•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

علی نوریزاد برای تحمل حبس به زندان اوین فراخوانده شد

0
170

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران با ارسال ابلاغیه ای علی نوریزاد, فرزند محمد نوریزاد را برای تحمل حبس تعزیری فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, علی نوریزاد, فرزند: محمد, ساکن تهران, با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران جهت تحمل حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماه به زندان اوین به این دادسرا احضار شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به علی نوریزاد در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “این احضاریه در حالی برای اجرا ابلاغ شده که زندانیان داخل زندانهای کشور از شیوع ویرس کرونا در رنج هستند و رسیدگی درستی یه وضع بهداشت و درمان زندانیان نمی شود و با توجه به ابلاغیه ای که عصر دوشنبه هفته جاری ابلاغ شده علی باید ظرف مدت ۵ روز برای اجرای حکم حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماه خود را به محمدمهدی براعه قاضی شعبه ۱ اجرای احکام در دادسرای زندان اوین معرفی کند”. 

علی نوریزاد, در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق شرکت در تجمعات دی ماه ۱۳۹۸, فعالیت تبلیغی علیه نظام, توهین به رهبری, مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۴ سال و ۲ ماه حبس تعزیری و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای ۳ سال و ۶ ماه آن اجرائی شده است. 

علی نوریزاد, شهروند ساکن تهران در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, در تهران و در جریان تجمعات اعتراضی به ساقط کردن هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ اوکراین توسط ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بود. این شهروند در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از طی مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ علی نوریزاد, در حالی پس از تحمل ۱۹ روز سلول انفرادی و بازجوئی توانست با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۵۰ میلیون تومان آزاد شد که پدرش محمد نوریزاد, فعال مدنی محبوس در بند اداره اطلاعات واقع در زندان وکیل آباد مشهد به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری ،۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروجی از کشور محکوم شده و هنوز بخش دوم پرونده محمد نوریزاد از بابت اتهامات توهین به رهبری, توهین به روح الله خمینی, تشویش اذهان عمومی, برگزاری تجمعات غیرقانونی به قصد سلب آسایش عمومی حکمی صادره نشده است.

لازم به ذکر است؛ از روز شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای مختلف کشور در واکنش به انتشار خبر شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوایی اوکراین که دقایقی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی هدف پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و منجر به سقوط و در نتیجه کشته شدن جملگی مسافران و خدمه پروازی این هواپیما شد برگزار شد و شهروندان با سر دادن شعارهایی اعتراضی خواستار دستیابی و حقیقت یابی کامل از چرائی این فاجعه انسانی شدند. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از لحظه بازداشت و در دوران بازجوئی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحبس تعزیریاجرای حکم حبسشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراجرای احکام زندان اوینسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناعتراضات دی ماهشعبه ۲۶ دادگاه انقلابسرکوب فعالان مدنی در ایرانشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینزندانیان سیاسی در ایرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظراجرای احکام کیفریدادگاه تجدیدنظر استان تهرانسرکوب زندانیان سیاسیاجرای حکم حبس تعزیریشعبه اجرای احکامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسیمحمدمهدی براعهشعبه ۱ دایره اجرای احکام کیفریدی ماه سال ۱۳۹۸پرواز پی اس ۷۵۲اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دیماه ۱۳۹۸جانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲علی نوریزادبازداشت علی نوریزاداعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریدیماه سال ۱۳۹۸ در ایرانشعبه ۱ اجرای احکامشعبه ۱ اجرای احکام کیفریزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیاجرای حبس تعزیریشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتدی ماه سال 1398اعتراضات دی ماه 1398شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه یک اجرای احکام کیفریشعبه 1 اجرای احکام دادسرای امنیت تهرانسرکوب اعتراضات مدنیاجرای حکم حبس علی نوریزادتظاهرات سقوط هواپیمای اوکراینیپرواز پی اس۷۵۲قاضی اجرای احکام کیفری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: