•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

قصه پر درد کارگران شهرداری لوشان و ۶ ماه حقوق پرداخت نشده آنها

0
234

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۹، کارگران واحد پاکبانی و فضای سبز شهرداری لوشان از تداوم بی توجهی مسئولان به پرداخت معوقات مزدی آنها به شدت ناراضی هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز جمعه ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۹، جمعیتی بالغ بر ۸۰ کارگر شهرداری شهرستان لوشان در استان گیلان از فروردین ماه سال جاری تا به امروز حقوقی به آنها پرداخت نشده است. از سوی دیگر حق بیمه این کارگران بیش از ۶ ماه است که پرداخت نشده است.

این کارگران در تشریح وضعیت پرداخت حقوق ماهیانه شان گفتند: “در ۸ ماه سپری شده از سال جدید، فقط دو ماه حقوق فروردین و اردیبهشت را گرفته‌ایم؛ یعنی ۵ ماه مطالباتمان به تاخیر افتاده است.”

کارگران شهرداری لوشان افزودند: ” شهردار جدید که از حدود دو ماه پیش مدیریت شهرلوشان را برعهده گرفت در روز معارفه خود وعده به ‌روز کردن مطالباتمان را داد اما بعد از گذشت ۲ ماه هنوز هیچ اقدام جدیدی صورت نگرفته است.”

یکی از کارگران واحد پاکبانی و خدمات شهری این شهرداری اضافه کرد: “چرا اعضای شورای شهر لوشان مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟ در هر دوره شورای شهر فردی را به عنوان شهردار به مردم معرفی می‌کنند که هیچ برنامه‌ جدیدی برای مدیریت شهر ندارد. در واقع همان راهی را می‌رود که شهرداران قبلی انجام می‌دادند.”

یکی دیگر از کارگران واحد خدمات شهرداری لوشان در تکمیل سخنان همکار خود گفت: “جمعیتی معادل۸۰ نفر در مجموعه شهرداری لوشان کار می‌کنند؛ شورای شهر اگر هریک از همکاران بومی را به عنوان شهردار انتخاب کند، توانایی مدیریت شهر را به این شیوه که فقط با استفاده از درآمد پایدار شهرداری‌ها و مالیات بر ارزش افزوده که دولت هر ماهه به صورت روتین به حساب شهرداری می‌پردازد را دارد.گ

این کارگر گفت: “در شهر لوشان جوانان زیادی با مدارک تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و حتی دکترا مرتبط با مدیریت شهری هستند که از توانایی و دانایی خوبی برخودارند. در این شرایط چرا اعضای شورای شهر برای انتخاب شهردار از افراد غیر بومی وکم سابقه استفاده می‌کنند، مشخص نیست.گ

او اضافه کرد: “به نظر می‌رسد در وضعیت فعلی روال پرداخت حقوق همانند ماه‌ها و سال‌های گذشته است. ما کارگران نمی‌دانیم با این گرانی‌ها و تورم، چگونه باید هزینه‌های سنگین زندگی خود را تامین کنیم؛ از چه کسی قرض بگیریم و چه زمانی می‌توانیم این قرض‌ها را بازپرداخت کنیم.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی به تشریح تداوم محرومیت کارگران شهرداری لوشان از در یافت حقوق ماهیانه این کارگران پرداخته بود. 

 در تاریخ ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, خبرگزاری ایلنا، با انتشار گزارشی، از پرداخت نشدن ۶ ماه حقوق و مطالبات مزدی این کارگران خبر داده بود. 

نماینده کارگردان لوشان در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹ در گفتگو با ایلنا پیرامون مشکلات این کارگران اعلام کرد: “در زمینه مشکلاتمان به هر مسئولی هم شکایت می‌کنیم فقط شنونده است و هیچ اقدامی نمی‌کند. امروز یکشنبه ۱۵ تیرماه که ۱۰۵ روز از آغاز سال می‌گذرد اما هنوز طعم افزایش حقوق سالانه را نچشیده‌ایم. با این رویه اگر حقوق بهمن و اسفند ماه ۱۳۹۸ را مرداد و شهریور ماه بگیریم، در مهر ماه حقوق فروردین ماه سالجاری پرداخت می‌شود. همچنین شهرداری به دلیل ناتوانی مالی مطالبات کارگرانی که به مرور بازنشسته می‌شوند را به صورت اقساطی آنهم با تاخیر پرداخت می‌کند”.

در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از تداوم محرومیت این کارگران از دسترسی به ماسک و اقلام بهداشتی برای محافظت از ابتلا به ویروس کرونا و همچنین پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق معوقه این کارگران را اطلاع رسانی کرده بود. 

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی کارگران در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان آن است بر محق بودن افراد در تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری و غیره تاکید شده است. 

همچنین در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر حق هر فرد در برخورداری از شرایط مناسب, حقوق مکفی در کار و سایر حمایتهای اجتماعی در مواقع بیکاری تاکید شده است. 

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایرانکارگران در ایرانکارگرانکارگرحقوق شهروندیمطالبات کارگریخبرنگارخبرنقض حقوق شهروندیمطالبات مزدی کارگرینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفعال کارگریمطالبات مزدیسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانکارگران ایرانسرکوب کارگرانسرکوب کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانworkersHuman rights in iranحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیخبرنگاران در ایرانWorkers In IranMill Workersحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانمطالبات کارگران در ایرانسرکوب کارگران ایرانworkerمطالبات مزدی کارگران در ایرانکارگران پاکبانینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیمطالبات مزدی شهروندان در ایرانمطالبات مزدی شهروندان ایرانمطالبات مزدی کارگرانمطالبات کارگران ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانhuman rights violation in iranکارگران شهرداری لوشانکارگران پاکبانی در ایرانWorkers dayکارگران پاکبانی شهرداری در ایرانکارگران پاکبانی شهرداریمطالبات مزدی کارگران شهرداریسرکوب کارگران شهرداری در ایرانشهرستان لوشان اهوازشهردارلوشانشهردار لوشانمعوقات مزدی کارگران شهرداری لوشانمطالبات مزدی کارگران شهرداری سدهشهرستان لوشانحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: