•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از بلاتکلیفی ۸ تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری

0
159

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای پاوه، قروه، تهران و سنندج، دستکم ۴ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، چهار تن از شهروندان بازداشت شده در ساری و تهران، بطور بلاتکلیف در حبس بسر می برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، آرمین عزیزپور، فرزند: علی، ساکن شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین، در ساعات پایانی جمعه ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۱، محمدمهدی عسکری، ساکن شهرستان قروه، از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در خبری دیگر، در ساعات‌ پایانی چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، فرشاد رستمی، متولد: ۱۳۵۰، اهل شهرستان قصرشیرین از توابع استان کرمانشاه، ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

براساس این گزارش، از علت دقیق بازداشت فرشاد رستمی اطلاعی در دست نیست اما این هنرمند عرصه موسیقی از جمله امضا کنندگان بیانیه ای است که در محکومیت جان باختن مهسا امنیتی تنظیم شده بود.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری و نام ارگان بازداشت کننده فرشاد رستمی اطلاعی در دست نیست.

کولبرنیوز هم در خبری افزود؛ روز چهارشنبه ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، آلا دستی (ئالا) – متولد: ۱۳۸۶، اهل سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بازداشت این دانش آموز ۱۵ ساله در محدوده میدان‌ اقبال واقع در شهر سنندج صورت گرفته است.

از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهاماتی که‌ منجر به بازداشت وی شده اطلاعی در دسترس نیست.

کانال تلگرامی دانشجویان متحد نیز اعلام کرد؛ امروز شنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، نیلوفر میرزایی، دانشجوی سال دوم رشته گرافیک (ارتباط تصویری) در دانشگاه الزهرا تهران، پس از ۳۵ روز از تاریخ بازداشت در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد.

لازم به اشاره است، نیلوفر میرزایی، در تاریخ عصر سه شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، نیروهای امنیتی در دانشگاه الزهرا تهران بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم‌ این خبر از مکان نگهداری، اتهامات مطروحه و وضعیت نیلوفر میرزایی اطلاعی در دست نیست.‌

در ادامه نیز، امروز شنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، سارینا صادقی، دانشجوی رشته گرافیک در دانشگاه الزهرا تهران، بطور بلاتکلیف در بازداشت نگهداری شده است.

علیرغم گذشت ۲۵ روز از تاریخ بازداشت سارینا صادقی اما وی بطور بلاتکلیف محبوس و با آزادی وی حتی با تودیع وثیقه موافقت نشده است.

لازم به ذکر است، این دانشجوی رشته گرافیک، در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای لباس شخصی در محوطه این مرکز آموزش عالی بازداشت شد.

شورای صنفی دانشگاههای کشور اعلام کرد؛ روز شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، فاطمه انصاری، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته مشاوره در دانشگاه شهید بهشتی تهران، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین و تفهیم اتهام بازداشت شد.

علیرغم‌ گذشت نزدیک به ۳ هفته از بازداشت فاطمه انصاری، وی بطور بلاتکلیف بسر می برد و از وضعیت و روند حقوقی پرونده وی اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین، طی روزهای گذشته، مانی لطفی، دانشجوی رشته‌ حقوق و جزا در دانشگاه آزاد واحد شهرستان قائمشهر از توابع استان مازندران، ساکن شهر ساری، پس از اتمام بازجوئی ها در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر به زندان تیر کلا شهر ساری منتقل شد.

از مصادیق اتهامات تفهیم شده به مانی لطفی، اطلاعی در دسترس نیست اما میزان وثیقه صادره برای آزادی موقت او بسیار سنگین اعلام شده و خانواده وی قادر به تامین آن نیستند.

لازم به ذکر است، مانی لطفی، در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهر ساری بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشت این ارگان امنیتی منتقل شده بود.

در خبری دیگر، امروز شنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، علیرغم گذشت ۲۸ روز از تاریخ بازداشت پارسا شجاعی، دانشجوی سال دوم رشته آمار در دانشکده ریاضی دانشگاه شهید بهشتی تهران، اما کماکان وی بطور بلاتکلیف بسر می برد.

تا این لحظه از وضعیت حقوقی پرونده، نام ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری پارسا شجاعی اطلاعی در دست نیست.

پارسا شجاعی، در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، مقابل در ورودی محل سکونت خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به یکی از بازداشتگاههای امنیتی منتقل شده است.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات افزایش موج بازداستها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست دو کشور آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را برای بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران به خاطر سرکوب گسترده شهروندان برگزار کرد و به تشکیل کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی وقایع صورت گرفته در ایرلن رای مثبت داد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااعتراضات سراسری در ایراننقض حقوق دانشجویان در ایرانمحاکمه دانشجویانبازداشت،اعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری،اعتراضات آبان۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱نیلوفرمیرزایی بافتیمانی لطفیمحمد مهدی عسکریئالا دستیاعتراضات سراسریتظاهرات سراسریفعالان صنفی دانشجویان ایراننقض حقوق بشر در ایران،حقوق بشر ایران،مهرماه۱۴۰۱اعتراضات آبان ۱۴۰۱پارسا شجاعیمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱فرشادرستمیحقوق بشربلاتکلیفی در بازداشتتظاهرات سراسری در ایرانمطالبات مدنی دانشجویانبازداشت بلاتکلیفاعتراضات سراسری ایرانمهر ۱۴۰۱بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱پارساشجاعیتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱فرشاد رستمیبلاتکلیفیبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانانجمن اسلامی دانشجویاناعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱بازداشت دانشجویان ایرانمهر ماه ۱۴۰۱۱۴۰۱،نیلوفر میرزایی بافتیمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری،آلادستیدانشگاه الزهرابازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتمحرومیت از تحصیل دانشجویانفعالان دانشجویی دانشگاه تهراناعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری تهرانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱احضاروبازداشت دانشجویاننیلوفر میرزاییتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱آرمین عزیزپورآلا دستیبازداشت دانشجویانتداوم بلاتکلیفی در بازداشتفعال صنفی دانشجویان در ایرانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱اعتراضات سراسری دانشجویانبازداشت دانشجویان نوشیروانیبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱نیلوفر میرزائیسارینا صادقیمحمدمهدی عسکریالا دستیفعال صنفی دانشجویاننقض حقوق شهروندی دانشجویانکوی دانشگاه تهراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱بازداشت دانشجو۱۴۰۱اعتراضات سراسری۱۴۰۱نیلوفر میرزائی بافتیساریناصادقیمحمدمهدی عسگریالادستیبازداشت بلاتکلیفیفعالان صنفی دانشجویاناحضار و بازداشت دانشجویانحقوق بشر در ایران،دانشگاه الزهرا تهرانبازداشت دانشجویان معترضآبان۱۴۰۱آبان ۱۴۰۱نیلوفرمیرزاییفاطمه انصاریمحمد مهدی عسگریئالادستی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.