•                  
چهارشنبه , ۱۵ تیر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, جولای 6

بحران ویروس کرونا: ابتلای ۲ زندانی محبوس در زندان ارومیه به ویروس کرونا

0
795

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, رشید عزیزی, زندانی محبوس در بند ١٤ و همچنین سلمان سلیمان نژاد, دیگر زندانی محبوس در بند ۴-۳ زندان مرکزی ارومیه که طی روزهای گذشته در پی بروز علائم شبه کرونا به بیمارستان خارج از این زندان منتقل شده بودند پس از مثبت اعلام شدن جواب آزمایش آنها پس از بازگرداندن به زندان هر ۲ نفر این افراد به قرنطینه زندان ارومیه منتقل شدند. همچنین مهدی رسولی دیگر زندان چند روز قبل با علائم سرفه به بیمارستان اعزام شده بود پس از منفی اعلام شدن نتیجه آزمایش به بند عمومی زندان بازگردانده شد.  

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, سلمان سلیمان نژاد, زندانی محبوس در بند ۴-۳ و همچنین روز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, رشید عزیزی, دیگر زندانی محبوس در بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه پس از مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا به قرنطینه مخصوص این بیماران در زندان ارومیه منتقل شدند. همچنین مهدی رسولی دیگر زندانی محبوس در زندان ارومیه که با علائم شبه کرونا به بیمارستان منتقل شده بود به پس از منفی اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا به بند عادی زندان بازگردانده شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در ساعات پایانی روز گذشته رشید عزیزی زندانی محبوس در بند ۱۴ و سلمان سلیمان نژاد, دیگر زندانی از بند ۴-۳ زندان ارومیه که طی روزهای گذشته پس از سرفه های خشک و تنگی نفس با علائم شبه کرونا به بیمارستان خارج از این زندان منتقل شده بودند پس از انجام آزمایش کرونا و مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش هر ۲ نفر آنها به زندان ارومیه بازگردانده شدند و پس از جمع کردن لوازم شخصی خود به قرنطینه ای که در کنار بند تلاش و مخصوصی بیماران کرونا در زندان ارومیه تشکیل شده منتقل شدند”. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “در حال حاضر با توجه به این ۲ مورد تعداد زندانیان محبوس در زندان مرکزی ارومیه مبتلا به ویروس کرونا به ۵ نفر افزایش پیدا کرد”.

لازم به ذکر است, عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد. 

زندانیان محبوس در زندانهای کشور علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند. اسماعیل عبدی و نگین قدمیان از جمله این زندان به ترتیب در چهارمین و سومین سال از دوره محکومیت ۵ ساله خود بسر می‌برند که در کنار دهها زندانی عقیدتی دیگر تاکنون اقدامی برای اعزام آنان به مرخصی صورت نگرفته است. همزمان همسر نازنین زاغری، زندانی محبوس در اوین از احتمال ابتلای وی به بیماری کرونا خبر داده است. نازنین زاغری نیز در بند زنان زندان اوین در حال سپری چهارمین سال از محکومیت ۵ ساله خود است.

همچنین روز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد قنبردوست, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در بند ۱۳ زندان مرکزی ارومیه که پس از بروز علائم شبه کرونا به بیمارستان اعزام شده بود پس از انجام آزمایش و منفی شدن جواب آن به این زندان بازگردانده شد. همچنین پس از موافقت مسئولان زندان برای اعلای مرخصی به این زندانی عقیدتی با توجه به عدم توانائی مالی خانواده وی در تامین مبلغ وثیقه این زندانی از حق مرخصی محروم ماند. 

لازم به ذکر است, وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران به حدی شدید است که در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, که از چندی پیش در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی رنج می برد و در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت در میان شهروندان بوجود آورده است.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانقرنطینه زندان مرکزی ارومیهمهدی رسولیمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق مرخصیمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کروید ۱۹ویروس بیماری کروید ۱۹وزارت بهداشت و درمانکروناکرونا ویروسکرونا در ایرانکروید ۱۹آلودگی به ویروس کروناآزمایش کرونا در ایرانابتلا به بیماری کروناابتلای زندانیان به ویروس کرونابند ۱۴ زندان مرکزی ارومیهبند ۴-۳ زندان مرکزی ارومیهبیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در ارومیهبیماری کرونا در زندان مرکزی ارومیهبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماران کرونا در ایرانحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانرشید عزیزیرشید عزیزی زندان مرکزی ارومیهرشیدعزیزیزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان محروم از حق درمانزندانیان بیمارزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسلمان سلیمان نژادسلمان سلیمان نژاد زندان مرکزی ارومیهسلمان سلیمان نژاد زندانی ارومیهسرفه خشکشیوع ویروس کروناشیوع ویروس کروید ۱۹شیوع بیماری کرونا در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: