•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

ارجاع پرونده رضا سیدنوری به شعبه دادگاه انقلاب شهرستان پارس آباد

0
482

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه۱۳۹۹، شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان پارس آباد، با ارسال ابلاغیه ای کتبی، رضا سیدنوری، فعال ملی مدنی ساکن این شهر را جهت برگزاری جهت دادرسی فراخواند اما به توجه به عدم صلاحیت رسیدگی به اتهامات از سوی دادگاه کیفری لذا پرونده وی به دادگاه انقلاب ارجاع شد.  

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، رضا سیدنوری، فعال ملی مدنی ساکن شهرستان پارس آباد از توابع استان اردبیل با توجه به احضار قبلی پس از حضور در جلسه دادرسی که قرار بود توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان این شهرستان برای وی برگزار شود اما قاضی پرونده با اعلام اینکه جملگی اتهامات این شهروند در صلاحیت رسیدگی از سوی دادگاه کیفری نیست پرونده وی برای تعیین شعبه به دادگاه انقلاب ارجاع داد. این فعال ملی مدنی در مهر ماه سال جاری در جریان اعتراضاتی که در حمایت از عملیات نظامی جمهوری آذربایجان برای باز پس گیری قره باغ برگزار شده بود در پارس آباد بازداشت و 1 روز بعد پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس ابلاغیه صادره اتهامات تفهیم شده به رضا سیدنوری، در مراحل بازجوئی و بازپرسی « فعالیت تبلیغی علیه نظام »، « توهین به رهبری » و « توهین به خمینی » عنوان شده و این شهروند باید در انتظار دریافت ابلاغیه برای حضور در جلسه دادرسی از سوی شعبه دادگاه انقلاب پارس آباد باشد. 

لازم به ذکر است، رضا سیدنوری، در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی که در حمایت از آزادی سازی قره باغ در مناطق شمال غرب کشور برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی استان اردبیل بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و مشخصی شدن اتهامات در تاریخ ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۹، بطور موقت و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۷۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد. 

طی ماهه های گذشته و با توجه به درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ، تجمعات اعتراضی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده بود اما فشارهای امنیتی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی بر فعالان ملی مدنی که ساکن این مناطق هستند افزایش پیدا کرد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل در مراحل بازجوئی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی رضا سیدنوریفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنی پارس آباد مغانمحاکمهمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه فعالان ترکمحاکمه در دادگاهمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان آذریمحاکمه شهروندان ترکمحاکمه شهروندان در ایرانپارس آبادپارس آباد مغانپارس آباد در استان اردبیلآموزش و پرورش پارس آباداحضار و محاکمهاحضار به جلسه دادرسیارجاع پروندهبازداشت رضا سید نوریبازداشت رضا سیدنوریتعلیق جلسه دادرسیجلسه دادگاهجلسه دادگاه تجدید نظرجلسه دادرسیدادگاه کیفری پارس آباددادگاه انقلابدادگاه انقلاب پارس آباد مغاندادگاه انقلاب اردبیلدادگاه انقلاب صدور حکم حبسرضا سید نوریرضا سید نوری فعال ترکرضا سیدنوریرضا سیدنوری فعال ترکرضا سیدنوری فعال ترک آذریرضاسیدنوریرضاسیدنوری فعال ملی مدنیشهرداری پارس آبادشهرستان پارس آبادشهرستان پارس آباد در استان ادربیلشعبه 103 دادگاه کیفری 2شعبه 103 دادگاه کیفری2شعبه 103دادگاه کیفری دوشعبه ۱۰۲ کیفری دو شهرستان پارس آباد مغانشعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ پارس آبادشعبه ۱۰۳دادگاه کیفریشعبه103 دادگاه کیفریشعبه103 دادگاه کیفری 2شعبه103 دادگاه کیفری2شعبه103دادگاه کیفری دوشعبه۱۰۳ دادگاه کیفری ۲شعبه۱۰۳ دادگاه کیفری۲ پارس آبادشعبه۱۰۳دادگاه کیفری ۲شعبه۱۰۳دادگاه کیفری دوشعبه۱۰۳دادگاه کیفری۲

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.