دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

گزارشی از وضعیت محی الدین ملاابراهیمی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام

0
182

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، محی الدین ملاابراهیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا،‌ امروز پنجشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، محی الدین ملاابراهیمی، اهل روستای آلکاوی از توابع شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در سلول انفرادی زندان مرکزی ارومیه در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد. این زندانی سیاسی از بابت اتهام (اقدام علیه امنیت ملی از طریق مبارزه مسلحانه – بغی) به اعدام محکوم شده است.  

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع ذکر شده مسئولان زندان مرکزی ارومیه در تماسی با خانواده محی الدین ملاابراهیمی از آنها خواسته اند تا برای آخرین ملاقات قبل از اجرای حکم اعدام به زندان مرکزی ارومیه مراجعه کنند.

لازم به اشاره است، محی الدین ملاابراهیمی، ابتدا در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان مرکزی ارومیه خارج به سلول انفرادی در آن زندان منتقل شده بود اما به دلایل نامشخص اجرای حکم اعدام وی لغو شده بود اما در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، از بند عمومی زندان ارومیه خارج و به مکان نامعلومی منتقل شده بود و گمانه هایی از احتمال اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی زده شده بود. 

محی الدین ملاابراهیمی، اما مجددا در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۰، به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و پس از چند روز بازجویی در خصوص مسائل داخلی زندان سپس در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۴۰۰ به زندان ارومیه بازگردانده شد و مجددا در تاریخ ۲ خردادماه ۱۴۰۱، جهت بازجویی از بند عمومی زندان مرکزی ارومیه خارج و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر منتقل و در تاریخ ۴ خردادماه سال جاری به زندان ارومیه بازگردانده شد. 

این فعال سیاسی، در تاریخ ۲۹ مرداد ماه سال ۱۳۹۷، از بابت اتهام (اقدام علیه امنیت ملی از طریق مبارزه مسلحانه – بغی)، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو، محاکمه و در تاریخ ۱ مهر ماه سال ۱۳۹۷، برای به اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور با اعلام نقص در تحقیقات قضایی، در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۷، نقض و این فعال سیاسی،‌ مجددا در پائیز ۱۳۹۸، در همین شعبه با کیفرخواست جدید، محاکمه و در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸، برای دومین بار به اعدام محکوم شد. پس از اعلام فرجام خواهی و ارجاع پرونده وی به شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام وی عیناً تائید شد.

محی الدین ابراهیمی، در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۶، در جریان درگیری و تیراندازی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، بازداشت و برای درمان به بیمارستانی در ارومیه منتقل شد و در حالی که مراحل درمانی وی تکمیل نشده بود به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی با اتهام (اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی)، تفهیم اتهام شد. 

این فعال سیاسی، پیش از این هم در سال ۱۳۸۹ به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف جمهوری اسلامی بازداشت و پس از طی دوران بازجوئی, دادرسی و تحمل حبس از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هافعال سیاسی زندان مرکزی ارومیهقرنطینه زندان مرکزی ارومیهمجازات اعداممحی الدینمحی الدین ملاابراهیمیمحی الدین ملاابراهیمی آلکابادیمحی الدین ابراهیمیهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامکردستان احزاب کوردیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماجرای حکم اعداماحزاب کورداحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد در ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظامارومیهارومیه آذربایجان غربیارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاستان آذربایجان غربیاشنویهاعداماعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدامیان در ایرانبند 12 زندان مرکزی ارومیهبند قرنطینه زندان مرکزی ارومیهتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحکم اعدامروستای آلکاویروستای الکاوی اشنوبهزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندانی اعدامیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کردزندانیان سیاسیسلول انفرادیسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کردسرکوبگری احزاب کوردشهر ارومیهشهرارومیهشهرستان اشنویهعضویت در احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.