•                  
چهارشنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 27

جلسه محاکمه ۳ فعال ملی مدنی ساکن اردبیل برگزار شد

0
119

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۳ آذر ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۳ تن از فعالان ملی مدنی ساکن اردبیل در شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، احمد محمدپور، علی معالی و رامین داننده، سه تن از فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی عبدالله قدیمی از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، محاکمه و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند. این شهروندان در جریان اعتراضات مهر ماه که با هدف حمایت از عملیات نظامی جمهوری آذربایجان برای بازپس گیری قره باغ برگزار شده بود در اردبیل بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. 

پیش از این نیز در مرحله بازپرسی، هر ۳ نفر این افراد در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل به ریاست بازپرس بابک نونهال از بابت اتهام مذکور مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته بودند. 

احمد محمدپور ، علی معالی و رامین داننده، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که در حمایت از کشور جمهوری آذربایجان و عملیات نظامی آن کشور علیه کشور ارمنستان، توسط نیروهای امنیتی در میدان شریعتی شهرستان اردبیل بازداشت شدند. 

این فعالان ملی مدنی، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام احمد محمدپور با تودیع وثیقه ای با مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان و علی معالی و رامین داننده هم با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی احمد محمدپورفعال ملی مدنی در ایرانفعال آذربایجاننیفعال آذربایجانیفعال آذربایجانی علی معالیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری احمد محمدپورفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذری علی معالیفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی احمد محمدپورفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی علی معالیفعال ترک احمد محمدپورفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقاضی عبدالله قدیمیقاضی عبداله قدیمیمحاکمهمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه فعالان مدنی در ایرانمحاکمه در دادگاهمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان آذریمحاکمه شهروندان ترکمحاکمه شهروندان در ایراناجمدمحمدپوراحمد محمدپوراحمد محمدپور فعال ملی مدنیاحمد محمدپور فعال آذریاحمد محمدپور فعال آذربایجانیاحمد محمدپور فعال ترکاستان اردبیلبابک نونهالبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانجلسه بازپرسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب اردبیلدادسرای عمومی و انقلابدادسرای عمومی و انقلاب اردبیلرامین دانندهسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهر اردبیلشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان شهروندان آذریشهرستان اردبیلشعبه 2 دادگاه انقلاب اردبیلشعبه 2دادگاه انقلاب اردبیلشعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیلشعبه دو دادگاه انقلاب اردبیلشعبه دادگاه انقلاب اردبیلشعبه2 دادگاه انقلاب اردبیلشعبه2دادگاه انقلاب اردبیلشعبه۲ دادگاه انقلاب اردبیلشعبه۲دادگاه انقلاب اردبیلعلی معالیعلی معالی فعال ترکعلی معالی فعال ترک آذریعبدالله قدیمیعبداله قدیمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: