•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

زهرا جمالی برای تحمل ادامه حبس بازداشت شد

0
603

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹،  زهرا جمالی، زندانی سیاسی، پس از اتمام مرخصی، برای سپری کردن ادامه حبس خود بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹، زهرا جمالی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس تعزیری خود بازداشت و به بند قرنطینه زنان در زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی در حال تحمل حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه خود است. 

یک منبع نزدیک به زهرا جمالی در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفت: “زهرا جمالی در حالی که به مرخصی ۴ روزه اعزام شده بود و تاریخ اتمام مرخصی وی روز پنجشنبه و مصادف با تعطیلی آخر هفته بود و از سوی دیگر با توجه به عدم مراجعه وی به زندان در روز شنبه امروز یکشنبه طی تماس تلفنی به شعبه اجرای احکام دادسرای زندان اوین فراخوانده شد و پس از بازداشت برای تحمل ادامه حبس به زندان اوین منتقل شد.”

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع وثیقه به مرخصی ۴ روزه اعزام شده بود. 

زهرا جمالی، پیش از این نیز در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به مرخصی اعزام و در تاریخ ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از مخالفت مسئولان قضائی دادسرای زندان اوین با تمدید مرخصی به زندان اوین بازگشت. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از وضعیت زهرا جمالی پیرامون مبهم بودن روند دادرسی و همچنین ممانعت “ایمان افشاری”, قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برای استفاده وی از مرخصی و یا تا زمان ابلاغ اجرائیه حکم حبس تعزیری قطعی وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

زهرا جمالی، در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در بند زنان زندان اوین به زهرا جمالی ابلاغ شد.

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با توجه به عدم سابقه کیفری موثر, مجموع محکومیت حبس تعزیری زهرا جمالی از ۶ سال به ۳ سال ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و این زندانی سیاسی پس از اعلام تسلیم به رای در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در بند زنان زندان اوین است. 

زهرا جمالی, در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, همزمان با یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی خواهر وی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

زهرا جمالی، به همراه شهلا انتصاری، شهلا جهانبین, گیتی پورفاضل، فاطمه سپهری، نرگس منصوری، از جمله امضا کنندگان بیانیه ای با مضمون استعفای علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی هستند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاHuman Rightshuman rights activistHuman rights in iranhuman rights issues in iranHuman Rights OrganizationHuman Rights Reporter in IranHuman Rights Supportershuman rights violationhuman rights violation in iranHuman Rights Watch of IranHumanrightsHumanrights in iranHumanrightsiniranفعال مدنیفعال مدنی زهرا جمالیفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیمحمدمهدی براعهاخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار هفتگی نقض حقوق بشراخبار حقوق بشراخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیاسامی زندانیان بند زنان زندان اوینبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان مرکزی سنندجبند زنان زندان اوینبند زنان زندانی سیاسیبازداشت زهرا جمالیبازداشت زهراجمالیحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران newsحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبرحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی در جمهوری اسلامیزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانی عقیدتیزنان زندانیان سیاسیزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینزهرا جمالیزهرا جمالی فعال مدنیزهرا جمالی زندانی سیاسیزهراجمالیزهراجمالی زندانی سیاسیسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه 1 اجرای احکام دادسرای امنیت تهرانشعبه یک اجرای احکام کیفریشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه1 اجرای احکام کیفریشعبه1اجرای احکام کیفری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: