•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین ۲۶ ماه حقوق و معوقات مزدی طلبکارند

0
248

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین از سال ۱۳۹۵ تا حقوق و معوقات مزدی طلبکارند. همچنین از مان شیوع کرونا که بهانه ای برای تعطیلی ای کارخانه شد بیمه بیکاری این کارگران هم پرداخت نشده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, کارگران شاغل در کارخانه کنتورسازی قزوین در مجموع ۲۶ ماه حقوق و معوقات مزدی طلبکارند و این در حالی است که مسئولان این واحد واحد تولیدی صنعتی کارخانه را به بهانه حفظ سلامتی کارگران از فروردین ماه ۱۳۹۹ در پی شیوع بیماری کرونا تعطیل کردند و این کارگران از آن زمان موفق به دریافت بیمه بیکاری نشدند و همچنان پیگیر وصول مطالبات مزدی و دریافت بیمه بیکاری خود هستند. این کارگران با حکم قضایی هم موفق به دریافت مطالبات خود نشدند و کارفرما از دادن این مطالبات آنها سر باز می زند. 

یکی از کارگران کارخانه کنتورسازی در تشریح مشکلاتشان گفت: “از آغاز سال ۱۳۹۹ تعدادی از کارگران که قرار بود بعد از تعطیلی کارخانه از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند، هنوز سرگردانند و امکان دریافت مطالبات معوقه مزدی خود را علیرغم داشتن حکم قضایی نیز ندارند.”

این کارگر در تشریح معوقات مزدی خود و همکارانش گفت: “ما از سال ۱۳۹۵ تا پایان سال ۱۳۹۸حدود ۲۶ ماه مطالبات مزدی عقب افتاده داریم که حدود ۹ ماه از این مطالبات مربوط به سال ۱۳۹۸ است. امسال هم نیز حقوق ماهیانه ما علیرغم اینکه تا پایان فروردین ماه با کارفرما قرارداد داشتیم پرداخت نشد. همچنین طی سال‌های گذشته کارفرما چندین بار درهای کارخانه را با قفل و زنجیر بست و به بهانه‌های مختلف سعی در تعطیلی کارخانه داشت که با پیگیری کارگران و فشار مسئولان درهای کارخانه برای تولید باز شد”. 

این کارگر درباره برقرار نشدن مقرری بیمه بیکاری کارگران کنتورسازی نیز افزود: “کارفرما ۳ ماه حق بیمه سال ۱۳۹۸ و ۱ ماه حق بیمه فروردین ماه سال ۱۳۹۹ کارگران را به تامین اجتماعی پرداخت نکرده و به همین دلیل تا زمانی که تامین اجتماعی مطالبه خود را وصول نکند امکان برقراری مقرری بیمه بیکاری کارگران نیز فراهم نمی‌شود”.

لازم به ذکر است کارگران کنتورسازی به دفعات تجمعات اعتراضی را در مقابل استانداری قزوین و نماینده این استان در مجلس و حتی نماینده علی خامنه ای در قزوین و دفتر امام جمعه این استان برگزار کردند اما هیچگونه رسیدگی به مشکلات معیشت این کارگران نشده است. 

برخورداری افراد از تامین اجتماعی مناسب از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد در برخورداری از؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگر نیز تاکید شده است. اما تفاسیری غلطی که حاکمان جمهوری اسلامی از حقوق شهروندی در ایران دارند و همیشه قوانین را آنگونه تفسیر کردند که حکومت را صاحب حق می دانند و حقوق شهروندان پایمال شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: