•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

کارگران شهرداری لوشان بیش از ۶ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند

0
218

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, علیرغم پیگیریهای مکرر کارگران کارگران واحد پاکبانی و فضای سبز شهرداری لوشان اما معوقات مزدی و حق بیمه این کارگران پرداخت نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, کارگران شهرداری لوشان ۶ ماه معوقه مزدی طلبکارند. این کارگران اعلام کردند که پرداخت نشدن منظم حقوق ماهیانه آنها باعث بروز مشکلات اقتصادی و خانوادگی شدید برای آنها شده است. 

براساس اعلام یکی از کارگران شهرداری لوشان در تشریح این موضوع گفت: “اغلب کارگران به علت عدم پرداخت منظم دستمزدها با مشکل رو به رو هستند. طی این مدت از همه آشنایان قرض کرده‌ایم. به علت مشکلات مالی شهرداری و پرداخت نشدن شش ماه از دستمزدهایمان نسبت به هزینه‌های واقعی زندگی، هر روز سفرهایمان به نسبت روز قبل کوچکتر می شود و در عین حال در خانواده ما تفریح به کلی فراموش شده است”.

نماینده کارگردان لوشان در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹ در گفتگو با ایلنا پیرامون مشکلات این کارگران اعلام کرد: “در زمینه مشکلاتمان به هر مسئولی هم شکایت می‌کنیم فقط شنونده است و هیچ اقدامی نمی‌کند. امروز یکشنبه ۱۵ تیرماه که ۱۰۵ روز از آغاز سال می‌گذرد اما هنوز طعم افزایش حقوق سالانه را نچشیده‌ایم. با این رویه اگر حقوق بهمن و اسفند ماه ۱۳۹۸ را مرداد و شهریور ماه بگیریم، در مهر ماه حقوق فروردین ماه سالجاری پرداخت می‌شود. همچنین شهرداری به دلیل ناتوانی مالی مطالبات کارگرانی که به مرور بازنشسته می‌شوند را به صورت اقساطی آنهم با تاخیر پرداخت می‌کند”.

در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از تداوم محرومیت این کارگران از دسترسی به ماسک و اقلام بهداشتی برای محافظت از ابتلا به ویروس کرونا و همچنین پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق معوقه این کارگران را اطلاع رسانی کرده بود. 

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی کارگران در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود را مورد تاکید قرار داده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

همچنین در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر حق هر فرد در برخورداری از شرایط مناسب, حقوق مکفی در کار و سایر حمایتهای اجتماعی در مواقع بیکاری تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: