•                  
جمعه , ۰۳ بهمن , ۱۳۹۹
جمعه, ژانویه 22

افشین برزگر جمشیدی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
565

حقوق بشر در ایران – روز جاری,“افشین برزگر جمشیدی”, شهروند ساکن تبریز, که پس از بازداشت توسط ماموران اطلاعات سپاه تبریز به سلول انفرادی بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “افشین برزگر جمشیدی”, فعال مدنی و از زندانیان سابق سیاسی ساکن تبریز,  که چندی پیش توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, “افشین برزگر جمشیدی”, پس از بازداشت توسط اطلاعات سپاه پاسداران در تبریز, از بابت اتهام “جاسوسی برای دولت خارجی” تحت بازجوئی قرار گرفته است. 

پیش از این و در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, یک منبع نزدیک به “افشین برزگر جمشیدی”, ضمن اعلام خبر تمدید قرار بازداشت وی اتهام منتسب شده به وی را “اقدام علیه امنیتی ملی” و قرار وثیقه صادره برای آزادی وی پس از اتمام مدت قرار بازداشت ۱۵ روزه را  ۳۰۰ میلیون تومان ذکر کرده بود. 

لازم به ذکر است؛ افشین برزگر جمشیدی, از زندانیان سابق سیاسی, ساکن تبریز, در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸, در پی مراجعه ماموران اداره اطلاعات تبریز به محل کار وی بازداشت شد. همزمان با بازداشت وی گروهی دیگر از ماموران امنیتی اقدام به مراجعه به منزل وی کرده پس از تفتیش منزل برخی لوازم شخصی از قبیل؛ تلفن همراه, کامپیوتر برخی دیگر از لوازم شخصی وی را نیز ضبط کردند. وی پیش از این و در تاریخ ۱۳ تیرماه سالجاری بطور مشروط از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود. 

این فعال مدنی, در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبس ۸ ماهه خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

افشین برزگر جمشیدی در تاریخ ۴ شهریورماه ۱۳۹۷ و برای اولین بار  به همراه مادرش “رقیه عزتی عبدالجبار” در منزل شخصی خود بازداشت و در تاریخ ۱۹ شهریورماه با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز، به ریاست قاضی احرار در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۷، آقای برزگر جمشیدی را به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام ” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود. حکم صادره بر علیه افشین برزگر با توجه به گزارش اداره اطلاعات استان آذربایجان شرقی، با استناد تهیه و نصب تراکت و تصاویر و دیوار نویسی و شعارنویسی در سطح شهر تبریز و ارسال تصاویر آن از طریق فضای مجازی به یکی از گروههای اپوزیسیون صادر شده بود.

همچنین “رقیه عزتی عبدالجبار”، مادر آقای برزگر جمشیدی نیز از اتهامات مطروحه تبرئه و قرار منع تعقیب وی در زمستان سال ۱۳۹۷ توسط قاضی داوود حملبر، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز صادر شد. 

لازم به ذکر است, “افشین برزگر جمشیدی” پیشتر نیز در خردادماه ۱۳۹۲ توسط نیروهای امنیتی به مدت دو روز بازداشت و در شهریور همان سال توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی تبریز به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۶ ماه حبس تعلیقی، ۳۰ ضربه شلاق و ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

سرکوب فعالان مدنی و سیاسی و اعمال رفتارهای قهرآمیز بر علیه این دسته از شهروندان و بیان اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر ممنوعیت آن تاکیدی شده و بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: