•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

علی نوری برای تحمل حبس بازداشت شد

0
406

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، علی نوری، فعال مدنی و از زندانیان سابق سیاسی، پس از حضور در شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، علی نوری، فعال مدنی و زندانی سابق سیاسی، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی، با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای اجرای این حکم حبس از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین فراخوانده شده بود. نوری، در این پرونده پس از محاکمه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۹ حبس تعزیری محکوم و این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران عیناً تائید شد اما با اعمال بخشنامه کاهش مجازات پرونده این فعال مدنی مجددا در دادگاه تجدیدنظر با کاهش حبس مواجه شد. 

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، با انتشار احضاریه صادره از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین از احضارش برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود خبر داده بود. 

علی نوری، با آغاز مراحل دادرسیدر بهار سال ۱۳۹۷، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده با اتهامات اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شد. 

لازم به ذکر است؛ علی نوری، فعال مدنی در تاریخ ۹ دی‌ماه سال ۱۳۹۶, در جریان تجمعات اعتراضی موسوم به « دیماه ۱۳۹۶ » و در هنگام خدمت سربازی‌اش در میدان ولیعصر تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی از زندان زندان رجائی شهر کرج آزاد شد. 

“علی نوری در دورانی که در  زندان اوین و در بازداشت بسر می برد در تاریخ ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۶ دچار درد شدید در ناحیه قفسه سینه شده بود و توسط زندانیان به بهداری این زندان منتقل شده بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷, مدتی پس از بروز مشکلات قلبی به دلایل نامعلومی از از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر در کرج منتقل شده بود.

علی نوری متولد سال ۱۳۷۲ است که نخستین بار در چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳، پس از شرکت در تجمع حمایت از کوبانی در مقابل سازمان ملل بازداشت شده بود و  پس از آن به بند ۲-الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل سلول انفرادی به بند ۸ زندان اوین که محل نگهداری زندانیان مالی بود منتقل شد و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود و با آغاز روند دادرسی و تشکیل دادگاه از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۷ سال حبس تعزیری در مرحله بدوی محکوم شده بود.

با ارجاع پرونده این فعال مدنی به همراه سایر هم پرونده ای های وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر با حکم صادره توسط این شعبه به ریاست قضات قمی زاده و حوزوان، برای ۴ فعال مدنی بنامهای “آتنا دائمی”، “امید علی شناس”، “ئاسو رستمی” و “علی نوری”، به ترتیب احکام حبس دادگاه بدوی آن‌ها از ۱۴، ۱۰، ۷ و ۷ سال حبس به ۷، ۷، ۲ و ۲ سال حبس تقلیل پیدا کرده بود. 

علی نوری در تاریخ ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۹۵ پس از گذراندن یک سوم از حکم حبس ۲ ساله حبس خود با توجه به تائید در خواست آزادی مشروط وی از سوی دادستان و مسئولان قضائی از زندان آزاد شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنی علی نوریقاضی اجرای احکامقاضی اجرای احکام کیفریمحمدمهدی براعهمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراناجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم حبس علی نوریاجرای حبس تعزیریاحضاراحضار و اجرای حکماحضار و اجرای حکم حبساحضار و بازداشتاحضاریهبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبند قرنطینه زندان اوینبند۲۰۹ زندان اوینبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت علی نوریحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیحبس تعزیری علی نوریدادسرای زندان اوینزندان اوینزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه یک اجرای احکام کیفریشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه1 اجرای احکام کیفریشعبه1اجرای احکام کیفریصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریعلی نوریعلی نوری فعال مدنیعلی نوری زندانیعلی نوری زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: