•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

بحران ویروس کرونا: اعزام ۱۱ زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به بیمارستان

0
102

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۱۱ تن از زندانیان محبوس در بند ۱۴ و ۱۵ زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائم مشکوک به ویروس کرونا پس از انتقال به واحد بهداری این زندان بصورت اورژانسی بیمارستان  طالقانی شهرستان ارومیه اعزام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, فردین صیادی, علی قادری و حسین سروری, به همراه دستکم ۸ زندانی دیگر با هویت نامشخص از بندهای ۱۵ و بند ۱۴ در پی بروز علائم شبه کرونا پس از اعزام به بهداری زندان مرکزی ارومیه بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی این شهرستان اعزام شدند. 

یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر هویت ۳ تن از این زندانیان را “فردین صیادی” ٣٨ ساله اهل ارومیه, علی قادری و حسین سروری اهل سردشت” اعلام کرد.

از مجموع این ۱۱ تن به تفکیک تعداد ۵ تن از بند ۱۵ و ۶ تن از بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه هستند که جملگی این افراد پس از انتقال به بیمارستان در مراکز درمانی بستری هستند. 

در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, زندانیان محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه که جمعیتی بالغ بر ۴۶۰ نفر با جرائم غیر سیاسی از قبیل مواد مخدر هستند در اعتراض به محرومیت از حق اعطای مرخصی با توجه به شیوع ویروس کرونا که در صورت ابتلا می تواند زمینه فاجعه انسانی را در این زندان رقم بزند از تحویل گرفتن غذای امروز خودداری کردند. عدم وجود امکانات لازم در بهداری زندان مرکز ارومیه و فقدان دارو برای درمان انواع بیماریها و عدم دسترسی زندانیان به مواد ضدعفونی کننده برای ویروس ذایی لوازم و اسباب شخصی از جمله مواردی است که می تواند درصد افزایش ابتلا به ویروس کرونا را در بین زندانیان این زندان بیش از پیش افزایش دهد. 

لازم به ذکر است, وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران به حدی شدید است که در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, که از چندی پیش در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی رنج می برد و در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز پنجشنبه ۱۵اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۳۵۱۳ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۱۰۷ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۷۳۹ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفندماه ۱۳۹۸ با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانزندان ارومیهنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندی در ایران گحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیعلی قادریاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاخبار سرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیویروس کروناکروناکرونا ویروسویروس کرونا در ایرانبیماری کروناکرونا در ایرانکرونا ویروس در ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهویروس کروید ۱۹بیماری کرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانکرونا در ارومیهزندانیان مبتلا به کرونابیماری کرونا در زندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونابیماری کرونا در ارومیهابتلای زندانیان به ویروس کرونازندانیان محبوس در زندان ارومیهویروس کرونا در شهرهای ایرانبحران ویروس کرونا در ایرانزندان ارومیه در ایرانابتلای زندانیان سیاسی به ویروس کروناویروس کوید 19ویروس کرونا در زندان ارومیهبیمارستان طالقانی ارومیهفردین صیادیحسین سروری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: