•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت چهار تن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی

0
136

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۸مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در سنندج، اشنویه و اسلام آباد غرب، چهار تن از شهروندان را بازداشت کردند .

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، آرمان نوری زاد، عباس هاشم پور، سیدمحمدکرم زمانی و رضا رمضانی، شهروندان ساکن استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، روز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، آرمان نوری زاد، ساکن سنندج مرکز استان کردستان و کارگر فصلی در پی یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین، طی روزهای اخیر، عباس هاشم پور، ساکن اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی و فعال محیط زیست، توسط یکی از ارگانهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

در ادامه، روز سه شنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۱، سیدمحمد کرم زمانی، ساکن بیجار از توابع استان کردستان، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی به شهر سنندج مرکز استان کردستان منتقل شد.

روز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، رضا رمضانی، فرزند: اسفندیار، اهل شهرستان اسلام آباد غرب از توابع استان کرمانشاه، توسط یکی از ارگانهای امنیتی در شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

رضا رمضانی، پیستر هم در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه در شهرستان اسلام آباد غرب بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه از زندان دیزل آباد کرمانشاه آزاد شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل احضار و بازداشت این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست اما با توجه به گیترش اعتراضات سراسری در ایران فضای سرکوب و ارعاب بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرهنگیفرهنگیانفرهنگیان‌ایرانمحمدکرم زمانیمعلممعلمانمعلمان ایراننقض حقوق بشر در ایران،نقض حقوق بشر،نیروهای امنیتیهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامکرمانشاهکردستانکردستان احزاب کوردیپرونده سازیآذربایجان غربیآرمان نوری زاداقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظامبازجوئی در بازداشتگاهبازداشتبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت بی خبریبازداشت بیخبریبازداشت شهروندانجامعه فرهنگیان ایرانجامعه فرهنگیان ایران،جامعه فرهنگیان در ایرانجامعه معلمان ایرانجامعه معلمان ایران،جامعه معلمان در ایرانحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایران،رضا رمضانیسید محمدکرم زمانسیدمحمد زمانیسیدمحمدکرم زمانیسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندانعباس هاشم پور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.