•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
586

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه, دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران, سها مرتضایی دانشجوی محروم از تحصیل, رانندگان تاکسی های بی‌سیم شهرستان تربت حیدریه, کارگران دائمی شرکت حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس, رانندگان سرویس مدارس گچساران, کارگران کارخانه آذرآب اراک, با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندی و دریافت مطالباتشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز شنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کارخانه آذرآب اراک با تجمع در میدان ماشین‌سازی این شهر و تعیین مهلت یک هفته ای برای مشخص شدن وضعیت با سهامدار عمده این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

کارگران کارخانه آذرآب در ادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی دست به تجمع در میدان ماشین‌سازی شهر اراک و برای مسئولان ضرب الاجل یک هفته ای جهت تعیین تکلیف با سهامدار عمده شرکت (بانک کشاورزی) معین کردند.

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای کارگران هفت تپه, امروز یکشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, کارگران نیشکر هفت تپه در حمایت از همکاران اخراجی و پایان دادن به پرونده سازی برای کارگران این واحد کشاورزی صنعتی و برچیده شده بخش خصوصی و دریافت کامل مطالبات مالی این کارگران و برخورداری آنها از امنیت شغلی هستند به اعتصاب خود ادامه دادند و در بیست و یکمین روز از تجمع اعتراضی شان علیرغم محاصره آنها از سوی ارگانهای انتظامی و قضائی بر خواسته های به حقشان تاکید کردند. 

لازم به ذکر است؛ با ادامه اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه و عدم پاسخگویی مسئولین به مطالبات این کارگران, بیش از ۲۰ دستگاه خودروی ضد شورش و به همراه چند دستگاه اتوبوس متعلق به نیروی انتظامی جهت ممانعت از ادامه اعتراضات کارگران هفت تپه شبانه وارد شرکت شده و در داخل انبارهای شکر و مدیریت بازرگانی اسکان یافتند خاطر نشان می‌کند که حراست شرکت هفت تپه نیز کلیه نیروهای خود را فراخوانده است.

گفتنی است که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، از روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸،به دلیل اخراج ۲۱ تن از همکارانشان آغاز شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

تجمع اعتراضی رانندگان سرویس مدارس گچساران

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کبنا نیوز, روز شنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی رانندگان سرویس مدارس گچساران نسبت پرداخت حق عضویت ۲۴۰ هزار تومانی به حساب سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی در مقابل فرمانداری این شهرستان.

یکی از رانندگان حاضر در تجمع به خبرنگار یک رسانه محلی گفت: سالهاست که سرویس مدارس گچساران هستیم و با اداره آموزش و پرورش قرارداد می بندیم و ۵ درصد از مبلغ قرار داد را از ما کسر می کنند و ما دارای کارت صلاحیت از پلیس راهنمایی و رانندگی می باشیم.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران دائمی شرکت حمل و نقل جاده‌ای خلیج فارس در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود می‌خوانند، مقابل ساختمان استانداری تهران تجمع کردند.

 بنا بر اعلام کارگران معترض، افزایش مشکلات شرکت حمل و نقل خلیج فارس باعث شده مدیریت بخش خصوصی که اخیرا این شرکت را خریداری کرده پیشنهاد تبدیل وضعیت قرارداد از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری به تعدادی از کارگران قرارداد دائمی داد که این اتفاق با مخالفت کارگران روبرو شد. از آن زمان کارگران به صورت مداوم با اعتراض صنفی خواستار بازگشت خود به قرارداد مستقیم هستند.

بنا بر اعلام کارگران؛ افزایش مشکلات شرکت حمل و نقل خلیج فارس باعث شده مدیریت بخش خصوصی که اخیرا این شرکت را خریداری کرده است، پیشنهاد تبدیل وضعیت قرارداد از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری به تعدادی از کارگران قرارداد دائمی داد که این اتفاق با مخالفت کارگران روبرو شد. از آن زمان کارگران به صورت مداوم با اعتراض صنفی خواستار بازگشت خود به قرارداد مستقیم هستند.

کارگرانی که بارها در محل شرکت واقع در شهرستان اسلامشهر دست به اعتراض زده‌اند، با بیان اینکه مدیران بخش خصوصی توجهی به مخالفت کارگران این مجموعه برای حضور پیمانکار ندارند، افزودند: این بی‌ توجهی‌ها در حالی ادامه دارد که کارفرمای شرکت حمل و نقل خلیج فارس با ممانعت از ورود حدودا ۱۰۰ کارگر قراردادی به شرکت، کارگران را برای ادامه همکاری تحت فشار قرار داده است.

کارگران همچنین تاکید بر این نکته دارند که طبق مفاد صورتجلسه واگذاری شرکت خلیج فارس به بخش خصوصی، کارفرما حق اخراج هیچ نیرویی را تا ۵ سال آینده ندارد اما بخش خصوصی با بی‌توجهی به مفاد واگذاری شرکت برای اعمال فشار از ورود حدودا ۱۰۰ نفر از کارگر به شرکت ممانعت کرده و تاکید دارد که این تعداد کارگر باید با یک شرکت پیمانکاری ادامه همکاری کنند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به آنچه که پولی سازی دانشگاه خوانده اند، در محوطه و همچنین ساختمان فارابی این دانشگاه، تجمع کردند.

این دانشجویان اعتراض خود را صنفی اعلام کرده و با سردادن شعارهایی همچون “عدالت دانشگاه کجا رفت؟” اعتراض خود را بیان کردند.

این تجمع هنوز ادامه دارد و دانشجویان خواستار حضور رئیس دانشگاه میان آنها، جهت شنیدن موارد اعتراضی شان هستند که تا این لحظه چنین اتفاقی رخ نداده است.

اخذ غیرقانونی شهریه‌های سنگین به بهانه سنوات تحصیلی، هم نیازی و اعمال قوانین آموزشی به نفع پولی‌ سازی را علت تجمع اعتراضی خود اعلام کرده اند.

تحصن اعتراضی سها مرتضائی دانشجوی محروم از حق تحصیل

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل در اعتراض به ستاره دار شدن وی و محرومیت از تحصیل در محوطه دانشگاه تهران اقدام به برگزاری تحصن اعتراضی کرد. 

سها مرتضایی، دبیر پیشین شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به عدم پیگیری وزارت علوم، سازمان سنجش و مسئولین دانشگاه تهران نسبت به ستاره داری و محرومیت تحصیلی اش هم اکنون در برابر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران تحصن کرده است.

“سها مرتضائی”, دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶ که منجر به محکومیت حبس وی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری شده بود از ادامه تحصیل در مقطع دکترای علوم سیاسی و روابط بین الملل محروم شد.

“سها مرتضائی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه تهران, در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۶ و در جریان تجمعات اعتراضی موسوم به دی ماه ۱۳۹۶, به همراه ۴۳ تن دیگر از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی بازداشت و سپس به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. 

گفتنی است که همزمان با بازداشت این دانشجویان ۲۷ تشکل شورای صنفی از دانشگاه‌های مختلف ایران در واکنش به بازداشت گسترده آنها، در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶ در نامه‌ای به وزیر علوم با اعلام اعتراض خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شده بودند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده “سها مرتضایی” به دادگاه انقلاب, این فعال دانشجوئی در اواخر شهریورماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ماشاالله احمدزاده” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد.

تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی بی سیم در تربت حیدریه

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا, روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۸، جمعی از رانندگان تاکسی های بی‌سیم تربت حیدریه در اعتراض به قطع شدن سامانه ارتباطی بی سیم شان دست به تجمع مقابل سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری زدند.

به گزارش یک منبع خبری ،حدود ۹۰ تاکسی بی سیم ۱۳۳ در تربت حیدریه مشغول بکارند که سامانه ارتباطی بی سیم شان از صبح روز پنج شنبه ساعت ۶:۳۰ قطع شده بود.

در همین رابطه نماینده رانندگان معترض گفت: ما مشکلات زیادی داریم که عمده آن از جایی شروع شد که اسنپ و ۱۸۷۰ شروع به ارائه سرویس در تربت حیدریه کردند و از همان زمان مداوم خط ارتباطی قطع می شود و هیچ کس پاسخ گوی ما نیست.

وی افزود: در طول چند روز گذشته که با اختلال در سامانه ۱۳۳ روبه رو بودیم، با مراجعه به مخابرات، شهرداری و سازمان حمل و نقل هیچ پاسخ قانع کننده ای را دریافت نکرده ایم.

یکی دیگر از رانندگان ۱۳۳ شهر تربت حیدریه نیز گفت: اکثر این ماشین ها اقساطی خریداری شده اند و باید سر ماه رانندگان قسط آن را پرداخت کنند و از سوی دیگر تمام دخل و خرج زندگی این ۹۰ نفر از همین مسیر فراهم می شود و لذا اینجا بعنوان معترض حاضر شدیم تا مشکلمان برطرف شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: