•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژانویه 30

اقدام به بازداشت یوسف بهمنی, فعال کارگری توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان شوش

0
585

حقوق بشر در ایران – شب گذشته, ماموران اداره اطلاعات شهرستان شوش با یورش ناگهانی به منزل شخصی “یوسف بهمنی”, فعال کارگری شاغل در مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه قصد بازداشت وی را کرده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه, در ساعات پایانی پنجشنبه ۲۵ مهرماه ۱۳۹۸, در پی یورش ناگهانی ماموران اداره اطلاعات شهرستان شوش به منزل شخصی “یوسف بهمنی” فعال کارگری شاغل در مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه, قصد بازداشت این فعال کارگری را داشتند که با توجه به عدم حضور وی در منزل این اقدام صورت نگرفت. 

براساس این گزارش؛ ماموران اداره اطلاعات شوش، برای بازداشت “یوسف بهمنی” واقع در منازل سازمانی هفت تپه، هجوم بردند، اما با توجه به عدم حضور این فعال کارگری در منزل نیروهای امنیتی نتوانستند وی را بازداشت کنند. 

لازم به ذکر است, “یوسف بهمنی”, در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, در حالی که در جریان سیزدهمین روز تجمع اعتراضی کارگران این واحد صنعتی و کشاورزی به همراه ۵ تن دیگر از کارگران این واحد صنعتی کشاورزی  به قصد رفتن به مجلس عازم تهران بودند در محل عوارضی خرم آباد توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود. 

بازداشت این فعالان کارگری در حالی توسط ماموران امنیتی در عوارضی خرم آباد صورت گرفت که این افراد قرار بود فردا دوشنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸, با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس در تهران ملاقات کنند، و برای این ملاقات راهی تهران شده بودند که در میان راه در عوارضی خرم‌آباد بازداشت کردند.

در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, یوسف بهمنی، به همراه  ابراهیم عباسی منجزی، محمد خنیفر، ایمان اخضری، محمود خدایی، مسلم چشم خاور، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه هر یک از این افراد با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

گفتنی است که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، از روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸،به دلیل اخراج ۲۱ تن از همکارانشان آغاز شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.