•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام حمید رحمتی برگزار شد

0
106

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام حمید رحمتی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، اهل شهرضا از توابع استان اصفهان، برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، طی روزهای گذشته، حمید رحمتی، معلم بازنشسته و فعال صنفی فرهنگیان، محبوس و بلاتکلیف در زندان اصفهان، توسط بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب شهرضا از توابع استان اصفهان، تفهیم اتهام شد. این فعال صنفی فرهنگیان به دفعات سابقه بازداشت و پرونده سازی به اتهام فعالیتهای مسالمت آمیز خود از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی اصفهان را دارد.

براساس این گزارش، اتهامات تفهیم شده به حمید رحمتی در مرحله بازپرسی(اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده است.

لازم به ذکر است، حمید رحمتی، در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، در حالی که پلاکاردی را به نشانه اعتراض بالای سر گرفته و در ورودی منزل شخصی خود که در یک کوچه فرعی قرار دارد ایستاده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

این فعال صنفی فرهنگیان، پیشتر هم در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸، در مقابل درب ورودی منزل شخصی خود توسط ماموران انتظامی بازداشت و  پس از انتقال به کلانتری و طی مراحل اداری جهت تحمل دوران محکومیت حبس ۱ سال و ۶ ماه خود به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۸، از سوی شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرضا از بابت اتهامات (اخلال در نظم عمومی با حرکات غیر متعارف در محیط اداره آموزش و پرورش) و (تشویق و ترغیب و تهدید به خشونت با ارسال پیامک در فضای مجازی)، به تحمل ۱ سال و نیم حبس تعزیری توام با سپری کردن ۱۰ ماه از مدت حبس در زندان شهرستان نائین و ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود

این‌فرهنگی بازنشسته، پیشتر هم از تاریخ ۱۰ تا ۱۸ آذرماه ۱۳۹۷ در اعتراض به بازداشت گسترده فرهنگیان ایران در جریان تحصن سراسری آبان‌ ۱۳۹۷ در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرضا دست به تحصن تک نفره زده بود که در تاریخ ۱۸ آذر ماه همان سال هنگام خروج  از منزل خود جهت عزیمت به محل تحصن مذکور توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شده بود.

حمیدرضا رحمتی، برای دومین مرحله، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۷ در شهرضا بازداشت و پس از انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای این شهرستان و تفهیم اتهام (اخلال در نظم عمومی) و با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰ میلیون تومان در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ آزاد شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۱۴ آذرماه ۱۳۹۵ هم در اعتراض به برخوردهای امنیتی و قضائی با معلمان و زندانی‌ کردن اسماعیل عبدی،‌ استعفای خود را به ریاست آموزش و پرورش شهرضا تحویل داده بود اما مدتی بعد به سر کار خود بازگشت.

وی در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۴، در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت محمود بهشتی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرضا تحصن و اعلام اعتصاب غذا کرده بود. او پس از مدتی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد با قرار کفالت آزاد شده بود.

حمید رحمتی، در سال ۱۳۸۶، به مدت ۲ سال به یکی از روستاهای ساری تبعید شد و در حادثه تصادفی مجروح شد و مدتی در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفت و در نهایت به شهرضا بازگشته بود.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی و اکثر شهروندان در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی به سبب فعالیتهای وی مسالمت آمیز افراد، ناقض اسناد بین‌المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هادادرسی ناعادلانهسرکوب آزادی بیانشهرضاجامعه معلمان ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانحقوق بشر در ایران، حقوق شهروندی،معلمان شهرضاسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمبرگزاری جلسه بازپرسیجامعه مدنی در ایرانحقوق بشر در ایران،فرهنگیان شهرضاتفهیم اتهامسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهحمیدرحمتیشهرستان شهرضاحقوق شهروندی در ایران،جلسه بازپرسی حمید رحمتینقض حقوق شهروندی در ایرانفعال صنفی فرهنگیان ایراناعتصاب غذای حمید رحمتیدادستان عمومی و انقلاب شهرضانقض حقوق بشر در ایران،فعال صنفی معلمان،دادسرای عمومی و انقلابمعلم سرکوب آزادی بیان در ایراناحضار به جلسه بازپرسیاعتصاب غذای حمیدرحمتیفعال صنفی فرهنگیان در ایرانفعال صنفی فرهنگیان،فعال فرهنگیانحقوق شهروندی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانحمید رحمتیزندانی سیاسی حمیدرحمتیسرکوب آزادی بیان و اندیشهحمید رحمتی فعال صنفی فرهنگیانشهررضاحقوق مدنیفعال صنفی فرهنگیانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانزندانی سیاسی حمید رحمتینقص حقوق شهروندی در ایرانحمید رحمتی فعال صنفی معلمانجلسه بازپرسیکانون صنفی فرهنگیان شهرضااخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانمعلم و فعال صنفی فرهنگیاناحضار به جلسه بازپرسی در دادسراحمیدرحمتی فعال صنفی فرهنگیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.