•                  
جمعه , ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, ژوئن 5

برگزاری دستکم ۴ تجمع اعتراضی

0
279

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از دانشجویان پسر ساکن در خوابگاه دانشگاه علم و صنعت, سها مرتضایی دانشجوی کارشناسی ارشد محروم از تحصیل, دانشجویان و فعالان صنفی دانشجوئی در دانشگاه تهران در اعتراض به حضور نمایشی حسن روحانی, کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه, با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, روز سه شنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۸, دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران در اعتراض به کیفیت بسیار بد غذا در این دانشگاه که منجر به مسمومیت غذایی جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه شده است دست به تجمع اعتراض زدند. 

حدود ۹۰ نفر از دانشجویان دختر خوابگاهی دیشب دچار مسمومیت شدند که اجازه خروج از دانشگاه به منظور مراجعه به بیمارستان به آنها داده نشده و اورژانس خوابگاه نیز با توجه به جمعیت زیاد مسموم شدگان قادر به معالجه آنها نبوده و هیچ رسیدگی به وضعیت این دانشجویان نشده است!

بنا بر اعلام دانشجویان؛ در وعده شام همه غذاها را زمین گذاشتند و پیمانکار در محل حاضر شد، از ساعت ۷ عصر تا ۱۲ منتظر بودند که یکی از مسئولان دانشگاه در محل حاضر شود که حتی یک نفر هم نیامد.

معید مهدیان، دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت گفت: حدود ۶۰ نفر از دانشجویان علم و صنعت با علائم تب بالا و دل درد به درمانگاه مراجعه کرده اند.

وی افزود: در درمانگاه مشخص شد این دانشجویان دچار مسمومیت غذایی شده اند.

مهدیان با اشاره به اینکه این اتفاق یک بار دیگر در تیرماه امسال برای دانشجویان رخ داده بود، گفت: بار قبل ۷_۸ دانشجو مسموم شدند.

وی ادامه داد: در خصوص تغییر پیمانکار سلف سرویس، تذکر داده بودیم ولی اقدامی صورت نگرفت.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت اضافه کرد: نامه ای از طرف شورای صنفی به رئیس دانشگاه ارسال شده و رسما درخواست تغییر پیمانکار سلف در آن مطرح شده است و در صورتی که موافقت نشود تجمع اعتراضی برگزار خواهیم کرد.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸, فعالین صنفی دانشگاه تهران در اعتراض به حضور نمایشی رئیس جمهور در این دانشگاه در شرایطی که دوره ریاست جمهوری وی حامل بیش از ۱۰۰ سال حکم حبس تعزیری برای دانشجویان و شدت در پولی شدن دانشگاه و قوانین تبعیض آمیز بوده است تجمع اعتراض برگزار کردند. 

تجمع اعتراضی دانشجویان و فعالان صنفی دانشگاه تهران در حالی برگزار شد که به گفته دانشجویان فضای امنیتی شدید بر دانشگاه حاکم بوده است. تفتیش کیف و وسایل دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه و حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها داخل صحن دانشگاه نمونه‌های این فضای امنیتی بود. 

همچنین تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران که حسن روحانی در آن سخنرانی کرد خالی از دانشجویان و متن سخنرانی‌ها فرمایشی بود. 

امسال حضور حسن روحانی در دانشگاه با اظهارنظرهای عجیب و صریحی از سوی وی همراه بوده است. 

دانشجویان دانشگاه تهران در تجمع امروز خود، همچنین دوشادوش سها مرتضایی، دانشجوی ستاره دار و فعال صنفی این دانشگاه که پنجمین روز تحصن خود را پشت سر می‌گذارد گرد هم آمدند و با شعارهایی نظیر؛ ” دانشگاه پولگردان دانشجویان در زندان” و “ستاره در پرونده دانشجومون دربنده”  حمایت کامل خود را از مطالبات سها مرتضائی به جا آوردند.

دانشجویان معترض در انتهای تجمع اعتراض خود با قرائت بیانیه ای نسبت به بی تفاوتی به مشکلات دانشجویان و سرکوب آنها و صدور احکام حبس تعزیری در دوران حسن روحانی آن را محکوم کردند. 

متن بیانیه منتشره توسط دانشجویان به شرح ذیل می باشد؛ 

تفاوتی ندارد کدامیک از صاحب منصبان پشت درهای بسته سالن های همایش نشسته باشد. تفاوتی ندارد راجع به حقوق شهروندی داد سخن برانند یا از مزه شیرین عدالت حرف بزنند. پاسخ حاکمان به همکلاسی ها و رفقایمان که همپای طبقه کارگر علیه نابرابری فریاد سر دادند بازداشت، انفرادی و زندان بوده است. حنای هیچ یک از سیاستمداران برای ما رنگی نداشته و ندارد. تاریخ همواره گواه این دیوار سنگی است که حائلی است میان ما و آنها. ما، روی تلی از حرمان و فقر و خون ایستاده ایم. آنان رو در روی ما چکمه بر گلوی فرودستان می فشارند.

اما همپای سرکوب همواره مقاومت جریان دارد. در فضای رخوت و خفقان حاکم بر دانشگاه در سال های آغازین دهه 90، این غریو سرخ فعالین صنفی بود که جانی دوباره به دانشگاه بخشید. جریانی که از نخستین روز، مستقل از تمامی وابستگان جناح¬های قدرت در همبستگی با سایر اقشار اجتماعی از کارگران و معلمان گرفته تا زنان، کشاورزان و بیکاران علیه تهاجم سیاست های اقتصادی و اجتماعی ای که زندگی طبقات فرودست را نشانه رفته اند، برخاست.

امروز دانشگاه یک بنگاه تمام عیار اقتصادی است. دولت فعلی چون وارث راستین دولت های پیشین خود با ابزار سیاست های تجاری سازی، پولی سازی و خصوصی سازی، در پی آن است که دانشگاه را به ملکی انحصاری برای یکه تازی طبقه حاکم بدل سازد. ظهور انواع و اقسام دانشگاه های پولی، هزینه های سرسام آور تحصیل در دانشگاه های دولتی، کاهش سهمیه دانشجویان روزانه، طرح و بسط روز افزون قوانین تبعیض آمیز جنسیتی، ایجاد گزینش های آموزشی برای حذف ساکنان استان های پیرامونی و محدودیت آفرینی برای اقلیت های قومی و مذهبی، ادعای آموزش رایگان و همگانی را به دروغی بزرگ بدل ساخته است.

از سوی دیگر سیاست های تنبیهی و کنترلی جدید نیز که به شدیدترین شکل در شیوه نامه انضباطی اخیر تبلور یافته است، در کنار فشارهای فزاینده بر وضع معیشت دانشجویان، اجزای مختلف بسته ای است که دولت حسن روحانی در شش سال اخیر برای تعرض به حیات دانشجویان در نظر گرفته است. این قوانین حتی در زمینه پوشش و زندگی فردی فضای کنترلی شدیدی را بر دانشگاه حاکم ساخته است. در چنین شرایطی دانشگاه بیش از هرچیز به یک نهاد اداری، مالی و امنیتی تبدیل شده که نقشی جز ایجاد اعتبار و وجهه برای حاکمان ندارد.

در این وضعیت، فضای تشکل های رسمی موجود نیز عملا مکمل بسته سیاست های دولت است. وقتی تشکلهای به اصطلاح دانشجویی، تاریخی عجین با منتفعین از استثمار و سرکوب دارند و همزمان از حقوق، شان و منزلت کارگر دم می زنند، علیه آموزش کالایی بیانیه می دهد و ناگهان در سایه نقد آموزش کالایی می خزند، دم خروس عیان می شود. نمی توان شریک دزد بود و رفیق قافله. نمی شود از یک سو در جبهه سیاستمدارانی ایستاد که سیاستهایشان کارگران هفت تپه‌ها، فولادها و هپکوها را به خاک سیاه نشاند، صندوق های بازنشستگی را به ورشکستگی کشاند و در همه عرصه ها ویرانی بر ویرانی آفرید و از سوی دیگر شعبده بازانه، دهان به انتقاد از همین سیاست ها گشود. این بازی های فریبکارانه مدتهاست برنده ای جز صاحبان قدرت ندارند. از این رو با صدای رسا می گوییم: دانشجویان فعال در این تشکلها بدانند نقد آموزش کالایی و سایر سیاست هایی که در پی تشدید نابرابری هستند، با نفی بنیادین وضع موجود در هم تنیده است. برای ما بسیاری از دانشجویان فعال شده در این تشکل ها ماهیتی متفاوت از نفس وجود این تشکل ها و روابط ساختاری و حزبی آن ها دارند اما اگر نقد نابرابری در تمام عرصه های اجتماعی مبناست، این دانشجویان باید پیش از هر چیز علیه موجودیت و تاریخ این تشکل ها و علیه بهره مندی آنها از امکان هایی که به قیمت سرکوب جریان های مستقل به دست آمده، به پاخیزند.

دانشجویان!
تاریخ ما را قضاوت خواهد کرد. در زمانه ای که رنج تنوره می کشد و انسان آواره می شود، در زمانه ای که حاکمیت سوار بر هیولای بازار همه جا را در می نوردد، بسیاری از دانشجویان در انفعالی سیاسی، خزیده در فردیت حریص و سردرگم خویش به دنبال بیرون کشیدن گلیم خود از این آب گل آلود اند. با این حال، سعادت امری جمعی است چنانکه نگون بختی. این آوازه ای است که باید مدام در گوشمان طنین بیاندازد. این مسئولیت اجتماعی ما است که بی تفاوت نباشیم. مسئولیت اجتماعی ماست که بی قرار باشیم! که ما هنوز هم، شادان و پایکوبان فریاد بر می آوریم: مقاومت، زندگی ست؛
خواه زندانی در چشم انداز باشد، خواه دانشگاهی..

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه؛ امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸، کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه, بیست و چهارمین روز اعتصاب خود را پشت سرگذاشتند. 

خواستهای کارگران بازگشت به کار ۳ نفر از همکاران اخراجی، لغو خصوصی سازی و پایان دادن به پرونده سازی برای کارگران و آزادی اسماعیل بخشی می باشد.

تحصن سها مرتضائی دانشجوی محروم از تحصیل

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۴مهر ماه ۱۳۹۸، پنجمین روز از تحصن سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل که با رتبه ۱۰ کنکور سراسری به دلیل فعالیتهای صنفی دانشجویی ستاره‌دار شد و در مقابل دانشگاه تهران تحصن کرده است.

سها مرتضایی، دبیر پیشین شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به عدم پیگیری وزارت علوم، سازمان سنجش و مسئولین دانشگاه تهران نسبت به ستاره داری و محرومیت تحصیلی اش هم اکنون در برابر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران تحصن کرده است.

“سها مرتضائی”, دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶ که منجر به محکومیت حبس وی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری شده بود از ادامه تحصیل در مقطع دکترای علوم سیاسی و روابط بین الملل محروم شد.

“سها مرتضائی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه تهران, در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۶ و در جریان تجمعات اعتراضی موسوم به دی ماه ۱۳۹۶, به همراه ۴۳ تن دیگر از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی بازداشت و سپس به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. 

گفتنی است که همزمان با بازداشت این دانشجویان ۲۷ تشکل شورای صنفی از دانشگاه‌های مختلف ایران در واکنش به بازداشت گسترده آنها، در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶ در نامه‌ای به وزیر علوم با اعلام اعتراض خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شده بودند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده “سها مرتضایی” به دادگاه انقلاب, این فعال دانشجوئی در اواخر شهریورماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ماشاالله احمدزاده” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: