•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت و بلاتکلیفی ۷ تن از شهروندان و آزادی پرویز برومند با تودیع وثیقه

0
191

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای خمینی شهر، دهگلان، دهدشت، ماسال و تهران، عسل جراحی، سجاد رحمانی، سیروان حسین پناهی، ابوالفضل پرندک، مسعود نرمابی، حمید مجیری و آرسام محمودی را بازداشت کردند. همچنین از وضعیت رضا نیکنامی، شهروند بازداشت شده گرمسار اطلاعی در دست نیست. پرویز برومند، دروازه بان و عضو پیشین باشگاه استقلال و تیم ملی فوتبال پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه شنبه ۸ آذر ماه ۱۴۰۱، آرسام محمودی، فعال مدنی مشروطه خواه، ساکن تهران، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی پس از تفاسیر منزل و توقیف برخی وسائل الکترونیکی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آرسام محمودی به حقوق بشر در ایران گفت:”ماموران امنیتی به ورود به منزل بدون ارائه هیچگونه حکم قضایی و یا برگه ای ابتدا تمام قسمتها را تفتیش کردند و پس از توقیف گوشی های تلفن همراه، لپ تاپ و پرچم شیر و خورشید، سپس آرسام را بازداشت کرده و به همراه خود بردند.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به آرسام محمودی اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین، روز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، عسل جراحی، متولد: ۱۳۸۴، اهل شهرستان دهدشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”ماموران امنیتی پس از بازداشت عسل جراحی و انتقال وی به دادسرا و تفهیم اتهام سپس وی را به بند زنان در کانون اصلاح و تربیت منتقل کردند.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به عسل جراحی اطلاعی در دست نیست.

در ادامه نیز، روز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، ابوالفضل پرندک، اهل شهرستان دهدشت پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا این لحظه از مکان نگهداری، وضعیت حقوقی پرونده و نام ارگان بازداشت کننده ابوالفضل پرندک اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، مسعود نرمابی، دیگر شهروند اهل شهرستان دهدشت پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

از مکان نگهداری و روند حقوق پرونده مسعود نرمالی تا به این لحظه اطلاعی در دست نیست.

در ادامه نیز، طی روزهای اخیر، سجاد رحمانی، متولد: خرداد ماه ۱۳۶۴، فعال ادبی و شاعر، ساکن شهرستان ماسال از توابع استان گیلان، توسط نیروهای امنیتی در لین شهرستان بازداشت شده است.

براساس این گزارش، از وضعیت، نام‌ ارگان بازداشت کننده، مصادیق حقوقی اتهامات و روند حقوقی پرونده سجاد رحمانی تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست.

لازم به اشاره است، سجاد رحمانی، شاعر و مدیر مسئول انجمن شعر و ادب در شهرستان ماسال و از خبرنگاران عضو خانه مطبوعات در استان گیلان است.

در خبری دیگر، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، حمید مجیری، دبیر ریاضیات، ساکن شهرستان خمینی شهر از توابع استان اصفهان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات، علت دقیق بازداشت و نام ارگان بازداشت کننده حمید مجیری اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، حمید مجیری، از نخستین اعضای کانون صنفی معلمان در شهرستان خمینی شهر اصفهان است و دارای سابقه ای بیش از ۲۹ سال در زمینه تدریس و کار در آموزش و پرورش را در کارنامه شغلی خود دارد.

کولبرنیوز هم در خبری اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، سوران حسین پناهی، ساکن روستای قروچای از توابع شهرستان دهگلان در استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بازداشت سوران حسین پناهی، در پی یورش ماموران امنیتی به روستای محل سکونت وی صورت گرفته‌است.

تا این لحظه از وضعیت و اتهامات مطروحه بر علیه سوران حسین پناهی اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، امروز سه شنبه ۸ آذر ماه ۱۴۰۱، رضا نیکنامی، متولد: ۱۳۷۳، اهل شهرستان گرمسار از توابع استان سمنان، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ بازداشت در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد.

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”رضا نیکنامی در جریان برگزاری اعتراضات مردمی و هنگامی که شعارهای اعتراضی سر می داد و عکس علی خامنه ای را پاره کرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با توجه به طولانی شدن دوران بازداشت وی این احتمال که بلاتکلیفی او با هدف اعمال فشار برای اخذ اعتراف اجباری صورت گرفته باشد تقویت شده است.”

از سوی دیگر، امروز سه شنبه ۸ آذر ماه ۱۴۰۱، پرویز برومند، بازیکن اسبق تیم‌های استقلال تهران و تیم ملی فوتبال ایران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

برهمین اساس آزادی پرویز بروند در می مراجعات و پیگیری های صورت گرفته از طرف احمدرضا عابدزاده و کریم باقری دو تن از پیشکسوتان فوتبال ایران و علی فتح الله زاده، رئیس باشگاه استقلال تهران صورت گرفت.

از مصادیق حقوق گی اتهامات تفهیم شده به پرویز برومند در مرحله بازپرسی و بازجویی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، پرویز برومند، در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، هنگام برگزاری اعتراضات مردمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتسار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات افزایش موج بازداستها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازنان‌ملل متحد، در پی درخواست دو کشور آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را برای بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران به خاطر سرکوب گسترده شهروندان برگزار کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشراستان کهگیلویه و بویر احمدبازداشت بلاتکلیفیدهدشتاعتراضات سراسری ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱استان کوردستان،پرویز برومندحمید مجیریشهر گرمساربازداشتتفهیم اتهامزندان تهران بزرگتظاهرات سراسریدهگلان کردستانمهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری۱۴۰۱دهدشت لرستانحمیدمجیریپیشکسوت فوتبالحقوق بشر در ایرانشهرستان دهگلانحقوق بشر ایرانتظاهرات سراسری در ایراناعتراضات ۱۴۰۱تظاهرات سراسری ۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱ابوالفضل پرندکمسعود نرمابیبازجوییاستان سمناناستان کهگیلویه و بویراحمدمحاکمه و بلاتکلیفیاستان کردستان،۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱بازداشت شدگان ۱۴۰۱سیروان حسین پناهیمسعودنرمابیکردستانبلاتکلیفی زندانیدهگلانسجاد رحمانیآبان۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،عسل جراحیاستان لرستانشهرستان گرمسارگرمساربازداشتگاه امنیتیدهگلان کوردستاناعتراضات آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱رضا نیکنامیروستای قروچاینقض حقوق شهروندیفرمانده نیروی انتظامی استان کردستانبازداشت بلاتکلیفمهرماه۱۴۰۱اعتراضات آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱رضانیکنامیگرمسار سمنانپرونده سازیکوردستانشهرستان دهدشتتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱سجادرحمانیبازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱پرویزبرومندآرسام محمودیشهرگرمسار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.