•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

برکناری مدیرکل زندانهای استان تهران و زندان تهران بزرگ

0
1003

نتیجه تحقیقات کمیته ویژه رسیدگی به پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ روشن و به رئیس قوه قضاییه اعلام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، پس از تعیین کمیته ویژه توسط رئیس قوه‌قضاییه به منظور بررسی علت قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان تهران بزرگ، نتیجه تحقیقات روشن و به رئیس قوه‌قضاییه اعلام شده است. برکناری مدیر کل زندان های استان تهران، رئیس زندان تهران بزرگ و رئیس اندرزگاه محل نگهداری علیرضا شیرمحمدعلی از نتایج این تحقیقات است. همزمان روابط عمومی سازمان زندان ها اعلام کرده است که شایعاتی در این خصوص به گوش می رسد اما این تصمیم هنوز به آنها ابلاغ نشده است. قتل این زندانی سیاسی در ساعات پایانی شب دوشنبه ۲۰ خردادماه توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفت. وی از طریق ضربات چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، برکناری مصطفی محبی مدیرکل زندان‌های استان تهران، نتیجه بررسی‌های این کمیته بوده است. همچنین گفته می‌شود رئیس زندان تهران بزرگ و اندرزگاه محل نگهداری علیرضا شیرمحمدعلی نیز از مسئولیت خود برکنار شدند.

بر اساس خبری دیگر به نقل از ایلنا، روابط عمومی سازمان زندان‌ها اعلام کرده است: وجود شایعات در این رابطه را رد نمی‌کنم اما تا این لحظه هیچ دستوری مبنی بر برکناری آقای مصطفی محبی به دست ما نرسیده است.

پیشتر پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی پس از صدور کیفرخواست به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شده بود. کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۲ خردادماه صادر و با تکمیل تحقیقات جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شده بود.

فرزادی، رئیس پیشین زندان تهران بزرگ, دارای ۲۱ سال سابقه کاری می باشد و پیش از انتصاب بعنوان رئیس زندان تهران بزرگ به مدت ۹ سال مدیر زندان مرکزی کرمانشاه و ۴ سال نیز رئیس اردوگاه کاردرمانی بود. 

علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی که در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود بود,  در شامگاه تاریخ ۲۰ خردادماه ۱۳۹۸, توسط ۲ زندانی با جرائم غیر سیاسی با ضربات پرتعداد چاقو « تیزی» به قتل رسید. روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۱۳۹۸، پیکر وی بدون اعلام عمومی قبلی در قطعه ۳۲۴ بهشت زهرا بدون اطلاع رسانی و هماهنگی قبلی خاک سپرده شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, در مصاحبه ای که با “مهناز کدخدا سرابی”, مادر”علیرضا شیرمحمدعلی” پیرامون آخرین وضعیت پیگیریهای حقوقی صورت گرفته از سوی خانواده این زندانی سیاسی را اطلاع رسانی کرده بود. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: