•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

برگزاری دستکم ۶ تجمع اعتراضی

0
966

حقوق بشر در ایران – روزجاری, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه, جمعی از کشاورزان اصفهان, شهروندان مالباخته در بندرعباس, دستفروشان در مقابل ساختمان شهرداری منطقه ۱۵ تهران, کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین, کارگران شرکت آذر آب اراک, با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندی شان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸، جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، در اعتراض به بازداشت و اخراج شماری از همکارانشان، دست از کار کشیده و در مقابل دفتر مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند.

لازم به ذکر است که روز نیز سندیکای کارگران هفت تپه از بازداشت تعدادی از کارگران این شرکت توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود. بر اساس این گزارش، شماری از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، با توجه به دعوت قبلی کمیسیون اجتماعی مجلس، قصد سفر به تهران را داشتند که ماموران پلیس امنیت در عوارضی خرم آباد، مانع آنان شده و بدون ارایه مدرک قضایی، ۱۱ تن از آنان را بازداشت کردند. همچنین ۳ تن دیگر از کارگران نیز روز جاری توسط نیروهای امنیتی در هفت تپه بازداشت شده اند.

گفتنی است که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، از روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸،به دلیل اخراج ۲۱ تن از همکارانشان آغاز شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آذر آب اراک

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, امروز دوشنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت آذر آب اراک در اعتراض نبود امنیت شغلی، کاهش ظرفیت تولید و عدم تعیین تکلیف وضعیت سهامداری و هیئت مدیره این واحد تولیدی برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند.

کارگران آذرآب در حالی در محوطه شرکت حضور یافته‌اند که به گفته آنها با وجود تعهدات مسئولان مبنی بر لغو سهام بانک کشاورزی در شرکت آذرآب، هفتم مهر ماه این سهامدار از عرضه سهام خود در بورس منصرف شده و وضعیت سهامداری شرکت همچنان بلاتکلیف است. کارگران خواستار بازگشت این واحد تولیدی به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هستند.

کارگران هنوز دستمزد ماه‌های مرداد و شهریور را دریافت نکرده‌اند و علیرغم قول مسئولان در دوره قبلی اعتراضاتشان هنوز رسیدگی در این خصوص اتفاق نیفتاده است.

در جریان این تجمع مأموران یگان ویژه با استفاده از گاز اشک‌آور و با حضور در مقابل درب ورودی این شرکت اقدام به متفرق کردن کارگران معترض کرده و از ادامه تجمع و راهپیمایی اعتراضی آنها جلوگیری کردند.

تعیین تکلیف سهامداری، پرداخت معوقات حقوق از تیرماه جاری تاکنون و نداشتن قرارداد کاری؛ نبود منابع برای پرداخت پاداش و تسویه حساب بازنشستگان از جمله موضوعاتی است که کارگران خواستار رسیدگی مسئولان به آنها هستند.

پیشتر یکی از کارگران گفته بود: “از سال گذشته تاکنون چندین بار نسبت به وضعیت نامعلوم آذرآب اعتراض کردیم، اما هر بار جز وعده و وعید چیزی عایدمان نشد”.

شرکت صنایع آذرآب در زمینی به مساحت ۳۷ هکتار قرار دارد و سطح زیر بنای کارگاه‌های اصلی آن متجاوز از ۷۰۰۰۰ مترمربع و کل کارگاه‌های مسقف جمعاً ۱۱۰۰۰۰ متر مربع را تشکیل می دهند.

کارخانجات شرکت آذرآب در پنج کیلومتری شهر اراک واقع شده و در میان راه آهن سراسری شمال ـ جنوب و جاده تهران ـ جنوب محصور است.

تجمع اعتراضی دستفروشان در مقابل ساختمان شهرداری منطقه ۱۵ تهران

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از دستفروشان در تهران با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان شهرداری منطقه ۱۵ تهران به خاطر تعطیلی محل کار آنها توسط شهرداری این منطقه از بابت اختلاف شهرداری با پیمانکار که باعث تعطیلی کار و کسب آنها شده تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

این شهروندان خواستار بازگشت به کار و کسب خود شدند. 

تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی قزوین

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد در مقابل درب ورودی استانداری قزوین تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

بنا به گزارش دریافتی، این کارگران همچنین در تاریخ ۱۴ مهرماه ۹۸ شماری از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران در اعتراض به عدم تغییر وضعیت کارخانه و پرداخت نشدن دستمزدهای عقب افتاده کارگران، تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸, کشاورزان استان اصفهان, در اعتراض به پروژه انتقال آب زاینده رود در طرح دولتی موسوم به «طرح بن بروجن» که آب را برای صنایع دیگر منتقل می کنند و همین پروژه منجر به بروز خشکسالی و کم آبی و آسیب دیدن محصولات کشاورزی آنها شده است با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به این مساله معترض شدند. 

کشاورزان همچنین با آوردن لودر و ماشین آلات سنگین در جریان این تجمع اعتراضی کانال لوله گذاری پروژه انتقال آب از زاینده رود به شهرستان بروجن را پر و مسدود کردند و جلوی مسیر لوله گذاری را گرفتند.

تجمع اعتراضی مالباختگان کلاهبرداری امام جمعه بندرعباس

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از شهروندان شهرستان بندرعباس با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان دادگستری در این شهرستان در اعتراض به رسیدگی عدم توجه و رسیدگی به شکایات آنها مبنی بر کلاهبرداری امام جمعه بندرعباس که در این شهرستان از شهروندان در خواست کرده بود پول به حساب وی واریز کنند و سپس متواری شده است اعتراض کردند. 

شهروندان معترض مبالغ بسیاری را به حساب امام جمعه واریز کردند و فرد مذکور پس از دریافت این مبالغ متواری شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده