•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت ۷ تَن از شهروندان و آزادی ۲ تَن دیگر با تودیع وثیقه و کفالت

0
172

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، خرم آباد، کرج و قائمشهر، دستکم ۷ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، دو شهروند بازداشت شده در دهدشت و زاهدان، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، ژاسمین حاج میرزامحمدی، شهاب اسکندری، صبا عبدالهی، امیرحسین منفرد، توحید شافی، مانی لطفی، فاطمه ناصر رنجبر، توسط نیروهای امنیتی در استانهای تهران، مازندران، لرستان و استان البرز، بازداشت شدند. همچنین، داریوش طاهری و فائزه براهویی، شهروندان بازداشت شده در استانهای لرستان و سیستان و بلوچستان، پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه و کفالت آزاد شدند.

روز یکشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، مانی لطفی، متولد: ۱۳۸۰، ساکن شهر ساری و دانشجوی رشته حقوق و جزا در دانشگاه آزاد واحد شهرستان قائمشهر از توابع استان مازندران، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، بازداشت شد.

براساس این گزارش، مانی لطفی اخیرا پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام به زندان مرکزی ساری منتقل شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به مانی لطفی اطلاعی در دست نیست.

در خبری دیگر، شامگاه سه شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، صبا عبدالهی، فعال مدنی و رسانه ای، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی در تهران بازداشت شد.

براساس این گزارش، این فعال رسانه ای با انتشار یک استوری در صفحه شخصی خود از بازداشتش خبر داد و ساعتی بعد اعلام شد که بازداشت با حکم قضایی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، صبا عبدالهی، روزنامه‌نگار و سردبیر نشریه فمنیستی دانشجویی بیداد است.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه و وضعیت صبا عبدالهی اطلاعی در دست نیست.‌

کولبرنیوز، با انتشار خبری اعلام کرد؛ اواسط مهر ماه ۱۴۰۱، شهاب اسکندری، متولد: ۱۳۶۱، اهل شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت شهاب اسکندری اطلاعی در دست نیست.

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری افزود؛ روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱، ژاسمین حاج میرزامحمدی، دانش آموخته رشته صنایع دستی از دانشگاه سوره، در بهشت سکینه کرج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

این شهروند تحت بازداشت پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان کچویی کرج منتقل و بطور بلاتکلیف محبوس مانده است.

در خبری دیگر، عصر پنجشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱، فاطمه ناصررنجبر، دانشجوی رشته مهندسی مواد و متالوژی در دانشگاه صنعتی شریف، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و برای طی مراحل بازجویی و تشکیل پرونده به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه بر علیه فاطمه ناصر رنجبر اطلاع دقیقی در دسترس نیست.‌

کانال تلگرامی دانشجویان متحد نیز در خبری اعلام کرد؛ روز سه شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، امیرحسین منفرد، دانشجوی سال دوم در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه پلی تکنیک تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، شرح اتهامات و وضعیت امیرحسین منفرد اطلاعی در دست نیست.‌

همچنین، روز سه شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱، توحید شافی، فعال دانشجویی و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته شیمی در دانشگاه شهید بهشتی تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌

لازم به ذکر است، از وضعیت توحید شافی پس از بازداشت اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

توحید شافی از جمله اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی خواه در دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به توحید شافی اطلاع دقیقی در دست نیست.

وبسایت حال وش هم‌ در خبری اعلام کرد؛ امروز چهارشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱، فائزه براهویی، اهل زاهدان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در زاهدان که از سوی شهروندان با هدف رسیدگی به پرونده تجاوز به یک دختر ۱۵ ساله برگزار شده بود، فائزه براهویی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

پس از انتقال فائزه براهویی به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی وی در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی)، (توهین به رهبری) و (تبلیغ علیه نظام) محاکمه و  در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

پرونده فائزه براهویی، پس از ابلاغ حکم و اعلام‌ اعتراض به دادگاه تجدیدنظر استان سیستان و بلوچستان ارجاع شده است.

در خبری دیگر، روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، داریوش طاهری، اهل شهرستان دهدشت، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان این‌ شهرستان آزاد شد.

علیرغم آزادی داریوش طاهری با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات، میزان وثیقه تودیع شده برای وی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، داریوش طاهری به همراه پسر خود در جریان اعتراضات سراسری در شهرستان دهدشت از توابع استان لرستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، از آغازین روزهای این‌ اعتراضات با شروع به پوشش دادن آنها و انتشار گزارشاتی بصورت روزانه از روزهای، سوم،  چهارم،  پنجم،  ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.