•                  
یک شنبه , ۰۶ مهر , ۱۳۹۹
یکشنبه, سپتامبر 27

صدور قرار منع تعقیب برای ۲ تن از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

0
109

 حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, ادامه روند قضائی پرونده رضا شهابی و داوود رضوی, دو تن از فعالان کارگری و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران لغو و پرونده این ۲ فعال کارگری مختومه اعلام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران با ارسال ابلاغیه های کتبی برای رضا شهابی و داوود رضوی, دو تن از فعالان کارگری و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برای این افراد قرار منع تعقیب صادر کرد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران در تشریح این خبر گفت: “در حال حاضر رضا شهابی از بابت ۲ پرونده دیگر در شعبه ۶ بازپرسی که مربوط به بازداشت این فعال کارگری در روز جهانی کارگر بوده و همچنین شعبه ۷ همین دادسرا مربوط به اعتراضات مجتمع نیشکر هفت تپه باید در انتظار تعیین زمان بازپرسی و تعیین وضعیت قضائی باشد اما داوود رضوی پس از صدور قرار منع تعقیب در این پرونده هیچ پرونده دیگری ندارد”. 

در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, رضا شهابی, با توجه به ابلاغیه کتبی که پیشتر به اطلاع این فعال کارگری رسیده بود پس از حضور در محل شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » تهران به ریاست بازپرس محمد نصیرپور از بابت فعالیت‌های سندیکایی رضا شهابی در دفاع از حقوق کارگران  با مصادیق حقوقی و کیفری مواجه شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۸, داوود رضوی به همراه رضا شهابی, حسن سعیدی، رسول طالب مقدم،   وحید فریدونی، محمدعلی اصلاغی، حیدری، علی اکبر پیرهادی، مرتضی کمساری، امیر تاخیری، علیرضا قاسمی، رضا نعمتی پور، علیرضا توسلی، ناصر محرم زاده، عطا باباخانی، سلطان علی شکاری, شانزده تن از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پس از احضار تلفنی به مقر پلیس امنیت تحت بازجوئی توام با تهدید و ارعاب قرار گرفتند. این احضار با توجه به دستور “محمد نصیرپور”, بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران صورت گرفته است. 

 رضا شهابی, فعال کارگری در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در مقابل ساختمان مجلس برگزار شده بود به همراه ده‌ها تن دیگر از فعالان کارگری و سندیکائی بازداشت و به زندان‌های اوین، قرچک و تهران بزرگ منتقل شدند.

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, این فعال کارگری, پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین با تودیع قرار کفالت تا پایان مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانسندیکای شرکت واحدنقض حقوق بشر در ایرانآزادی بیان در ایرانرضا شهابیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحدسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهقرار منع تعقیباتوبوس رانیداوود رضویهیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانشرکت واحد اتوبوس رانیاتوبوسمرخصی رضا شهابینقض آزادی بیان در ایراناتوبوسرانیسندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپهفعالان کارگریشرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهشرکت واحدنایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهسرکوب فعالان کارگریاتوبوس رانی تهرانداوودرضویشرکت واحد اتوبوسرانیسرکوب فعالان کارگری در ایرانبازداشت فعالان کارگریفعالان کارگری در ایرانصدور قرار منع تعقیباتوبوسرانی تهران و حومهسرکوب فعالان کارگران در ایرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب فعالان کارگر یسرکوب فعالان کارگسندیکای کارگران شرکت واحدبازداشت فعالان کارگری در ایرانرضا شهابی فعال کارگریرضا شهابی فعال سندیکاییاعضای سندیکای شرکت واحدسندیکای شرکت واحد اتوبوسرانیحسن سعیدی سندیکای شرکت واحدسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیت تهرانبازجوئی از فعالان کارگریشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیتشرمت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: