•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

محرومیت عباس واحدیان شاهرودی, زندانی سیاسی از حق درمان

0
556

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, عباس واحدیان شاهرودی, فعال مدنی, نویسنده و زندانی سیاسی محبوس در بند ۴ زندان وکیل آباد مشهد در پی بروز علائم شبه کرونا که شامل سرفه های خشک, عفونت ریه و صدای ریه ها در هنگام تنفس می باشد و همچنین  وجود پیوره « پیرادندان‌آماس » در لثه ها, از ضعف جسمانی شدید, مشکل بینائی و افت فشار خون از دسترسی به خدمات پزشکی و هرگونه درمان محروم مانده است. این زندانی سیاسی علیرغم گذشت بیش از ۶ ماه از بازداشت بطور بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد محبوس مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, عباس واحدیان شاهرودی, فعال مدنی, نویسنده و زندانی سیاسی محبوس در بند ۴ زندان وکیل آباد مشهد با علائم ظاهری شبه کرونا از قبیل سرفه های خشک, عفونت ریه و شنیده شدن صدا از ریه ها به هنگام دم و بازدم و همچنین پیوره یا « پیرادندان‌آماس », در لثه ها, ضعف جسمانی شدید, مشکل بینائی و افت فشار خون از هرگونه درمان محروم مانده است. عباس واحدیان شاهرودی از زمان بازداشت در مرداد ماه سالجاری و برگزاری جلسه تفهیم اتهام بدون تشکیل جلسه دادرسی بطور بلاتکلیف در این زندان مانده است.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی که این زندانی سیاسی از چند روز پیش بطور مداوم دچار سرفه های خشک شده و از سوی دیگر در زمان دم و باز دم از ریه های وی صدای « خس خس » شنیده می شود با توجه به شیوع ویروس کرونا و سابقه قبلی این زندانی سیاسی در ابتلا به آنفلوآنزا و از سوی دیگر عدم دسترسی به مواد ضدعفونی کننده محیط احتمال بروز هرگونه فاجعه انسانی برای عباس واحدیان شاهرودی دور از ذهن نیست. این زندانی سیاسی علاوه بر این از بیماری پیوره « پیرادندان‌آماس », که باعث بروز درد شدید در دندانهای وی می شود و ضعف جسمانی شدید و مشکل بینائی و افت فشار خون رنج می کشد که این موارد باعث نگرانی شدید همسر و فرزندان وی شده است.

این منبع مطلع در ادامه همچنین گفت: “عدم رعایت اصل تفکیک جرائم باعث شده تا عباس واحدیان شاهرودی, در بند ۴ زندان وکیل آباد که مخصوص زندانیان جرائم غیرسیاسی و خطرناک می باشد نگهداری شود و با توجه به درخواستهای مکرر وی برای انتقالش به بند ۶/۱ این زندان در پی عدم موافقت رئیس حفاظت زندان در این بند مانده است”. 

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز پنجشنبه ۱۵اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۳۵۱۳ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۱۰۷ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۷۳۹ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

لازم به ذکر است؛ عباس واحدیان شاهرودی, در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از اعزام به شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست “قاضی مظلوم”, از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی”, “براندازی نظام”, “تبلیغ علیه نظام”, “مصاحبه با رسانه های معاند نظام”, “تشویش اذهان عمومی”, “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی”, “تشکیل گروه و دسته تلگرامی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “نشر اکاذیب”, “اجتماع و تبانی” و “ارتباط با گروههای معاند نظام” و چند اتهام دیگر مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

 پیش از این و در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸,”عباس واحدیان شاهرودی”, در حالی که در اندرزگاه ۱۰۴ بند ۵ زندان وکیل آباد بسر بود پس از اعزام به شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد توسط بازپرس “حسن سلیمانی” , از بابت “اقدام علیه امنیت ملی”, “براندازی نظام”, “تبلیغ علیه نظام”, “مصاحبه با رسانه های معاند نظام”, “تشویش اذهان عمومی”, “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی”, “تشکیل گروه و دسته تلگرامی” و “نشر اکاذیب” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است؛ “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, در پی یورش توام با خشونت و ایجاد رعب و وحشت ۸ تن از ماموران اداره اطلاعات مشهد بدون ارائه حکم قضائی مبنی بر ورود به منزل, بازداشت و پس از تفتیش منزل توام با ضرب و شتم این فعال مدنی در حضور خانواده و فرزندانش بازداشت شده بود. 

