•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

زهرا جمالی, زندانی سیاسی پس از اتمام مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
1182

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, زهرا جمالی, فعال مدنی و زندانی سیاسی جهت تحمل ادامه حبس پس از اتمام دوران مرخصی به زندان اوین بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۶ خرداد ماه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, زهرا جمالی, زندانی سیاسی که از اواخر اسفند ماه سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود پس از اتمام دوران مرخصی به زندان اوین بازگشت. این فعال مدنی در حال تحمل حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه خود است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “زهرا جمالی در تاریخ ۲۴ اسفند ماه سال گذشته به مدت ۱ ماه به مرخصی اعزام شده بود و سپس مرخصی این زندانی سیاسی تا امروز سه شنبه تمدید شده بود و پس از اتمام این دوران برای تحمل حبس به بند زنان زندان اوین بازگشت”. 

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, زهرا جمالی, فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای موسوم به « بیانیه ۱۴ فعال مدنی », محبوس در بند زنان زندان اوین با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به مرخصی اعزام شده بود.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از وضعیت زهرا جمالی پیرامون مبهم بودن روند دادرسی و همچنین ممانعت “ایمان افشاری”, قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برای استفاده وی از مرخصی و یا تا زمان ابلاغ اجرائیه حکم حبس تعزیری قطعی وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸, با صدور حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در بند زنان زندان اوین به زهرا جمالی ابلاغ شد.

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با توجه به عدم سابقه کیفری موثر, مجموع محکومیت حبس تعزیری زهرا جمالی از ۶ سال به ۳ سال ۶ ماه حبی تعزیری کاهش پیدا کرد و این زندانی سیاسی پس از اعلام تسلیم به رای در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در بند زنان زندان اوین می باشد.

زهرا جمالی, فعال مدنی, در ساعات پایانی شنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, در حالی که در منزل خواهرش بود در پی یورش ماموران امنیتی به آن مکان بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به زندان اوین منتقل شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه برای وی قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان صادره شده بود که در پی ممانعت مسئولان قضائی از آزادی موقت وی هم ممانعت شده بود. 

لازم به ذکر است, “زهرا جمالی” به همراه “شهلا انتصاری”، “نصرت بهشتی”، “شهلا جهانبین”, “فرشته تصویبی”، “پروا پاچیده”، “عزت جوادی حصار”، “گیتی پورفاضل”، “فاطمه سپهری”، “مریم سلیمانی”، “سوسن طاهرخانی”، “فرنگیسِ مظلوم”، “نرگس منصوری” و “کیمیا نوروزی‌ صابر” از جمله امضا کنندگان بیانیه ای با مضمون استعفای “علی خامنه ای”, رهبر جمهوری اسلامی بودند.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

برچسب هافعال مدنی زهرا جمالیفعالان مدنیفعالان مدنی امضا کننده بیانیهفعالان مدنی بیانیه ۱۴فعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان بیانیه ۱۴محرومیت از حق مرخصیمرخصیمرخصی استعلاجیمرخصی به زندانیمرخصی به زندانیانمرخصی درمانیمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناعضای بیانیه ۱۴بند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبیانیهبیانیه ۱۴بیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسیبیانیه ۱۴ تنبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبازداشت زهرا جمالیبازداشت شدگان بیانیه ۱۴حق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزنان زندانیان سیاسیزهرا جمالیزهرا جمالی فعال مدنیزهرا جمالی زندانی سیاسیزهراجمالی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.