•                  
جمعه , ۰۷ آذر , ۱۳۹۹
جمعه, نوامبر 27

اعزام وریا فرجی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان به مرخصی

0
216

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, وریا فرجی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, عصر چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, وریا فرجی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود از بابت اتهام “عضویت در احزاب کُرد مخالف نظام” است. 

در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, وریا فرجی, شهروند ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان که پیش از این توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام”, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان شهرستان مریوان منتقل شد.

وریا فرجی, ۳۲ ساله, فرزند عبدالله, در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان به اتهام عضویت در احزاب سیاسی مخالف نظام بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲۵ مردادماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی, پرونده وریا فرجی, به دادگاه انقلاب شهرستان مریوان ارجاع شد و پس از برگزاری جلسه دادرسی در اسفند ماه سال ۱۳۹۷, این فعال سیاسی به اتهام “عضویت در احزاب کرد مخالف نظام” پس از محاکمه از سوی دادگاه انقلاب این شهر به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پس از ارجاع پرونده وریا فرجی به دادگاه تجدید نظر استان کردستان در شهرستان سنندج مرکز این استان حکم صادره توسط دادگاه بدوی که ۵ سال حبس تعزیری بود در مرحله تجدیدنظر خواهی به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

برخورداری از حق دادرسی عادلانه از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

همچنین در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر برخورداری افراد بر رفتاری بدون تبعیض با توجه به دیدگاههای سیاسی و یا عقیدتی افراد از سوی حکومتها تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: