•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

یوسف کاری, فعال ملی مدنی پس از اتمام دوران مرخصی به زندان اردبیل بازگشت

0
554

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, یوسف کاری, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی جهت تحمل ادامه حبس به زندان مرکزی اردبیل بازگشت. این زندانی سیاسی از تاریخ ۱۲ فروردین ماه سالجاری به مرخصی اعزام شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, یوسف کاری, فعال ملی مدنی جهت تحمل ادامه حبس تعزیری به زندان مرکزی اردبیل بازگشت. این زندانی سیاسی اهل اردبیل, از تاریخ ۱۲ فروردین ماه سالجاری در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود. یوسف کاری در حال تحمل حبس تعزیری ۲ ساله اش از بابت اتهام “عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی با لیدری عباس لسانی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد برهم زدن امنیت ملی” است. 

براساس این گزارش, یوسف کاری, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی از تاریخ ۱۲ فروردین ماه سالجاری پس از تودیع فیش حقوقی بعنوان کفالت به مرخصی اعزام شده بود. 

در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, یوسف کاری, توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ریاست قاضی یوسف خدادادی و مستشار دادگاه حسن مظفری, پس از تغییر عناوین اتهامی به “عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی با لیدری عباس لسانی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در زندان مرکزی اردبیل به یوسف کاری ابلاغ شد. 

 “پیشتر شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد، این فعال ملی مدنی را از بابت اتهام “عضویت در گروه گاماج” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. 

در توضیحاتی پیرامون گاماج لازم به ذکر است؛ این تشکیلات با عنوان “گروه به اصطلاح مدنی و قومی ” که فاقد هرگونه اساسنامه، نام، زمان تاسیس، بیانیه و بیلان کاری میباشد وجود خارجی نداشته و مسئولین امنیتی قضایی طی سالهای اخیر با طرح اتهامات واهی اینچنینی احکام سنگین علیه فعالین آذربایجانی صادر می کنند.

 یوسف کاری, فعال ملی مدنی اهل اردبیل و محبوس در زندان مرکزی این شهرستان در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸,  از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه” و همچنین “عضویت در گروه به اصطلاح مدنی قومی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد بر هم زدن امنیت”, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست “قاضی مهدوی زاده” مورد محاکمه قرار گرفت. 

پیش از این و در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی بنقل از یک منبع نزدیک به “یوسف کاری” اعلام کرده بود که شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل که پیش از این برای آزاد یوسف کاری, فعال ملی مدنی مبلغی معادل ۵۰ میلیون تومان را صادر کرده بود پس از تهیه وثیقه و مراجعه خانواده این فعال ملی مدنی جهت تودیع و آزادی فرزندشان به آنها گفته شد که مبلغ وثیقه درخواستی از ۵۰ میلیون تومان به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. 

“یوسف کاری”, فعال ملی مدنی ساکن استان اردبیل, در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸,  در حالی که در حوالی میدان شریعتی این استان در حال تردد بود توسط تعدادی از ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شده بود. 

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل و تفهیم اتهام به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانزندان مرکزی اردبیلزندان اردبیلفعال آذریزندانیان سیاسیفعال ترک آذریسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانفعال آذری ترکیوسف کاریفعال آذربایجانیفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان آذریزندانیان سیاسی در ایرانفعال ملی مدنیفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیزندانی فعال ملی مدنیفعال ترک آذربایجانفعال آذری زبانگروه گاماجعضویت در تشکیلات گاماجفعالان ملی مدنی در ایرانبازداشت فعالان ملی مدنیفعال ملی مدنی در ایرانشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانگاماجیوسف کاری فعال ترکیوسف کاری فعال ترک آذریشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری در جمهوری اسلامیعضویت در گروه گاماجگروه تجزیه طلب گاماجفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیفعال ملی مدنی یوسف کارییوسف کاری زندانی سیاسیزندانیان سیاسی در زندان اردبیلبند 7 زندان مرکزی اردبیلیوسف کاری فعال ترک آذربایجانییوسف کاری فعال ملی مدنی آذربایجانییوسف کاری فعال آذربایجانییوسف کاری زندانی سیاسی اردبیلفعال ترک آذربایجانی یوسف کاریفعال آذربایجانی یوسف کاریفعال ترک آذربایجانی ترکسرکوب اقدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: