•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, آگوست 17

برگزاری دستکم ۳ تجمع اعتراضی

0
377

حقوق بشر در ایران – طی روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد جمعی از جمعی از پاکیاران سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد, کارگران شرکت هپکو اراک و جمعی از دانشجویان دانشگاه شیراز با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا; امروز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸, جمعی از دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به اخراج یکی از دانشجویان این دانشگاه بنام “وحید موسوی” که به دلیل مطالبات صنفی و پیگیریهای خود اخراج شده بود تجمع اعتراضی را در حیاط این دانشگاه برگزار کردند. 

بر اساس این گزارش، وحید موسوی پیش از این اعلام کرده بود که با تحصیل او در کمیسیون موارد خاص استانی برای ادامه تحصیل موافقت نشده است با آنکه او معدل بالای ۱۲ کسب کرده بود و تنها ۱۷ واحد باقیمانده در دانشگاه داشته است.

موسوی علت اصلی اخراج خود را پیگیری شفاف‌سازی درباره موضوع فوت استاد بخش زبان و ادبیات انگلیسی که در ۱۹ مردادماه سال جاری بر اثر ایست قلبی درگذشت، عنوان کرد و بیان داشت: با تلاش‌های دوستانم و گفت‌وگو با مسئولان دانشگاه، تقریباً همگان موافق بازگشت اینجانب به دانشگاه بوده‌اند؛ اما معاونت آموزشی دانشگاه به این موضوع رای نداد و در نهایت در ۱۷ مهرماه سال جاری رسما اعلام شد که نمی‌توانم ادامه تحصیل دهم و به بیان دیگر اخراج شده‌ام”.

به گفته یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در این تجمع: “تعدادی از دانشجویان دانشگاه شیراز که اعتقاد دارند دانشگاه سید وحید موسوی به دلیل مطالبات صنفی و به بهانه آموزشی اخراج کرده است، خواستار پاسخ مسئولان دانشگاه به این اقدام شدند..

در جریان این تجمع بیانیه‌ای انتقادی توسط دانشجویان قرائت شد و در پایان به دانشجویان وعده داده شد که روز شنبه هفته آینده، جلسه‌ای با حضور وحید موسوی و برخی دانشجویان به نمایندگی از تجمع کنندگان برگزار خواهد شد که مورد توافق عموم دانشجویان قرار گرفت.

تجمع اعتراضی پاکیاران سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز سه شنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸, جمعی از پاکیاران سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد که در اعتراض به اخراج آنها از کار در مقابل درب ورودی ساختمان شورای شهر و شهرداری مشهد تجمع کردند.

براساس اعلام یکی از این کارمندان اخراج شده از کار؛ تعداد ۴۵ نفر از مربیان پاکیار آموزشی مدارس در سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد مشغول به کار بودیم که از ۹ تا ۱۴ سال سابقه کار و بیمه دارند که در میان آنها برخی هم سرپرست خانواده هستند.

وی گفت:هم اکنون طرح پاکیاران از سمت شورای شهر لغو شده و به مدیریت سازمان پسماند دستور داده شده که نیروها در قسمت فرهنگی شهرداری سازماندهی شوند، اما مدیر عامل سازمان نه تنها اقدامی انجام نداده بلکه در طول مدت تابستان هیچ اطلاع رسانی به مربیان انجام نداده و پس از مراجعه پاکیاران به آنها گفته قرارداد شما تمام شده و دیگر کاری با شما نداریم.

وی با بیان اینکه این طرح هزینه های زیادی داشته است، گفت: این مربیان در مدارس علاوه بر بحث آموزش ، بازیافت این مدارس را نیز جمع آوری کرده اما سازمان مدیریت پسماند هزینه این کار را از شورای شهر دریافت می کرده و به مربیان هیچ هزینه ای نداده است.

وی گفت:هم اکنون پاکیاران بعد از چند ماه با مراجعه به شهرداری و شورای شهر مشهد جواب درست دریافت نکرده و شورای شهر این افراد را به ارگان های مختلف ارجاع می دهد.

وی افزود:یکی از سازمان هایی که شورای شهر این افراد را به آن جا ارجاع می دهد، سازمان آتش نشانی است، حدود ۲۰ نفر به این سازمان معرفی شده اند و پس از آزمون کتبی ۸ نفر قبول و سپس نیز ۴ نفر با شرایط ۲ روز کار در هفته، حقوق ۱۵۰ الی ۲۵۰ هزارتومان و بدون بیمه دعوت به کار شدند و تنها جواب مسئولان شورای شهر این بوده که فقط همین کار از دست ما برمی آید.

این فرد در پایان گفت: این پاکیاران این چند سال را با حقوق و مزایای کم در سازمان پسماند تحمل کرده اند تا بلکه بعد از چند سال در سازمان جذب و قراردادشان رسمی شوند، اما اکنون با توجه به این وضعیت چه کسی پاسخگوی مشکل پاکیاران است؟

تجمع اعتراضی کارگران شرکت هپکو اراک

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, امروز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک در اعتراض به عدم تحقق وعده های داده شده از سوی مسئولان در مقابل استانداری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران با توجه به محرومیت از حق امنیت شغلی با توجه به طرح خصوصی سازی در کشور معوقات مزدی هم دارند و حقوق ماهیانه و سنوات خدمتی آنها به بطور منظم پرداخت نمی شود.

براساس گفته های یکی از کارگران این شرکت؛ حدود ۲ ماه است حقوق کارگران این شرکت به تعویق افتاده که این مهم مشکلاتی از جمله عقب افتادن کرایه منزل، ناتوانی در پرداخت اقساط بانک و تهیه لوازم مورد نیاز خانواده را به همراه داشته است. 

وی ادامه داد: “مصوبات نشست‌های مسئولان برای رفع مشکلات هپکو اراک هنوز عملیاتی نشده که لازم است برای تسریع در پرداخت حقوق معوق کارکنان و آغاز مجدد تولید در این واحد صنعتی اقدامی جدی صورت گیرد”.

لازم به ذکر است روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی کارگران هپکو اراک در پی ورود نیروهای انتظامی به خشونت کشید شد و نیروهای انتظامی جهت متفرق کردن تجمع، کارگران را مورد ضرب و شتم قرار دادند و در پی آن شماری از معترضان مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند و ۲۹ تن از کارگران حدود یک هفته بازداشت شدند.

این تجمع در اعتراض به معوقات مزدی، بلاتکلیفی وضعیت مالکیت و سهامدار شرکت، در مسیر ریل راه آهن شمال_جنوب برگزار شده بود.

لازم به یادآوری است که در خردادماه سال گذشته نیز در پی تجمع اعتراضی کارگران هپکو، ۱۰ تن از این کارگران به شعبه‌ی دوم معاونت دادستان اراک احضار شده و اتهامات “اخلال در نظم جامعه” و “شرکت در تجمعات غیرقانونی” به آنها تفهیم شده بود.

۵ تن از این کارگران که به دنبال احضار به دادستانی و به دستور معاون دادستان بازداشت شده بودند، همان روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

برچسب هافعالان صنفی در ایرانمطالبات کارگران در شرکت هپکوی اراکنقض حقوق کارگران در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایرانهپکوهپکو اراکهپکوی اراکوحید موسویکارگرکارگرانکارگران هپکوکارگران هپکو اراککارگران هپکو در اراککارگران در ایرانکارگران شرکت هپکوکارگران شرکت هپکو اراککارگران شرکت هپکوی اراککارخانه هپکوکارخانه هپکو اراکپاکیار شهرداریاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناراکاعتراض کارگران هپکواعتراضات مدنیاعتراضات مدنی در ایراناعتراضات شهروندان در ایراناعتصاب کارگران هپکوتجمعتجمع اعتراضیتجمع اعتراضی کارگران در ایرانتجمعاتتجمعات کارگریتجمعات کارگران در ایرانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران هپکو اراکتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی کارگران شرکت هپکو اراکتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی شرکت هپکوتجمعات خیابانی در ایرانجامعه کارگرجامعه کارگر ایرانجامعه کارگریجامعه کارگری ایرانجامعه کارگری در ایرانجامعه کارگرانجامعه کارگران ایرانجامعه کارگران در ایرانحقوق کارگران در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراندانشگاه شیرازسرکوب کارگرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرداری مشهدشرکت هپکو اراکشرکت هپکو در اراک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: