•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه توسط نیروهای امنیتی

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۶مهر ماه ۱۴۰۱، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه، دو فعال صنفی فرهنگیان در شهرستان مریوان بازداشت شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور، امروز شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی، دو تن از فعالان صنفی معلمان، ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، در پی یورش نیروهای امنیتی به منازل این شهروندان بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، بازداشت، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه، در پی یورش ماموران اداره اطلاعات مریوان به منازل این شهروندان صورت گرفته و تا لحظه تنظیم این گزارش، از علت بازداشت و مکان نگهداری این ۲ فعال صنفی فرهنگیان اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، اسکندر لطفی، در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۴۰۱، و مسعود نیکخواه هم در تاریخ ۲۹ مردادماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان برای هر نفر بطور جداگانه آزاد شده بودند.

مسعود نیکخواه، در تاریخ ۹ مردادماه ۱۴۰۱، پس از اتمام بازجوئی ها در بند ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شده بود.

اواسط خردادماه ۱۴۰۱، مسعود نیکخواه، برای انجام بازجوئی های تکمیلی از بازداشتگاه اداره اطلاعات کردستان به سلولهای انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین در تهران منتقل شده بود. 

مسعود نیکخواه، برای نخستین مرحله در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات مریوان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در سنندج منتقل و در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد اما در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، مجددا توسط ماموران اداره اطلاعات مریوان بازداشت شده بود.

اسکندر لطفی هم در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی سراسری معلمان ایران به مناسبت روز معلم و روزجهانی کارگر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج مرکز استان کردستان منتقل شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، در اعتراض به تداوم بازداشت بلاتکلیفی و اعمال فشار برای اعتراف اجباری اعتصاب غذا کرد و در نهمین روز از اعتصاب غذای خود جهت بازجوئی های تکمیلی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد و چند روز بعد به اعتصاب غذای خود پایان داد.

اسکندر لطفی، در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۴۰۱، طی یک تماس تلفنی کوتاه خبر انتقال خود از بند امنیتی ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین را اندرزگاه ۴ این زندان به خانواده خود داده بود اما کمتر از ۲۴ ساعت به دلایل نامعلومی به سلول انفرادی بند ۲۰۹ بازگردانده شد اما چندی بعد به اندرزگاه ۴ زندان اوین بازگردانده شد و در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، هم‌ توانست با خانواده خود بصورت کابینی ملاقات کند.‌

اسکندر لطفی، پیشتر هم در تاریخ ۷بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سنندج، با اتهام(نشراکاذیب)و(تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی)، محاکمه و در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸، فقط از بابت اتهام(نشر اکاذیب)به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۸، این‌فعال صنفی فرهنگیان شهرستان مریوان، پس احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و سپس با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

اسکندر لطفی، در جریان تحصن سراسری معلمان ایران در تاریخ ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷ هم توسط یکی از ارگانهای امنیتی استان کردستان احضار و بازجوئی شده بود.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.