•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

غلامرضا ضیائی, بعنوان رئیس زندان تهران بزرگ تعیین شد

0
1623

غلامرضا ضیائی, رئیس زندان رجائی شهر کرج به عنوان رئیس جدید زندان تهران بزرگ منصوب شدند. همچنین حشمت الله حیات الغیب به عنوان مدیر کل زندان های استان تهران انتخاب شد. با توجه به سابقه غلامرضا ضیائی در زندان رجائی شهر کرج، انتصاب وی به عنوان رئیس جدید زندان تهران بزرگ از نظر زندانیان بهبودی در وضعیت این زندان حاصل نخواهد کرد. این تصمیم در پی مرگ علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ اتخاذ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز سه شنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸، علی اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها طی حکمی حشمت الله حیات‌الغیب را به عنوان مدیر کل زندان‌های استان تهران منصوب کرد. همچنین گفته می‌شود غلامرضا ضیائی به عنوان رئیس جدید زندان تهران بزرگ مشغول به کار خواهد شد. این تغییر و تحولات در پی قتل ناگوار علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ و با توجه به بررسی های صورت گرفته از سوی کمیته رسیدگی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی که در مرحله اول منجر به برکناری ۳ تن از مسئولان زندانهای استان تهران صورت گرفت در مرحله دوم این تصمیم گیرها اتخاذ شد. 

انتصاب غلامرضا ضیائی, بعنوان مسئول زندان تهران بزرگ در حالی صورت گرفت که وی با توجه به نظریات کسب شده از سوی زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ و از سوی دیگر با توجه به کارنامه فعالیتش در زندان رجائی شهر کرج نمی تواند تغییری در وضعیت زندان تهران بزرگ بوجود بیاورد. 

حشمت الله حیات‌الغیب پیش از این مدیرکل زندان‌های استان فارس و یزد و غلامرضا ضیائی رئیس زندان رجائی‌شهر کرج بوده‌اند.

غلامرضا ضیایی از مهرماه ۱۳۹۶ به عنوان رئیس زندان رجائی شهر کرج انتخاب شده بود. غلامرضا ضیائی از جمله افرادی است که در اعمال فشار بر زندانیان زندان رجائی شهر نقش زیادی دارد. وی در آغاز مدیریت خود و در حالی که تنها یک هفته از انتصابش به عنوان مدیر زندان رجایی شهر می‌گذشت، در اقدامی عجیب دستور انتقال زندانیان بهائی را به قسمتی که در این زندان به “فرعی” معروف است و به گفته زندانیان جهت تنبیه و مجازات زندانیان خاطی ساخته شده است، صادر کرد.

وی در جمع زندانیان خود را مسئول سابق بازداشتگاه کهریزک معرفی کرده بود که در زمان مدیریت وی چند زندانی سیاسی در آن محل جان باختند و بسیاری نیز طعم شکنجه را چشیدند. 

غلامرضا ضیائی از تاریخ  ۲۲ دی ۱۳۹۶ در دور جدیدی از تحریمها علیه ایران همراه با صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه و ۱۲ شخصیت حقیقی و حقوقی ایران در لیست تحریم خزانه داری آمریکا قرار گرفته است.

با توجه به کارنامه فعالیت و سوابق غلامرضا ضیائی که در پیش از این در زندان رجائی شهر بعنوان رئیس این زندان فعالیت می کرد نمی توان تغییر مثبتی را در جهت رعایت حقوق زندانیان در زندان تهران بزرگ متصور بود. 

لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ با انتشار گزارشی با مضمون بررسی وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج که غلامرضا ضیائی بعنوان رئیس در آن زندان فعالیت می کرد به شرح کامل محرومیت این افراد پرداخته بود. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.