•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

سازمان عفو بین الملل؛ پنج تن از فعالان حقوق زنان بدون حق انتخاب وکیل در بازداشت هستند!

0
428

سازمان عفو بین الملل, با صدور بیانیه ای خواستار آزادی بی قید و شرط منیره عربشاهی, یاسمن آریانی, فرشته دیدنی, مژگان کشاورز, صبا کردافشاری,  شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۷تیرماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خواستاری آزادی بی قید و شرط منیره عربشاهی, یاسمن آریانی, فرشته دیدنی, مژگان کشاورز, صبا کردافشاری شد. این سازمان مدافع حقوق بشر به طور مستقیم با اشاره بر مبنی بازداشت هر ۵ نفر این فعالان مدنی اتهامات وارده را غیرقانونی دانست و تلاش این فعالان حقوق زنان را فقط با هدف احقاق حقوق شهروندی و برابری زنان در جامعه ایران دانست. این سازمان بین المللی حقوق بشر همچنین با نتشار نامه ای خطاب به “ابراهیم رئیسی”, نسبت به محرومیت منیره عربشاهی, یاسمن آریانی و مژگان کشاورز از حق دادرسی عادلانه و بیطرف تاکید کرد و تلاشهای این ۳ فعال حقوق زنان را احقاق حقوق زنان در جامعه ایران ذکر کرد. 

در قسمت دیگری از این بیانیه به وضعیت فرشته دیدنی, از دیگر فعالان حقوق زنان و معترضان به حجاب اجباری اشاره شده  ذکر شده, فرشته دیدنی زندان شهر ری و در کنار زنان محکوم به جرایم سنگین و خشن و “بدون رعایت اصل تفکیک جرائم” نگهداری می‌شود.

متن کامل این بیانیه بنقل از سازمان عفو بین الملل در ادامه می آید؛ 

جناب آقای رئیسی

سه مدافع حقوق زنان به نام های منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و مژگان کشاورز از اوایل بهار امسال بدون دسترسی به وکیل در بازداشت به سر می برند. این ۳ نفر در ارتباط با ویدئویی دستگیر شده اند که به طور گسترده در شبکه های اجتماعی پخش شده بود. در آن ویدئو، که در «روز جهانی زن» در سال گذشته ضبط شده، این سه زن، بدون روسری، در حال گل دادن به مسافران زن در یک از قطارهای متروی تهران دیده می شوند و از امیدشان به احقاق حقوق زنان در ایران حرف می زنند. این زنان صرفا به دلیل اعتراض صلح آمیز به قانون تبعیض آمیز و تحقیرآمیز حجاب اجباری، به جرائم سنگینی متهم شده اند. تعقیب کیفری این افراد بخشی از اقدامات سرکوبگرانه گسترده تری است که از اوایل زمستان سال ۱۳۹۷ برای برخورد با آن دسته از مدافعان حقوق زنان که علیه قانون حجاب اجباری کارزار میکنند در پیش گرفته شده است.

یاسمن آریانی، به دنبال دستگیری‌اش در ۲۱ فروردین، به مدت ۹ روز در بازداشتگاه وزرای تهران در سلول انفرادی به سر برده و در طول این مدت، بدون حضور وکیل مورد بازجویی‌های پیاپی قرار گرفته است. بازجویان همچنین به او فشار آوردند تا «اعتراف» کند که «عناصر اپوزیسیون» در خارج کشور او را به فعالیت‌های حقوق بشری برانگیخته‌اند و اعلام کند که «توبه» کرده و از فعالیتهای خود «ابراز ندامت» می‌کند.

در تاریخ ۵ تیر ۱۳۹۸، این مدافعان حقوق زنان را از زندان شهر ری برای تفهیم اتهام به شعبه‎ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بردند. به آنها اجازه‌ی دسترسی به وکیل داده نشد، و قاضی دادگاه به آنها اعلام کرد که فقط هنگام درخواست تجدید نظر در حکمشان می‌توانند وکیل داشته باشند. این زندانیان گفته‌اند که قاضی با آنها بدرفتاری کرده و گفته است: «به نظر همه‌تان معتادید» و «پدر همه‌تان را در می‌آورم.» اتهامات واردشده به این افراد، در رابطه با اعتراض فعالانه‌ی آنها به قانون آزارگر حجاب اجباری، شامل «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد» از طریق تبلیغ «کشف حجاب» است. یاسمن آریانی با اتهام دیگری مبنی بر «توهین به مقدسات اسلام» نیز روبه‌رو شده است. حمایت منیره عربشاهی از حقوق کارگران نیز به عنوان اقدام «مجرمانه» در نظر گرفته شده است.

اینجانب مصرانه از شما درخواست می‌کنم که منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و مژگان کشاورز را بی‌درنگ و بدون قیدوشرط آزاد کنید، چرا که هر سه زندانی عقیدتی محسوب می‌شوند و صرفاً به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری‌شان به زندان افتاده‌اند. خواهشمندم کسب اطمینان کنید که این افراد، تا زمان آزادی‌شان، از حق ارتباط مستمر با خانواده‌های خود و انتخاب وکیل مورد نظرشان برخوردار می‌شوند. همچنین، مصرانه از شما درخواست می‌کنم جرم‌انگاری فعالیت‌های مدافعان حقوق زنان، از جمله کسانی که به شکل صلح‌آمیز به قانون حجاب اجباری اعتراض می‌کنند، را متوقف کرده و قانون حجاب اجباری را ملغا کنید.

با احترام

اطلاعات تکمیلی
۱۷اسفند ۱۳۹۷ (۸ مارس ۲۰۱۹) ویدئویی به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که نشان میداد منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و مژگان کشاورز، بدون روسری، در حال گل دادن به مسافران زن در یکی از قطارهای متروی تهران هستند و از امیدشان به احقاق حقوق زنان در ایران حرف می‌زنند. در آن ویدئو، یاسمن آریانی به زن باحجابی گل میدهد و ابراز امیدواری می‌کند که یک روز هردو بتوانند در کنار هم در خیابان قدم بزنند: «من بدون حجاب و شما با حجاب.»

به دنبال انتشار این ویدئو، نیروهای امنیتی یاسمن آریانی را ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ در منزل خانواده‌اش در تهران دستگیر کردند. روز بعد، ۲۲ فروردین، مادرش منیره عربشاهی که برای پیگیری وضعیت دخترش به بازداشتگاه وزرای تهران رفته بود، بازداشت شد. ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ نیز مژگان کشاورز، در مقابل چشم دختر ۹ سالهاش، به زور دستگیر شد.

این مدافعان حقوق زنان از حق دسترسی به وکلای مستقل و منتخب خود محروم شده‌اند؛ به این زندانیان گفته شده است که، به دلیل ماهیت «امنیتی» پرونده‌هایشان، تبصره‌ی ماده‌ی ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری شامل حال آنها می‌شود. این تبصره افراد متهم به جرایم مربوط به «امنیت ملی» و برخی از جرایم سازمان‌یافته را ملزم می‌کند که وکیل خود را از فهرست وکلایی که به تأیید رئیس قوه‌ی قضائیه رسیده انتخاب کنند.

تعقیب کیفری این سه کنشگر بخشی از اقدامات سرکوبگرانه‌ی گسترده‌تری است که برای برخورد با آن دسته از مدافعان حقوق زنان که علیه قانون حجاب اجباری کارزار می‌کنند در پیش گرفته شده است.

۱۴خرداد ۱۳۹۸ فرشته دیدنی دستگیر شد که هم‌اکنون در زندان شهر ری و در کنار زنان محکوم به جرایم سنگین و خشن نگهداری می‌شود. فرشته دیدانی ۵ تیر ۱۳۹۸ در جلسه‌ی دادرسی در شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب تهران حاضر شد، اما از اتهامات واردشده به او اطلاعی در دست نیست. ۱۱ خرداد ۱۳۹۸، صبا کردافشاری دستگیر شده و تا ۲۱ خرداد در سلول انفرادی در بازداشتگاه وزرای تهران نگهداری شد و بعد از آن به زندان شهر ری انتقال یافت.

در ساله‌ای اخیر، جنبش رو به رشدی در ایران برای مقابله با حجاب اجباری شکل گرفته است؛ زنان و دختران در مکان‌های عمومی می‌ایستند و در حال سکوت، روسری‌های خود را که بر سر چوبی آویخته‌اند در هوا تکان می‌دهند، عکس‌ها و ویدئوهایی از خودشان در حال قدم زدن بدون حجاب در خیابان‌ها منتشر می‌کنند و با کارزارهای اینترنتی مانند «دوربین من اسلحه من»، «چهارشنبه‌های سفید» و «آزادی‌های یواشکی» همکاری میکنند. این کارزارها از زنان دعوت کرده‌اند تا با پوشیدن روسری‌های سفید در روزهای چهارشنبه و یا پیاده‌روی بدون حجاب اعتراض خود را به قانون حجاب اجباری اعلام کنند و پیرامون آزار و اذیت و تعارض مداوم به زنان و دختران در خیابان‌های ایران در نتیجه قانون حجاب اجباری اطلاع‌رسانی کنند. مقام‌ها و مسئولان ایرانی از توان و پویایی این جنبش احساس خطر کرده و برای مقابله با آن به سرکوبگری روی آورده‌اند.

از آغاز سال گذشته‌ی میلادی تاکنون، ده‌ها مدافع حقوق زنان، از جمله چهار مرد، بازداشت شده‌اند. بعضی از این افراد مورد شکنجه قرار گرفته و به دنبال برگزاری محاکمات به شدت غیرمنصفانه، به تحمل حبس یا شلاق محکوم شده‌اند. ۴ اسفند ۱۳۹۶ نیروی انتظامی در یک بیانیه‌ی رسمی هشدار داد که زنانی که به اعمال قانون تبعیض‌آمیز و آزارگر حجاب اجباری اعتراض می‌کنند از این پس به ارتکاب «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد» متهم می‌شوند؛ ارتکاب چنین جرمی می‌تواند تا ده سال زندان به دنبال داشته باشد.

مجرم انگاشتن زنان و دخترانی که از رعایت حجاب خودداری می‌کنند نهایتِ تبعیض است. قانون حجاب اجباری ناقض مجموعه‌ی وسیعی از حقوق انسانی، از جمله حق برابری، حق حفظ حریم شخصی و حق آزادی بیان و عقیده است. این قانون زنان و دختران را تحقیر و آنان را از منزلت انسانی و عزت نفسشان تهی می‌کند”.

 

پیرامون این ۵ فعال حقوق زنان لازم بهتوضیح است که فرشته دیدنی در تاریخ ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۸ از سوی نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

یاسمن آریانی در تاریخ ۳۰ فرروردین ماه سالجاری از بازداشتگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. این فعال مدنی در دوران بازجوئی به بازداشت دوستان و اعضای خانواده خود تهدید شده است. منیره عربشاهی، مادر یاسمن آریانی نیز که در پی بازداشت دخترش بازداشت شد نیز پس از تفهیم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

یک روز پس از بازداشت یاسمن آریانی، در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, منیره عربشاهی، مادر این فعال مدنی نیز پس از مراجعه جهت پیگیری وضعیت فرزندش به بازداشتگاه وزرا بازداشت شد.

یاسمن آریانی، فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود، پیشتر از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی در پی جوسازی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

منیره عربشاهی در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸ از سوی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) با عناوین اتهامی “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

همچنین با توجه  صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی منیره عربشاهی کماکان در بازداشت و در بند زنان زندان قرچک ورامین به صورت بلاتکلیف به سر می‌برد.

پیرامون مژگان کشاورز لازم به ذکر است, وی در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی بازداشت شد. بازداشت مژگان کشاورز توسط نیروهای وزارت اطلاعات در حالی صورت گرفت که وی در برابر چشمان دختر نه ساله‌اش مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی که برای بازداشت وی به منزل این فعال مدنی مراجعه کرده بودند قرار گرفت و سپس بازداشت شد. 

مژگان کشاورز در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در همان تاریخ از قرنطینه این زندان به بند ۷ زنان در این زندان منتقل شد. 

صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, در ساعات اولیه روز ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸, بدنبال مراجعه ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از ارائه حکم بازداشت از سوی مراجع قضائی, بازداشت و سپس به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران منتقل شده بود و تا به امروز سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ در سلول انفرادی در بازداشتگاه مذکور نگهداری شده بود. 

علیرغم گذشت بیش از ۶ روز از انتقال صبا کردافشاری, زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری به مکانی نامعلوم کماکان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. صبا کردافشاری, در تاریخ ۱۱ تیرماه سالجاری از بند زنان زندان قرچک ورامین به مکانی نامعلوم منتقل شد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: