•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

سه فعال مدنی ساکن سنندج محاکمه شدند

0
211

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات آزاد عباسی, سیروس عباسی و فریده ویسی, سه تن از فعالان مدنی ساکن شهرستان دهگلان در شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز یکشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹, آزاد عباسی, سیروس عباسی و فریده ویسی, سه فعال مدنی اهل دهگلان توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی محاکمه و بخشی از دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند. با توجه به تعدد جرائم ادامه جلسه دادرسی بر پرونده این فعالان مدنی به روزهای آتی موکول شد. 

اتهامات مطروحه بر علیه این ۳ فعال مدنی: “اقدام علیه امنیت ملی, تبلیغ علیه نظام, تشویش اذهان عمومی, تأسیس انجمن محیط زیستی شیدای سبز لیلاخ و تأسیس گروه محیط زیستی ژینگه یار, شرکت در تجمع غیر قانونی در اعتراض به بازداشت زهرا محمدی مقابل دادگستری شهرستان سنندج، تجمع غیرقانونی برای نجات چشمه بل، شرکت در مراسم روز زبان مادری در تالار ناصری، جمع‌آوری غیرقانونی کمک‌های مردمی برای سیل زدگان استان لرستان، شرکت در تجمع غیر قانونی محکومیت حمله ترکیه به کُردهای سوریه”، در جلسات بازپرسی و دادرسی توسط قاضی سعیدی در طی جلسه دادرسی عنوان شد. 

در تاریخ ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۸, سیروس عباسی و فریدە ویسی, زوج ساکن شهرستان دهگلان از شهرهای استان کردستان در پی یوروش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به محل کار آنها در مرکز آموزشی ”زانست” بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در شهرستان سنندج منتقل کردند.

همچنین پس از بازداشت این زوج, آزاد عباسی, که جهت پیگری وضعیت بازداشت برادرش سیروس عباسی و همسر بردارش به اداره اطلاعات شهرستان دهگلان مراجعه کرده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, آزاد عباسی, برادری سیروس عباسی پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای با مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریده ویسی, همسر سیروس عباسی, در حالی که به دلیل تداوم بازداشت و بلاتکلیفی در بند کانون اصلاح و تربیت سنندج اعتصاب غذا کرده بود با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان تا زمان ابلاغ حکم قطعی از بازداشت آزاد شد. 

سیروس عباسی, در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

سیروس عباسی, پیش از این هم در تاریخ ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸, به اتهام انتشار پستی در صفحه شخصی خود و اعلام حمایت از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی در استعفای علی خامنه ای در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

این شهروند ساکن شهرستان دهگلان؛ با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی گفته بود: “استعفای رهبر جمهوری اسلامی می‌تواند زمینە را برای برگزاری رفراندومی آزاد فراهم کند تا نسلهای بعد از انقلاب ۱۳۵۷ هم حق تعیین سرنوشتشان را داشتە باشند”.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و عقیده است و در اسناد بین المللی حقوق بشر ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر رعایت آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 بازداشت خودسرانه افراد و عدم امکان دسترسی به وکیل انتخابی برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافریده ویسیفعالیت تبلیغی علیه نظامقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراننقض سرکوب احزابنافرمانی مدنی شهرستاننشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکردستان احزاب کوردیآزاد عباسیاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاباحزاب متخاصماحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاستان کردستانبازداشت سیروس عباسیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامتشویش اذهان عمومیحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلاب در سنندجدادگاه انقلاب سنندجسیروس عباسیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان دهگلانشعبه یک دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجشعبه اول دادگاه انقلاب سنندجشعبه دادگاه انقلابشعبه دادگاه انقلاب در سنندجعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: