سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

بازداشت علی برفی توسط نیروهای امنیتی در آبدانان

0
117

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۵بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام علی برفی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، روز جمعه ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، علی برفی، متولد: ۱۳۸۳، اهل شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، علی برفی، پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شده است.

از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و روند حقوقی پرونده علی برفی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی هویت سجاد مرادی وندی، مجتبی سعیدی، محمد غلامی، محمد چراغی، ساسان محمدولی، ذبیح اله جمادی، امیرحسین نامدارپور، عبدالله جامی و مجید میرزایی – متولد: ۱۳۶۹، علی‌صفر میرویسی، را احراز و به تشریح وضعیت آنها پرداخته بود. 

همچنین، در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، عبدالوهاب بخشنده، دادستان عمومی و انقلاب ایلام، از بازداشت ۱۰شهروند ساکن آبدانان از توابع استان ایلام در جریان برگزاری یک تجمع اعتراضی خبرداد

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.