•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

افزایش تعداد زندانیان شکنجه و مضروب شده در زندان امیرآباد گرگان

0
1318

حقوق بشر در ایران –  امروز شنبه ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، دستکم ۲ زندانی محبوس در زندان امیرآباد گرگان، پس از ضرب و جرح و شکنجه توسط گارد زندان روانه مرکز درمانی خارج از این زندان شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از توهرا، روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، تیمور مکتوبی – متولد: ۱۳۶۳ – متاهل – ساکن شهرستان گمیشان و مهران قریشی، دو زندانی محبوس در زندان امیر آباد گرگان، به علت ضرب و جرح و شکنجه توسط ماموران گارد این زندان و وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان منتقل شدند. شدت جراحات وارده به این افراد به حدی شدید است که تیمور مکتوبی به بخش مراقبتهای ویژه منتقل شده بود. پیش از این هم محمد دوجی، دیگر زندانی محبوس در این زندان بر اثر ضرب و جرح و شکنجه توسط چند از ماموران زندان جان باخته بود. 

براساس این گزارش، ضرب و جرح و انتقال این افراد به بیمارستان در پی شکنجه آنها توسط کمال میرزاعلی، ابوذرعموزاد و محمد رنجبر به عنوان افسرنگهبان های این زندان، احمد ریاحی به عنوان رئیس اندرزگاه ۲ و ابوذر قجر به عنوان رئیس یگان حفاظت زندان امیرآباد گرگان، صورت گرفته است. 

در این گزارش همچنین ذکر شده ضرب و جرح و شکنجه این افراد ساعتها به طول انجامیده که در اثر شدت جراحات وارده محمد دوجی، جان خود را از دست داد و تیمور مکتوبی پس از انتقال به بیمارستان مستقیما به بخش آی سی یو منتقل و پس از چند روز به بخش عمومی منتقل شده اما از وضعیت مهران قریشی پس از انتقال به بیمارستان اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین مراسم تدفین محمد دوجی، یک از این زندانیان که پیشتر بر اثر جراحات وارده ناشی از شکنجه جان باخته بود روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان در آرامگاه روستای حسن طیب برگزار شد.  

ضرب و شتم و رفتارهای خشونت آمیز با زندانیان در زندانهای ایران به امری عادی از طرف کارکنان زندانها تبدیل شده و در بسیاری از مواقع زندانیان بر اثر این نوع رفتارها جان خود را از دست می دهند که این موارد از منظر حقوق بشر مصداق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

برچسب هامهران قریشینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانینافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی در زندانهای ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسینافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانگارد زندانگارد زندان امیرآباد گرگانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانافسر نگهبانافسر نگهبانیابوذر قجرابوذر قجر زندان امیرآباد گرگانابوذر عموزادابوذر عموزاد زندان امیرآباد گرگانابوذرعموزاداحمد ریاحیاحمد ریاحی زندان امیرآباد گرگاناحمدریاحیاخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان گلستانتیمور مکتوبیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندان در ایرانزندان گرگانسرکوب و شکنجه در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهرستان گرگانشکنجهشکنجه در ایرانشکنجه در ایران4شکنجه در زندان امیرآباد گرگانشکنجه در زندانهای ایرانشکنجه روحیشکنجه روحی زندانیان سیاسیشکنجه زندانیشکنجه زندانیانشکنجه زندانیان در ایرانشکنجه زندانیان در زندانهای ایرانشکنجه زندانیان سیاسیشکنجه زندانیان سیاسی در ایرانشکنجه شهروندان در ایرانضرب و جرحضرب و جرح زندانیانضرب و جرح زندانیان سیاسیضرب و جرح شهروندانضرب و شتمضرب و شتم زندانیضرب و شتم زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: