•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

تخفیف در مجازات و عفو ۶ تن از متهمان سیاسی و فعالان رسانه ای

0
1080

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “کیومرث مرزبان”, “صبا آذرپیک”, “پگاه آهنگرانی”, “پوریا عالمی”, “حسین جنتی” و “حسین قدیانی”, شش تن از فعالان رسانه ای و هنری که پیش از این توسط دادگاههای انقلاب یا کیفری احکام حبس تعزیری محکوم شده بودند با کاهش محکومیت و با عفو کلیه دوران محکومیت حبس مواجه شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز دوشنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “حسین جنتی” و “حسین قدیانی”, “کیومرث مرزبان”, “صبا آذرپیک”, “پگاه آهنگرانی”, “پوریا عالمی”, شش تن از فعالان رسانه ای و هنری که پشتر از سوی دادگاههای انقلاب یا کیفری به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بودند در راستای عفو اخیر که شامل ۳۲ نفر از زندانیان سیاسی و امنیتی شده است این افراد با کاهش دوران محکومیت حبس و یا تخفیف در مجازات مواجه شدند. 

براساس این گزارش, این افراد جز ۳۲ زندانی سیاسی و امنیتی هستند که قوه قضائیه در ایران پیش از این اسامی آنها را برای اعطای عفو در قالب تخفیف و یا بخشش دوران حبس پیش از این اعلام کرده بود. 

لازم به ذکر است, پگاه آهنگرانی در سال ۱۳۹۲ و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. این فعال هنری در تاریخ ۳ شهریور ماه سالجاری که قصد مسافرت خارج از شکر داشت متوجه شده بود که ممنوع الخروج شده است و پس از پیگیری متوجه شده بود که از بابت حکم مذکور که پیش از آن و با توجه به استیذان “ابراهیم رئیسی” مبنی بر عدم لزوم تشکیل دادگاه تجدیدنظر از سوی قاضی که می تواند حکم قطعی را برای متهم صادر کند وی به تحمل ۱ سال ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیرامون کیومرث مرزبان, نویسنده و طنز پرداز محبوس در زندان اوین که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری از بابت اتهامات “ارتباط با دوول متخاصم”, “توهین به مقدسات”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “توهین به رهبری”, “توهین به خمینی” و “توهین به مسئولان” محکوم شده بود در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر” حکم صادره توسط دادگاه بدوی برای کیومرث مرزبان عینا تائید شد. با توجه به تائید حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر و با توجه به اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی از مجموع ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری تائید شده توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر, مدت ۱۱ سال حبس تعزیری که کیومرث مرزبان از بابت اتهام “ارتباط با دول متخاصم” به آن محکوم شد برای وی لازم به اجرا شد. 

همچنین “صبا آذرپیک”, روزنامه نگار, در اوایل آبان ماه ۱۳۹۷و در آستانه رای اعتماد مجلس به محمد شریعتمداری، بعنوان وزیر وقت کار و وزیر پیشین صمت چند صفحه از یک نامه در سربرگ وزارت اطلاعات که مربوط به فساد وی بود را منتشر کرده بود و در پی این کار از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود. صبا آذرپیک روزنامه‌نگار، پیش از آن و در تاریخ ۷ خردادماه ۱۳۹۳، توسط نیروهای امنیتی به دلایل نامعلومی بازداشت و در مورخ چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۳، با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

پوریا عالمی, روزنامه نگار و طنزپرداز شاغل در روزنامه شرق, که از بابت فعالیتهای رسانه ای با اتهام “تبلیغ علیه نظام” و چند اتهام دیگر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی و همچنین ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شده بود با ارجاع پر.نده اش به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شد. 

حسین جنتی, غزل‌سرا و فعال فرهنگی ساکن اصفهان که پیش از این با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸, حکم صادره توسط دادگاه بدوی بر علیه این فعال فرهنگی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان رسید.

پیرامون حسین قدیانی, لازم به ذکر است, وی نویسنده روزنامه جوان می باشد که در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری ۲ تهران از بابت اتهام “توهین به مقامات و مامورین دولتی” به تحمل۶ ماه حبس تعلیقی به مدت ۳ سال محکوم شده بود که در شهریور ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۶۹ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیش از این و در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۸, “هادی کیانی”, “فرشته طوسی”, “پدرام پذیره” و “علی مظفری”, چهار تن از فعالان دانشجوئی دانشگاه تهران که پیش از این و به ترتیب به ۱ سال حبس تعزیری, ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, هفت سال حبس تعزیری و ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری از سوی دادگاههای انقلاب در تهران به تحمل آن احکام محکوم شده بودند در راستای عفو اخیر, احکام صادره بر علیه آنها به طور کامل شامل بخشودگی شد. همچنین “پریسا رفیعی”, دانشجوی دانشگاه تهران و فعال صنفی دانشجویان, که پیش از این توسط دیوان عالی کشور به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده بود حکم صادره بر علیه وی به ۱ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

پیشتر خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشته بود: “ تعداد ۳۵۵۲ نفر از زندانیان محاکم عمومی و انقلاب تحت عنوان عفو به مناسبت سالروز تولد پیامبر اسلام و امام ششمین شیعیان شامل تخفیف و بخشودگی مجازات شدند. در کنار این آمار و ارقام فقط نام ۳۲ نفر از زندانیان دارای اتهامات امنیتی گنجانده شده بود که درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل می‌شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: