•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

میلاد ارسنجانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

0
91

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۸مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان تهران، میلاد ارسنجانی، فعال مدنی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، میلاد ارسنجانی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، ساکن توابع استان تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. وی پیشتر هم از بابت پرونده مرتبط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ پس از تحمل بخشی از حبس تعزیری ۵ ساله آزاد شده بود.

 تا لحظه تنظیم این گزارش، از علت بازداشت، ارگان بازداشت‌ کننده و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، خبرگزاری فارس، با انتشار گزارشی از بازداشت تنی چند از فعالان فضای مجازی ساکن ملارد از توابع استان تهران توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران خبر داده بود.

لازم به ذکر است، میلاد ارسنجانی، در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۱۴۰۱، پس سپری کردن حبس تعزیری ۹ ماهه خود از تیپ ۲ زندان تهران بزرگ آزاد شده بود. 

وی در تاریخ ۱۲آبان ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین و طی مراحل بازجوئی به زندان تهران بزرگ منتقل شد اما در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۴۰۰ مجددا از زندان تهران بزرگ برای بازجویی های تکمیلی به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین بازگردانده شد و در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۴۰۰ به بند قرنطینه زندان تهران بزرگ بازگردانده شد.‌

با آغاز مراحل دادرسی، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، میلاد ارسنجانی، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام (توهین به رهبری) هم‌ به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد. پس از اعلام تسلیم به رای با توجه به کاهش یک چهارم مجموع اشد مجازات، میلاد ارسنجانی، به تحمل ۶ ماه و ۷ روز حبس تعزیری محکوم شد.‌

ارسنجانی، برای نخستین بار، در جریان اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸، به اتهام (پناه دادن به یکی از مصدومان این تجمعات که جراحات گلوله او را درمان کرده بود) توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

با آغاز مراحل دادرسی، در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار به ریاست قاضی برجسته، به اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) به ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام (توهین به رهبری) هم به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید و به او در زندان تهران بزرگ ابلاغ شد. میلاد ارسنجانی، در تاریخ ۱۶ مرداد ماه ۱۴۰۰، در راستای آزادسازی زودهنگام زندانیان آزاد شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.