بازداشت “عباس واحدیان شاهرودی” در حالی صورت گرفت که وی از جمله امضا کنندگان ۲ بیانیه موسوم به ۱۴ فعال مدنی و سیاسی جهت استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است و این نگرانی که وی پس از حضور در جلسه بازپرسی بازداشت شود موجی از نگرانی را در خانواده وی ایجاد کرد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون, چهارده فعال مدنی؛ اعمال رفتارهای امنیتی و قهرآمیز در سایه نبود آزادی بیان در ایران, به شرح وضعیت ۱۴ فعال مدنی که در طی ۲ بیانیه اول خواستار استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی شده بودند را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است؛”عباس واحدیان شاهرودی”، نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد پیش از این و برای اولین در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات در  این شهر بازداشت و جهت تکمیل مراحل بازجوئی به مدت ۴۵ روز در سلول انفرادی و بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد محبوس بود. از جمله فعالیتهای عباس واحدیان شاهرودی که در منظر ارگانهای امنیتی و قضائی بر مبنای آن وی به اتهامات امنیتی محکوم شده در ارتباط با کمک به خانواده‌های زندانیان به همراه تعدادی دیگر از فعالان مدنی مشهد بوده است!

همچنین خانواده “عباس واحدیان شاهرودی” پس از گذشت ۴۲ روز در زمان انتقال وی به دادگاه در حالی که دستبند و پابند داشت موفق به دیدن وی شده بودند و به آنها گفته شده بود که وی فعلا در بند زندانیان ممنوع الملاقات زندان مشهد نگهداری می‌شود.

در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۷, یک منبع نزدیک به عباس واحدیان, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ “دادستان مشهد به خانواده عباس واحدیان گفته است که قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر شد. روز بعد که خانواده وی وثیقه را حاضر کرده و به دادستانی بردند، حسن نژاد,دادستان مشهد از قبول وثیقه خودداری کرد و به خانواده این فعال مدنی و نویسنده گفته شد که ۱۰ روز بعد مراجعه کنند و با گذشت بیش از ۱۴ روز از آن تاریخ علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده وی از ورود آنها به دادستانی جلوگیری شده بود”. 

هنگامه واحدیان, فرزند “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی در گفتگویی که در تاریخ ۲ آذرماه ۱۳۹۷, در گفتگوی رادیویی با حقوق بشر در ایران پیرامون آخرین وضعیت پدر خود اطلاع رسانی کرده بود.

این فعال مدنی, در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۷، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد. 

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده از “عباس واحدیان شاهرودی” است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدودیتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است».

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی عباس واحدیان شاهرودیفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی شازندقرنطینه زندان وکیل آبادمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانهمسر عباس واحدیان شاهرودیویروس کروید ۱۹ویروس بیماری کروید ۱۹کروید ۱۹کروید۱۹ابتلا به بیماری کرونااخبار نقض حقوق بشر در ایرانبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند ۴ زندان وکیل آباد مشهدبیمار تنفسیبیمار تنفسی زندانیبیماریبیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماری پیوره لثهبیماری ریهبیماری زندانیبیماری زندانی سیاسیبیماری زندانیانبیماری زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانتفهیم اتهام عباس واحدیان شاهرودیحق دادرسی عادلانهحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدزندانیان محروم از حق درمانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانشیوع ویروس کروید ۱۹شیوع بیماری کرونا در ایرانعباس واحدیانعباس واحدیان شاهرودی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: