•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

یورش گارد زندان رجائی شهر به اندرزگاه ۱ سالن ۱ این زندان

0
675

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, در پی یورش توام با خشونت گارد ویژه زندان رجائی شهر کرج به اندرزگاه ۱ سالن ۱ این زندان پس از فحاشی و ضرب و شتم زندانیان و اعتراض برخی از زندانیان به این رفتار از سوی ماموران گارد, “شاهین شیخان”, از زندانیان محبوس در این اندرزگاه پس از ضرب و شتم  شدید به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, همزمان با یورش توام با خشونت نیروهای گارد ویژه به اندرزگاه ۱ سالن۱  زندان رجائی شهر کرج و فحاشی و ضرب و شتم به زندانیان محبوس در این بند و در پی آن اعتراض زندانیان به این رفتار یک نفر از زندانیان محوبس در این سالن بنام “شاهین شیخان” پس از ضرب و شتم شدید به سلول انفرادی منتقل شد و در حال حاضر در وضعیت جسمانی وخیمی بسر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعت ۹ صبح روز یکشنبه نیروهای گارد ویژه با با توم و تجهیزات دفاعی به اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان رجائی شهر کرج یورش بردند و در پی آن اقدام به فحاشی و بی احترامی به زندانیان محبوس در آن اندرزگاه کردند و “شاهین شیخان” یکی از زندانیان محبوس در آن اندرزگاه پس اعتراض به نوع برخورد نیروهای گارد ویژه و فحاشی به خانوادهای آنها, از سوی نیروهای گارد زندان با باتوم و مشت و لگد به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در عین اینکه با جراحات توام با خونریزی در سر و صورت مواجه شده بود به سلول انفرادی منتقل شد و تا به امروز که ۲۴ ساعت از آن گذشته هنوز به اندرزگاه خود منتقل نشده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ این اقدام صورت گرفته از سوی نیروهای گارد زندان با هدف ایجاد رعب و وحشت در بین زندانیان و برای تفتیش سالن های اندرزگاه بنا به دستور الله کرم عزیزی صورت گرفته است و این روزها زندانیان زندان رجائی شهر تحت فشارهای روحی و روانی شدیدی قرار دارند چرا که به طور سر زده و در زمانهای نا مشخص در طی ۲۴ ساعت شبانه روز ماموران گارد ویژه به سالن ها و اندرزگاهها یورش می برند و اقدام ضرب و شتم و تفتیش لوازم زندانیان توام با خشونت می کنند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, از یورش نیروهای گارد ویژه زندان رجائی شهر کرج به اندرزگاههای ۵ سالن ۱۴و ۱۳, ۶ سالن ۱۶, ۱۷, اندرزگاه ۱ سالن ۳ طی ۲ مرحله و تفتیش و ضبط لوازم شخصی زندانیان را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در تاریخ ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, از نصب دستگاه کور کننده سیگنال موبایل در زندان رجائی شهر کرج که منجر به بروز علائم بیماریهائی همچون “سردردهای شدید”, “حالت تهوع” و “افزایش ضربان قلب”, “حالتهای روانی و عصبی شدید” در بین زندانیان این زندان شده است را اطلاع رسانی شده بود. 

زندان رجائی شهر در کرج از جمله زندانهای ایران است که در آن زندانیان سیاسی, عقیدتی و زندانیانی با جرائم قتل و غیره در آن محبوس هستند و در حال تحمل کیفر و سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشند. این زندان با توجه به قدمت و قدیمی بودن آن نیاز به تعمیرات اساسی در بندهای آن و بازبینی دارد اما از آنجائی که این مسائل در سایه سوء مدیریت به حاشیه رانده است دیگر مسائل که ارزشی نیستند در اولویتهای حکومت ایران قرار گرفته اند که این موارد میتواند نقض اسناد بین المللی حقوق بشر علی الخصوص ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد در برخورداری از نیازهای اولیه از قبیل: محل اقامت مناسب, مراقبت پزشکی و  امکان دارا بودن خوراک و پوشاک مناسب  تاکید شده است. اما در زندان رجائی شهر کرج زندانیان در بندهای این زندان با  دنیائی از محرومیتها دست و پنجه نرم میکنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.