•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت امید هرمزی، روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۴آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی پس از بازداشت امیر هرمزی، این روزنامه نگار را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱، امید هرمزی، روزنامه نگار ورزشی نویس و سازنده پاکدست سرخابی، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی با یورش به محل کار امید هرمزی، پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و کامپیوتر شخصی اش، سپس این روزنامه نگار را بازداشت کرده و به همراه خود برند.‌

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و اتهامات مطروحه بر علیه امید هرمزی اطلاعی در دست نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.