•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

بحران ویروس کرونا: اعزام ۱۱ زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به بیمارستان

0
462

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۱۱ تن از زندانیان محبوس در بند ۱۴ و ۱۵ زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائم مشکوک به ویروس کرونا پس از انتقال به واحد بهداری این زندان بصورت اورژانسی بیمارستان  طالقانی شهرستان ارومیه اعزام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, فردین صیادی, علی قادری و حسین سروری, به همراه دستکم ۸ زندانی دیگر با هویت نامشخص از بندهای ۱۵ و بند ۱۴ در پی بروز علائم شبه کرونا پس از اعزام به بهداری زندان مرکزی ارومیه بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی این شهرستان اعزام شدند. 

یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر هویت ۳ تن از این زندانیان را “فردین صیادی” ٣٨ ساله اهل ارومیه, علی قادری و حسین سروری اهل سردشت” اعلام کرد.

از مجموع این ۱۱ تن به تفکیک تعداد ۵ تن از بند ۱۵ و ۶ تن از بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه هستند که جملگی این افراد پس از انتقال به بیمارستان در مراکز درمانی بستری هستند. 

در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, زندانیان محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه که جمعیتی بالغ بر ۴۶۰ نفر با جرائم غیر سیاسی از قبیل مواد مخدر هستند در اعتراض به محرومیت از حق اعطای مرخصی با توجه به شیوع ویروس کرونا که در صورت ابتلا می تواند زمینه فاجعه انسانی را در این زندان رقم بزند از تحویل گرفتن غذای امروز خودداری کردند. عدم وجود امکانات لازم در بهداری زندان مرکز ارومیه و فقدان دارو برای درمان انواع بیماریها و عدم دسترسی زندانیان به مواد ضدعفونی کننده برای ویروس ذایی لوازم و اسباب شخصی از جمله مواردی است که می تواند درصد افزایش ابتلا به ویروس کرونا را در بین زندانیان این زندان بیش از پیش افزایش دهد. 

لازم به ذکر است, وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران به حدی شدید است که در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, که از چندی پیش در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی رنج می برد و در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز پنجشنبه ۱۵اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۳۵۱۳ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۱۰۷ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۷۳۹ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفندماه ۱۳۹۸ با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هانقض حقوق شهروندی در ایراناسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهکرونا در ایرانکرونا در ارومیهبحران ویروس کرونا در ایرانحقوق شهروندی در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانکرونا ویروس در ایرانزندانیان مبتلا به کرونازندان ارومیه در ایرانحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهبیماری کرونا در زندان مرکزی ارومیهابتلای زندانیان سیاسی به ویروس کرونازندان ارومیهحقوق شهروندی درایرانویروس کروناویروس کروید ۱۹زندان مرکزی ارومیه کروناویروس کوید 19نقض حقوق شهروندیکرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در ارومیهویروس کرونا در زندان ارومیهنقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایران گکرونا ویروسکرونا در زندانهای ایرانابتلای زندانیان به ویروس کرونابیمارستان طالقانی ارومیهنقض حقوق بشرحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانزندانیان محبوس در زندان ارومیهفردین صیادیسرکوب شهروندان در ایرانعلی قادریبیماری کرونابیماری کرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانحسین سروری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.