•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

جلسه محاکمه ۳ فعال ملی مدنی ساکن اردبیل برگزار شد

0
773

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۳ آذر ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۳ تن از فعالان ملی مدنی ساکن اردبیل در شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، احمد محمدپور، علی معالی و رامین داننده، سه تن از فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی عبدالله قدیمی از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، محاکمه و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند. این شهروندان در جریان اعتراضات مهر ماه که با هدف حمایت از عملیات نظامی جمهوری آذربایجان برای بازپس گیری قره باغ برگزار شده بود در اردبیل بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. 

پیش از این نیز در مرحله بازپرسی، هر ۳ نفر این افراد در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل به ریاست بازپرس بابک نونهال از بابت اتهام مذکور مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته بودند. 

احمد محمدپور ، علی معالی و رامین داننده، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که در حمایت از کشور جمهوری آذربایجان و عملیات نظامی آن کشور علیه کشور ارمنستان، توسط نیروهای امنیتی در میدان شریعتی شهرستان اردبیل بازداشت شدند. 

این فعالان ملی مدنی، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام احمد محمدپور با تودیع وثیقه ای با مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان و علی معالی و رامین داننده هم با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعالان ترک اردبیلشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیاحمد محمدپور فعال ترکاجمدمحمدپورعبداله قدیمیشهرستان اردبیلفعال ترک آذربایجانیدادسرای عمومی و انقلاب اردبیلفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیمحاکمه فعالان ملی مدنیفعال ترک شهرستان اردبیلشهروندان شهروندان آذریاحمد محمدپوراحمد محمدپور فعال ملی مدنیعلی معالی فعال ترکعبدالله قدیمیجلسه بازپرسیدادگاه انقلاب اردبیلفعال ترک آذربایجانفعالان ترک آذریبازداشت فعالان ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ترکفعالان ترک اذریعلی معالیاحمد محمدپور فعال آذریعلی معالی فعال ترک آذریقاضی عبداله قدیمیدادگاه انقلابسرکوب فعالان مدنی در ایرانمحاکمه شهروندانسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیشعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیلفعالان ترک آذری ایرانفعال ترک آذری علی معالیاحمد محمدپور فعال آذربایجانیرامین دانندهقاضی عبدالله قدیمیاستان اردبیلشهر اردبیلسرکوب شهروندان آذریمحاکمه در دادگاهفعال ملی مدنی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانفعال ترک آذری احمد محمدپورفعال ترک آذربایجانی علی معالیشعبه2دادگاه انقلاب اردبیلشعبه 2دادگاه انقلاب اردبیلمحاکمهفعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریفعال آذربایجاننیشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیشهروندان آذری ایرانفعال ترک احمد محمدپورفعال آذربایجانی علی معالیشعبه2 دادگاه انقلاب اردبیلشعبه۲دادگاه انقلاب اردبیلفعال ترکفعال آذربایجانیفعال ترک زبانفعال ترک آذربایچانیفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذری در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانبازداشت شهروندان آذری در ایرانمحاکمه شهروندان آذریفعال ملی مدنی احمد محمدپورشعبه دادگاه انقلاب اردبیلشعبه 2 دادگاه انقلاب اردبیلشعبه۲ دادگاه انقلاب اردبیلدادسرای عمومی و انقلابسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ترک اذربایجانیمحاکمه شهروندان در ایرانفعال ترک در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیمحاکمه شهروندان ترکفعال ترک آذربایجانی احمد محمدپوربابک نونهالشعبه دو دادگاه انقلاب اردبیلفعال ترک آذریفعال ترک اذریفعال ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعالان ترک آذبایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانمحاکمه فعالان مدنی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.