•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

محرومیت کارگران شهرداری زنجان از حق امنیت شغلی

0
208

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۳ آذر ماه ۱۳۹۹، کارگران واحد فضای سبز شهرداری زنجان، در وضعیت بلاتکلیف به لحاظ حق برخورداری از امنیت شغلی قرار دارند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز دوشنبه ۳ آذر ماه ۱۳۹۹، صد و هفتاد و چهار کارگر شاغل در شهرداری زنجان، در وضعیت بلاتکلیف شغلی قرار دارند. این کارگران علاوه بر محرومیت از حق امنیت شغلی، دغدغه پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه خود را دارند و به همین علت در انتظار تشکیل جلسه وعده داده شده به آنها از سوی شورای شهر و شهرداری زنجان هستند. 

براساس این گزارش، چند ماهی از تعدیل کارگران فضای سبز شهرداری می گذرد و هر روز شاهد تجمع و رفت و آمد آنها به شورای شهر و شهرداری هستیم که در بلاتکلیفی به سر می‌برند البته پس از کش و قوس‌های فراوان تکلیف تعدادی از این کارگران مشخص شده است ولی همچنان ۱۷۴ نفر از این کارگران در بلاتکلیفی به سر می‌برند و منتظر جلسات آینده شورای شهر و شهرداری هستند. کارگرانی که در فصل ‌گرما و سرما برای رفاه مردم و زیباسازی فضای شهر بدون هیچ گونه تعطیلی و ایجاد وقفه در کارشان هر روز از صبح تا عصر تلاش می‌کنند بدون اینکه زحمت این افراد به چشم بیاید و همیشه دغدغه قرارداد، حقوق، بیمه و امنیت شغلی دارند حال سوال این است که چرا کارگران فضای سبز قرارداد معین و مشخصی ندارند؟ تکلیف کارگران چه زمانی مشخص خواهد شد؟

عباس راشاد، رئیس شورای شهر زنجان در تشریح وضعیت کارگران فضای سبز شهرداری این شهر گفت: “طبق یک منحنی جذب کارگران فضای سبز شهرداری در یک بازه زمانی شکل معکوس به خود می‌گیرد و افرادی که در فصول بهار و تابستان و دو ماه پاییز با شهرداری قرارداد بسته‌اند با فرا رسیدن فصل سرما طبیعتا نیاز به این افراد در فضای سبز کم می‌شود و در نتیجه هر ساله تعدادی از این کارگران طبق روال تعدیل می‌شوند.”

در حالی این کارگران خواستار برخورداری از حق امنیت شغلی برای خود هستند که ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، دستکم ۲۰۰ تن از همکاران آنها طی شهریور ماه تا مهر ماه ۱۳۹۹، از کارشان در شهرداری زنجان اخراج شدند.

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی کارگران در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان آن است بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و سایر موارد اقتصادی تامین اجتماعی تاکید کرده اما برخوردهایی از این دست با کارگران ایران مصداق نقض حقوق بشر است. 

برچسب هافضای سبز شهرداری زنجانمعوقات مزدیمعوقات مزدی کارگرمعوقات مزدی کارگرانمعوقات مزدی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی کارگران شهرداریمعوقات مزدی کارگران شهرداری زنجانمعوقات مزدی در ایرانمعوقات مزدی شهروندانمعوقات مزدی شهروندان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانکارگران فضای سبزکارگران فضای سبز شهرداریکارگران فضای سبز شهرداری زنجانکارگران پاکبانی شهرداریکارگران پاکبانی شهرداری در ایرانکارگران شهرداریکارگران شهرداری اهوازکارگران شهرداری در ایرانکارگران شهرداری زنجانحق امنیت اجتماعیحق امنیت در کارحق امنیت شغلیحق امنیت شغلی کارگرانحقوق ماهیانهحقوق ماهیانه کارگران در ایرانحقوق ماهیانه کارگران شهرداریحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانشهردار زنجانشهرداری زنجان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: