•                  
چهارشنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 27

کایلی مور گیلبرت، زندانی امنیتی استرالیایی انگلیسی آزاد شد

0
148

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۹، کایلی مورگیلبرت، زندانی امنیتی و شهروند استرالیایی محبوس در زندان قرچک ورامین با ۱ تاجر ایرانی در کشور استرالیا و ۲ ایرانی دیگر که در سال ۱۳۹۰ قصد انفجار سفرات اسرائیل در بانکوک تایلند را داشتند مبادله شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۹، کایلی مورگیلبرت، شهروند استرالیایی – انگلیسی و محقق، پژوهشگر، اسلام‌شناس و استاد دانشگاه، محبوس در زندان قرچک ورامین که از بابت اتهام  اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی برای موساد توسط دادگاه انقلاب در تهران به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود در پی مبادله با ۱ زندانی متهم به جرائم اقتصادی در کشور استرالیا و ۲ زندانی ایرانی دیگر که قصد انفجار سفارت اسرائیل در کشور تایلند را داشتند آزاد شد و به کشورش بازگشت. 

خبرگزاری فارس ضمن اعلام این خبر نوشت: “کایلی مور گیلبرت زن تبعه انگلیسی استرالیایی که به جرم اقدام علیه امنیت ملی ایران و جاسوسی در دادگاه انقلاب محکوم شده بود با ۱ تاجر و ۲ شهروند ایرانی تبادل شد.”

لازم به ذکر است این شهروند استرالیایی انگلیسی با ۲ ایرانی محبوس در زندان بانکوک تایلند که نام یکی از آنها سعید مرادی – متولد: ۱۳۶۲ و فرد دیگر هم محمد خزائی که در سال ۱۳۹۰، این ۲ نفر قصد انفجار سفارت اسرائیل در کشور تایلند را داشتند مبادله شده است. در توضیحات بیشتر لازم به ذکر است، پس از بازداشت این ۲ نفر در بهمن ماه سال ۱۳۹۰، عملیات تروریستی آنها بر علیه سفارت کشور اسرائیل عملی نشد. پلیس تایلند در آن زمان اعلام کرده بود دو ايرانی دستگير شده در بانکوک به دليل کمبود تجهيزات نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند.

در تاریخ ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، کایلی مور گیلبرت، از زندان قرچک ورامین به مکان نامعلومی منتقل شد. در همین زمینه وزارت خارجه استرالیا با انتشار بیانیه ای خواستار توضیح مسئولان قضائی ایران از وضعیت این زندانی امنیتی استرالیایی – انگلیسی در ایران شده بود. 

بی خبری از وضعیت کایلی مورگیلبرت، در حالی ادامه داشت که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۹، روزنامه گاردین به نقل از یک منبع مطلع از انتقال این شهروند استرالیایی انگلیسی به بند۲الف سپاه خبر داده بود. 

در تاریخ ۲ آبان ماه ۱۳۹۹، علی باقری ‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، در بازدید از زندان قرچک ورامین و صحبتهایی که با زندانیان داشت با نسرین ستوده و کایلی مورگیلبرت هم گفتگو کرد. پس از آن رسانه های جمهوری اسلامی ادعا کردند که رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی اعلام کرده که خواسته های آنها را محقق خواهد کرد اما یک روز پس از این ادعا کایلی مورگیلبرت به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کایلی مورگیلبرت، شهروند انگلیسی – استرالیایی که دانش آموخته دانشگاه کمبریج و استاد مطالعات اسلام در دانشگاه ملبورن است در تابستان ۱۳۹۷ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس شیعه‌ شناسی، به ایران سفر کرد. پس از شرکت در این کنفرانس و هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه خمینی تهران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در روندی پر ابهام به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری با اتهام جاسوسی محکوم شد. 

 ارتکاب افراد به جرم جاسوسی در چهارچوب قوانین حقوق بشر جایگاهی ندارد اما این نکته حائز اهمیت است که با توجه به عدم شفافیت قضائی در ساختار دادگاههای عمومی و انقلاب در ایران, جملگی افراد با هر نوع اتهام در طی روندی بدور از “حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه” و “محرومیت از حق انتخاب وکیل مورد نظر متهم” براساس موارد مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از قبیل ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و حتی قوانین مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری ایران از زمان بازداشت تا زمان محکومیت قطعی مورد محاکمه قرار می‌گیرند و محکومیت این افراد از بابت اتهام جاسوسی و یا ارتباط با دول متخاصم با ابهامات بسیاری روبرو است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: