•                  
سه شنبه , ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, می 17

اعتراض زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز / ویدئو

0
741

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در زندان سپیدار اهواز در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی و همچنین عدم دسترسی به اقلام بهداشتی و مواد ضد عفونی کننده برای مقابله با ویروس کرونا دست به اعتراض در این زندان زدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, ساعت ۱۰ شب دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه اعتراضات زندانیان محبوس در زندانهای ایران جمعی از زندانیان محبوس در بند ۲ زندان سپیدار اهواز در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی از قبیل عدم دسترسی آنها به مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام بهداشتی و همچنین محرومیت آنها از حق مرخصی و سایر حقوق زندانیان دست به اعتراض در این زندان زدند. 

براساس اعلام حیدر عباس زاده, فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان:  “جمعی از زندانیان بند ۲ زندان سپیدار اهواز امروز به دست به اعتراض گسترده در سطح این زندان زدند که با حضور ماموران نیروهای انتظامی این اعتراضات خاتمه پیدا کرد”. 

عباس زاده در ادامه افزود: “شایعه فرار زندانیان این زندان به هیچ وجه صحت ندارد و نیروهای امنیتی و انتظامی زندان و نیز نیروهای کمکی اجازه نداده اند هیچ زندانی حتی از بندهای زندان هم خارج شوند”.

لازم به ذکر است,  در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه شورشهای گسترده در زندانهای ایران,  زندانیان محبوس در بندهای ۱۳ و ۱۴ زندان عادل آباد شیراز در اعتراض به محرومیتشان از دسترسی به لوازم بهداشتی و سایر اقلام ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان اعتراض گسترده ای را ترتیب داده بودند. 

همچنین طی روزهای گذشته در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و محرومیت زندانیان از حق مرخصی و محرومیت آنها از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط, دستکم ۷۰ زندانی محبوس در زندان سقز در پی اعتراض گسترده اقدام به فرار از این زندان کردند. 

 پیش از این هم در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, تعدادی از زندانیان محبوس در زندان پارسیلون خرم آباد واقع در استان لرستان هم از آن زندان متواری شده بودند. 

در تاریخ ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در زندان همدان در ادامه موج نارضایتی زندانیان محبوس در زندانهای کشور به سبب محرومیت در دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده جهت پیشگیری در ابتلا به ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان از قبیل حق مرخصی نارضایتی خود را از وضع موجود ابراز کرده بودند. 

طی هفته های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری در میان زندانیان محبوس در زندانهای کشور با توجه به زندگی دسته جمعی این شهروندان در محیطهای آلوده زندان و محرومیتهای گسترده در دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و نبود سایر امکانات درمانی و بهداشتی در بهداری زندانهای کشور موجی از نارضایتی را در میان زندانیان بوجود آورده است.  

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

پیرامون این اعتراضت در زندان شیبان اهواز ویدئوهایی به دست حقوق بشر در ایران رسیده که در ادامه می آید. 

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمحرومیت از حق مرخصینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایراننیروی انتظامینیروی انتظامی استان خوزستانویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایرانگارد ویژه زندانآزمایش کرونا در ایراناعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازاعتصاب زندانیاناعتصاب زندانیان در ایرانبند۵ زندان شیبان اهوازبیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماری زندانیبیماری زندانیانبیماری زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانبیماران کرونا در ایرانحق مرخصیحق مرخصی زندانیحقوق شهروندی در ایرانحیدر عباس زادهزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانشورش در زندانهای ایرانشورش زندانیان در ایرانشیوع ویروس کروناشیوع بیماری کرونا در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: