•                  
دوشنبه , ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, دسامبر 1

افزایش تعداد زندانیان شکنجه و مضروب شده در زندان امیرآباد گرگان

0
77

حقوق بشر در ایران –  امروز شنبه ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، دستکم ۲ زندانی محبوس در زندان امیرآباد گرگان، پس از ضرب و جرح و شکنجه توسط گارد زندان روانه مرکز درمانی خارج از این زندان شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از توهرا، روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، تیمور مکتوبی – متولد: ۱۳۶۳ – متاهل – ساکن شهرستان گمیشان و مهران قریشی، دو زندانی محبوس در زندان امیر آباد گرگان، به علت ضرب و جرح و شکنجه توسط ماموران گارد این زندان و وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان منتقل شدند. شدت جراحات وارده به این افراد به حدی شدید است که تیمور مکتوبی به بخش مراقبتهای ویژه منتقل شده بود. پیش از این هم محمد دوجی، دیگر زندانی محبوس در این زندان بر اثر ضرب و جرح و شکنجه توسط چند از ماموران زندان جان باخته بود. 

براساس این گزارش، ضرب و جرح و انتقال این افراد به بیمارستان در پی شکنجه آنها توسط کمال میرزاعلی، ابوذرعموزاد و محمد رنجبر به عنوان افسرنگهبان های این زندان، احمد ریاحی به عنوان رئیس اندرزگاه ۲ و ابوذر قجر به عنوان رئیس یگان حفاظت زندان امیرآباد گرگان، صورت گرفته است. 

در این گزارش همچنین ذکر شده ضرب و جرح و شکنجه این افراد ساعتها به طول انجامیده که در اثر شدت جراحات وارده محمد دوجی، جان خود را از دست داد و تیمور مکتوبی پس از انتقال به بیمارستان مستقیما به بخش آی سی یو منتقل و پس از چند روز به بخش عمومی منتقل شده اما از وضعیت مهران قریشی پس از انتقال به بیمارستان اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین مراسم تدفین محمد دوجی، یک از این زندانیان که پیشتر بر اثر جراحات وارده ناشی از شکنجه جان باخته بود روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان در آرامگاه روستای حسن طیب برگزار شد.  

ضرب و شتم و رفتارهای خشونت آمیز با زندانیان در زندانهای ایران به امری عادی از طرف کارکنان زندانها تبدیل شده و در بسیاری از مواقع زندانیان بر اثر این نوع رفتارها جان خود را از دست می دهند که این موارد از منظر حقوق بشر مصداق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

برچسب هاحقوق بشرشکنجهاخبار نقض حقوق بشرحقوق بشر در ایرانزندان گرگاننافرمانی مدنیحقوق شهروندیضرب و شتمشکنجه زندانیاننقض حقوق شهروندیضرب و شتم زندانیشکنجه روحینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراستان گلستاننقض حقوق شهروندی در ایرانشهرستان گرگانشکنجه در ایرانحقوق شهروندی در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانشکنجه زندانیان در ایرانشکنجه در زندانهای ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانافسر نگهبانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانضرب و جرحاخبار نقض حقوق بشر در ایرانگارد زندانشکنجه در ایران4ضرب و شتم زندانیانشکنجه شهروندان در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیشکنجه زندانیشکنجه روحی زندانیان سیاسینافرمانیحقوق بشر درایرانشکنجه زندانیان سیاسینافرمانی مدنی در ایرانحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیشکنجه زندانیان در زندانهای ایرانسرکوب و شکنجه در ایراننافرمانی مدنی در زندانهای ایرانحقوق شهروندان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینافرمانی مدنی شهروندان در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانضرب و جرح شهروندانضرب و جرح زندانیانضرب و جرح زندانیان سیاسیشکنجه زندانیان سیاسی در ایرانافسر نگهبانیشکنجه در زندان امیرآباد گرگانتیمور مکتوبیمهران قریشیگارد زندان امیرآباد گرگاناحمد ریاحی زندان امیرآباد گرگاناحمد ریاحیاحمدریاحیابوذر عموزادابوذرعموزادابوذر عموزاد زندان امیرآباد گرگانابوذر قجرابوذر قجر زندان امیرآباد گرگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: