•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بحران ویروس کرونا: محرومیت کارگران شاغل در واحدهای صنعتی قزوین از دسترسی به اقلام بهداشتی

0
569

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, کارگران شاغل در واحدهای صنعتی استان قزوین از جمله شهروندان فراموش شده در بحران ویروس مرگ بار کرونا هستند. این شهروندان از دسترسی به اقلام بهداشتی از قبیل ماسک, مواد ضدعفونی کننده محیط و سایر اقلام پیشگیری از ابتلا به این ویروس محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, کارگران شاغل در واحدهای صنعتی و تولیدی استان قزوین علیرغم وسعت واگیر بیماری کرونا از حق دسترسی به ماسک, مواد ضد عفونی کننده و سایر اقلام برای مقابله با این ویروس محروم هستند و در زمان کار در کارخانه ها و کارگاهها به این لوازم دسترسی ندارند.

براساس این گزارش, خواسته کارگران تامین اقلام بهداشتی از سوی مسئولان است. وزارت صمت و وزارت بهداشت هنوز اقدامی در خصوص توزیع ماسک, دستکش و مواد ضدعفونی کننده محیط به واحدهای تولیدی نکرده و تاکنون این لوازم برای استفاده در این واحدهای تولیدی برای حفاظت شخصی و حفظ جان کارگران موجود نیست و مسئولان واحدهای تولیدی هم با مشکل تامین این اقلام روبرو هستند و هیچ پاسخ روشنی هم از سوی مسئولان به این شهروندان داده نمی شود. 

بنقل از عید علی کریمی, دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین: “مسئولان می‌گویند در خانه بمانید، اما کارگر کارخانه که کار نکند حقوقی ندارد؛ چگونه باید زندگی کند، گفته شده هزینه کرونا رایگان است اما در هیچ بیمارستانی چنین اتفاقی نیفتاده است و هزینه های گزافی از بیماران گرفته می شود و ۹۰ درصد بیماران کرونایی کارگران هستند”.

پیش از این و در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از کمبود دارو و اقلام درمانی و ضدعفونی کننده در استان قزوین را اطلاع رسانی کرده بود. 

در آن گزارش, حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین، البرز، آبیک در مجلس اعلام کرده بود : “پیگیر کمبودهای درمانی و بهداشتی استان قزوین هستیم تا این موارد را رفع کنیم. استان قزوین به دلیل همجواری با استان‌های تهران، قم و گیلان وضعیت بحرانی دارد و درصد آلودگی افراد به ویروس کرونا در این استان زیاد است”. 

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز پنجشنبه ۲۱اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۹۰۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۳۵۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۲۹۵۹ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.