•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

جلسه سوم محاکمه علیرضا علینژاد برگزار شد

0
482

حقوق بشر در ایران –  امروز سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, جلسه سوم دادرسی بر پرونده علیرضا علینژاد, بدون اطلاع رسانی قبلی به وکیل مدافع وی همزمان با انتقال ناگهانی علیرضا علینژاد به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند ساکن تهران و محبوس در زندان اوین بدون اطلاع قبلی به وی و وکیل مدافعش پس از انتقال به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در سومین جلسه دادرسی بدون حضور وکیل مدافع خود حاضر شد. 

سعید دهقان, وکیل مدافع علیرضا علینژاد با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “سومین جلسه دادگاه علیرضا علينژاد كه طبق ابلاغیه رسمی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی، قرار بود ساعت ١٢ روز سه شنبه ٢٤ تیر باشد، به ناگهان برگزار شد؛ بدون اعلام قبلی به وکلا. آرش كيخسروي و من اما همچنان اميدواريم كه حكم صادره مثل جلسه دادگاه، ما را غافلگیر نکند!امیدوار به عدالت”. 

در تاریخ ۲ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند ساکن تهران و محبوس در زندان اوین توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور, فعالیت تبليغي علیه نظام و توهین به رهبری محاکمه شد و ادامه جلسه دادرسی وی به تاریخ ۲۴ تیر ماه سالجاری موکول شده بود. 

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند ساکن تهران پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل ۲۲۵ روز سلول انفرادی در بند۲الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین و تفهیم اتهام به بند عمومی این زندان انتقال داده شد.

در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, علیرضا علی نژاد, برادر مسیح علی نژاد, که در حال حاضر در بازداشت اطلاعات سپاه پاسداران بسر می برد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه مورد محاکمه قرار خواهد گرفته بود و جلسه دوم دادرسی بر پرونده وی به زمان دیگری موکول شده بود. 

علیرضا علی نژاد, در تاریخ ۳ مهرماه ۱۳۹۸, به همراه هادی لطفی و لیلا لطفی در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منازل شخصی این افراد بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در زندان اوین موسوم به بند امنیتی ۲۰۹ منتقل شدند. 

پس از طی مراحل بازجوئی, در تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۳۹۸، لیلا لطفی، با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در تهران بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

سرکوب شهروندان و بازداشتهای فراقانونی در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: