•                  
پنج شنبه , ۲۶ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 16

تعلیق محکومیت حبس و شلاق ۵ تن از ۶ نفر فعالان صنفی فرهنگیان

0
221

حقوق بشر در ایران – روز جاری, شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, با صدور حکمی محکومیت شلاق و حبس تعزیری بر علیه “عالیه اقدام دوست، “رسول بداقی”، “اسماعیل گرامی”، “جواد ذوالنوری”و”محمد عابدی”, پنج تن از فعالان صنفی فرهنگیان که در تجمع اعتراضی معلمان در مقابل سازمان برنامه و بودجه بازداشت شده بودند را برای مدت ۲ سال تعلیق کرد. همچنین حکم صادره بر علیه “حسین غلامی”, به دلیل تاخیر در تحویل اعتراض وی به دادگاه تجدیدنظر در حاله ای از ابهام به لحاظ اجرا یا تعلیق قرار دارد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, “عالیه اقدام‌دوست، عضو اتحادیه بازنشستگان”، “رسول بداقی، بازرس سابق کانون صنفی معلمان تهران”، “اسماعیل گرامی”، “جواد ذوالنوری”، و”محمد عابدی”, پنج تن از فعالان صنفی فرهنگیان ایران که در جریان تجمع اعتراضی اردیبهشت ماه سال گذشته فرهنگیان در مقابل سازمان برنامه و بودجه بازداشت و به تحمل حبس و شلاق یا پرداخت جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بودند توسط شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم صادره توسط دادگاه بدوی برای ۵ نفر از ۶ تن این فعالان صنفی تا مدت ۲ سال به حالت تعلیق در آمد و پیرامون “حسین غلامی” نیز با توجه به تاخیر در اعلام در خواست تجدیدنظر خواهی وی به رای صادره توسط دادگاه بدوی اجرا و یا تعلیق حکم برای این فعال صنفی فرهنگیان در حاله ای از ابهام قرار گرفته است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ طی حکم صادره توسط شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, احکام صادره توسط دادگاه بدوی بر علیه “عالیه اقدام دوست، “رسول بداقی”، “اسماعیل گرامی”، “جواد ذوالنوری”و”محمد عابدی”, پنج تن از فعالان صنفی فرهنگیان که در تجمع اعتراضی معلمان در مقابل سازمان برنامه و بودجه بازداشت شده بودند را برای مدت ۲ سال تعلیق کرد. همچنین حکم صادره بر علیه “حسین غلامی”, به دلیل تاخیر در تحویل اعتراض وی به دادگاه تجدیدنظر در حاله ای از ابهام به لحاظ اجرا یا تعلیق حکم قرار دارد. 

لازم به ذکر است, “عالیه اقدام‌دوست، عضو اتحادیه بازنشستگان”، “رسول بداقی، بازرس سابق کانون صنفی معلمان تهران”، “اسماعیل گرامی”، “جواد ذوالنوری”، “حسین غلامی” و”محمد عابدی”, شش تن از فعالان صنفی فرهنگیان ایران, در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷, در جریان تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل سازمان برنامه و بودجه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به مقر پلیس امنیت به زندان اوین منتقل شده بودند. 

لازم به یادآوری است، در ابتدا برای این افراد قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شد که پس از عدم پذیرش وثیقه توسط ایشان همگی به زندان اوین منتقل شدند و نهایتا در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند.

دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعالان صنفی فرهنگیان, در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری ۲ استان تهران واقع در مجتمع قضائی کارکنان دولت تشکیل شده بود و این فعالان صنفی در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۷, از بابت اتهامات: “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” و “تمرد نسبت به مامورین حین انجام وظیفه” هر یک به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۵۰۰ هزار ریال جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بودند. 

تجمع اعتراضی ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷, معلمان در تهران تحت هدایت کانون‌های صنفی شناسنامه دار این استان‌های تهران و البرز مانند دیگر استان‌های کشور، کنشی مدنی و اعتراضی مسالمت‌آمیز برای احیای پیکر محتضر آموزش و پرورش و حقوق منکوب شده معلمان بازنشسته و شاغل در سراسر ایران بود که با حمله سازماندهی شده نیروهای لباس شخصی و امنیتی به تنش و تشنج بدل گردید. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: