•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

رفع توقیف روزنامه جهان صنعت و تبرئه صادق زیباکلام

0
127

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸دی ماه ۱۴۰۱، شعبه ۹ دادگاه کیفری ۲ استان تهران، با صدور دادنامه ای روزنامه جهان صنعت را رفع توقیف کرد. صادق زیباکلام هم از بابت همین پرونده تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شبکه شرق، طی روزهای اخیر، روزنامه جهان صنعت، با صدور حکمی از سوی قاضی شعبه ۹ دادگاه کیفری ۲ استان تهران رفع توقیف شد و صادق زیباکلام، متهم این پرونده تیز پس از تبرئه قرار منع تعقیب خود را دریافت کرد.

براساس این گزارش، پس از ابلاغ حکم رفع توقیف روزنامه جهان صنعت به نظیر مسئول آن رسانه، روزنامه مذکور از صبح شنبه هفته آینده منتشر خواهد شد.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، هیات نظارت بر مطبوعات استان تهران، در جلسه فوق العاده روزنامه جهان صنعت را به اتهام (انتشار مطلبی که در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱، در خصوص جان باختن کیان پیرفلک) توقیف و پرونده مدیر مسئول آن را به دادسرا ارجاع کرده بود.

صادق زیباکلام، نیز اویل آذر ماه ۱۴۰۱، جهت ارائه پاره ای از توضیحات به دادستانی تهران احضار شده بود.

در آن گزارش، روزنامه جهان صنعت یادداشتی را به نقل از صادق زیباکلام منتشر کرده بود.

براساس حکم صادره در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران، صادق زیباکلام، یکی از اساتید دانشگاه تهران و فعال سیاسی نیز تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد.

روزنامه جهان صنعت، پیشتر هم در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۹، در پی انتشار مطلبی در خصوص نوع عملکرد مسئولان در ارائه آمار و روند ابتلا به ویروس کرونا تا انتخابات مجلس و مراسم ۲۲ بهمن در آن‌ سال، توسط هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد و در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، رفع توقیف شده بود.

سرکوب فعالان رسانه ای و توقیف مطبوعات، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر  حق آنها در انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است.

در حالی مطبوعات و رسانه ها در ایران با توقیف و پرداخت جرائم نقدی و سایر مجازاتها مواجه می شوند که علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و سایر مسئولان دولتی و حکومتی مدعی برخورداری مطبوعات و روزنامه نگاران از حق آزادی بیان در ایران هستند!

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.