•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

آزادی ۳ شهروند بازداشت شده در شهرهای حومه ارومیه با تودیع قرار وثیقه

0
316

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, محمد شیخکانلو, رزگار امنیتی و محمد فقی زاده, سه تن از شهروندان ساکن شهرستان ارومیه پس ار اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, محمد فقی زاده و رزگار امینی, دو تن از شهروندان ساکن پیرانشهر و همچنین محمد شیخکانلو, شهروند اهل شهرستان خوی, که پیش از این توسط نیروهای امنیتی در این شهرستانها بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور جداگانه با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شدند. 

براساس این گزارش, اتهامات مطروحه بر علیه جملگی این ۳ شهروند“همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” عنوان شده اما اطلاع دقیقی از مصداق حقوقی اتهامات آنها در دست نیست. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, محمد شیخکانلو, شهروند اهل شهرستان خوی از توابع ارومیه توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در ارومیه منتقل شده بود. 

همچنین در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, رزگار امینی, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان ارومیه بازداشت شده بود. بازداشت این شهروند بدون مجوز قضائی صورت گرفته بود. 

محمد فقی زاده, دیگر شهروند ساکن شهرستان پیرانشهر هم در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هامحمد فقی زادهمحمد شیخکانلومحمدشیخکانلونقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراناحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاداره اطلاعات ارومیهبازجوییبازجوئیبازجوئی در بازداشتگاهبازداشتبازداشت فعالین حقوق بشر در ایرانبازداشت و بی خبریبازداشت بدون تفهیم اتهامبازداشت شهروندانبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهتودیع قرارتودیع قرار وثیقهتودیع قرار کفالتتودیع قراروثیقهحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانرزگار امینیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان بازداشت شدهشهرستان پیرانشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.