•                  
یک شنبه , ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 19

مرگ یک زندانی محروم از حق درمان در زندان مرکزی ارومیه

0
575

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی روز گذشته, “داریوش کنگرلو”, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, محبوس در زندان مرکزی ارومیه به دلیل عدم توجه در رسیدگی پزشکی از سوی مسئولان زندان مرکزی ارومیه جان باخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, شب چهارشنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۸, “داریوش کنگرلو”, زندانی با اتهامات مربوط به موادمخدر, محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه در اثر عدم رسیدگی پزشکی در این زندان جان باخت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “داریوش کنگرلو”, ۶۵ ساله محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر, چندی پیش عمل جراحی قلب باز انجام داده بود و با توجه به نظریه های پزشکان متخصص و حتی پزشکی قانونی برای وی گواهی عدم تحمل کیفر هم صادر شده بود اما در سایه بی توجهی مسئولان زندان مرکزی ارومیه به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داد. 

لازم به اشاره است زندانیان زندان مرکزی ارومیه به دلیل کمبود پرسنل و نبود پزشک در بهداری از مدت‌ها قبل با مشکلات مشابهی در خصوص درمان و پزشکی دست و پنجه نرم می‌کنند و حقوق بشر در ایران در گزارشات متعددی نسبت به وخامت اوضاع زندانیان در این زندان اطلاع رسانی کرده است.

حقوق بشر در ایران, پیش از این و در گزارشات متعددی از عدم رسیدگی مسئولان زندان مرکزی ارومیه به زندانیان و در نتیجه مرگ زندانیان را اطلاع رسانی کرده بود. مجموع زندانیان فوت شده دلیل مرگشان عدم رسیدگی پزشکی و محرومیت از درمان بوده است. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی شود. 

محرومیت افراد از دسترسی به خدمات پزشکی و از سوی دیگر نبود امکانات پزشکی کافی در بهداری زندانهای ایران در بسیاری از مواقع زمینه ساز بروز فاجعه های انسانی از این دست را رقم زده. از سوی دسگر نبود تخصص و عدم تخصیص بودجه های لازم برای تامین امکانات خرید و تجیزات پزشکی و استقرار در بهداری زندانها مشکلی دیگر است که جملگی زیر سایه سوء مدیریت از سوی مسئولان قضائی حکومت جمهوری اسلامی ناشی شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: