•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

بحران ویروس کرونا: اعزام اورژانسی ۱ زندانی عقیدتی محبوس در زندان ارومیه به مرکز درمانی

0
185

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و وسعت ابتلای شهروندان و محرومیت زندانیان محبوس در زندانهای کشور از دسترسی به امکانات پیشگیری در ابتلا به این بیماری عبدالسلام مردان رزگه, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائم شبه کرونا به بصورت اورژانسی به بیمارستان خارج از این زندان اعزام شد. این شهروند اهل سنت بیش از ۱ سال نیم است که بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, عبدالسلام مردان رزگه،زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائم شبه کرونا بصورت اورژانسی به مرکز درمانی خارج از این زندان اعزام شد. این زندانی عقیدتی سنی مذهب بصورت بلاتکلیف از آبان ماه سال ۱۳۹۷ در این زندان بسر می برد. 

براساس این گزارش و با توجه به اعلام مسئولان بهداری زندان ارومیه هدف از انتقال عبدالسلام مردان رزگه, به بیمارستان انجام آزمایش کرونا بوده است. 

لازم به ذکر است, عبدالسلام مردان رزگه, شهروند اهل سنت ساکن شهرستان اشنویه واقع در استان آذربایجان غربی, در بهمن ماه سال ۱۳۹۸, در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خود در این زندان دست به اعتصاب غذا زده بود. 

این شهروند اهل سنت, در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۷, پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی در شهرستان اشنویه از بابت اتهام “عضویت در گروه‌های سلفی”, بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد و از آن زمان تا به امروز در زندان مرکزی ارومیه بطور بلاتکلیف در این زندان بسر می برد. 

زندان مرکزی ارومیه از جمله زندانهایی است که زندانیان محبوس در این زندان از دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی لازم برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماریهای امنیت ندارند و هر لحظه احتمال بروز هرگونه فاجعه انسانی در این زندان دور از ذهن نیست. 

پیش از این و در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, سلمان سلیمان نژاد, زندانی محبوس در بند ۴-۳ و همچنین روز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, رشید عزیزی, دیگر زندانی محبوس در بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه پس از مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا به قرنطینه مخصوص این بیماران در زندان ارومیه منتقل شده بودند. 

همچنین در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد قنبردوست, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در بند ۱۳ زندان مرکزی ارومیه که پس از بروز علائم شبه کرونا به بیمارستان اعزام شده بود پس از انجام آزمایش و منفی شدن جواب آن به این زندان بازگردانده شد. همچنین پس از موافقت مسئولان زندان برای اعلای مرخصی به این زندانی عقیدتی با توجه به عدم توانائی مالی خانواده وی در تامین مبلغ وثیقه این زندانی از حق مرخصی محروم ماند. 

لازم به ذکر است, وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران به حدی شدید است که در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, که از چندی پیش در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی رنج می برد و در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت در میان شهروندان بوجود آورده است.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت در ایراناهل سنت در ارومیهاعدام زندانیان اهل سنت در ایرانبلاتکلیفیبلاتکلیفی افراد بازداشت شدهبلاتکلیفی افراد در بازداشتبلاتکلیفی در بازداشتبلاتکلیفی زندانیبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانزندان مرکزی ارومیهزندانی اهل سنتزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانی عقیدتی اهل سنتزندانی عقیدتی سنی مذهبزندانی عقیدتی سنی مذهبیزندانیان اهل تسنن در ایرانزندانیان اهل سنتزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان اهل سنت در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان عقیدتی اهل تسننزندانیان عقیدتی اهل سنتزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانشهرستان ارومیهشهرستان اشنویهعبدالسلام رزگهعبدالسلام رزگه زندانی عقیدتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: