جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بازداشت ۱۴شهروند و آزادی ۵ شهروند دیگر با تودیع وثیقه

0
185

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۴بهمن ماه ۱۴۰۱، محمود خارکوهی، سعید بلیده، ساسان محمدولی محمد چراغی، ذبیح الله جمادی، سجاد مرادی وندی، حمیدرضا ریگی، معصومه بناگر، مجتبی سعیدی، امیرحسین نامدارپور، عبدالله جامی، مجید میرزایی، علی صفر میرویسی و محمد غلامی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از سوی دیگر، حاصل قدو، عبدالرحمن محمدی ارشد، احمد باباخانی، شورا فکری و ملیکا سمساریان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، معصومه بناگر، ساکن شهرستان بوئین زهرا از توابع استان قزوین و مدرس موسیقی کودک پس از احضار به شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان و تفهیم‌ اتهام سپس بازداشت شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”علت بازداشت معصومه بناگر، حضور وی در مراسم یادبود جواد حیدری از جانباختگان اعتراضات سراسری عنوان شده است.” 

لازم به اشاره است، معصومه بناگر، در تاریخ ۲۲ آبان‌ ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی در سهرستان بوئین زهرا بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی سپس به زندان چوبیندر قزوین منتقل و با تودیع وثیقه آزاد شد. 

معصومه بناگر، برای دومین مرحله، در تاریخ ۴ دی ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب بخش دشتابی از توابع استان قزوین و طی مراحل بازپرسی بازداشت و پس از انتقال به زندان چوبیندر قزوین سپس در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

افزون بر این، روز پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، ملیکا سمساریان، ساکن بابل از توابع استان مازندران و از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی اخیر در این شهرستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان متی کلا آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی ملیکا سمساریان، با تودیع قرار وثیقه از زندان متی کلا واقع در شهرستان بابل صورت گرفته اما از مصادیق حقوقی اتهامات و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت وی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، ملیکا سمساریان، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی و در جریان برگزاری اعتراضات مردمی بازداشت و سپس به زندان متی کالا بابل منتقل شده بود. 

از سوی دیگر، روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن‌ماە ۱۴۰۱، محمد چراغی، متولد: ۱۳۶۵، اهل شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت محمد چراغی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی صورت گرفته و پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی حاصل نشده است. 

همچنین، روز چهارشنبه ۱۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، ذبیح اله جمادی، ساکن شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، ذبیح الله جمادی، پس از بازداشت جهت بازجویی به بازداشتگاه مرکزی یکی از ارگانهای امنیتی در استان ایلام منتقل شده است. 

در خبری دیگر؛ روز پنجشنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، سجاد مرادی‌ وندی، اهل شهرستان آبدانان از توابع ایلام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

از علت بازداشت سجاد مرادی وندی و مکان انتقال وی اطلاع دقیقی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، سجاد مرادی وندی، چندی پیش، در ارتباط با اعتراضات سراسری در شهرستان آبدانان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

در ادامه نیز، صبح پنجشنبه ۱۳بهمن‌ماه ۱۴۰۱، مجتبی سعیدی، متولد: ۱۳۶۹، اهل روستای چمکبود از توابع شهرستان آبدانان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری مجتبی سعیدی اطلاعی حاصل نشده است. 

افزون بر این؛ روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن‌ماە ۱۴۰۱، محمد غلامی، امیرحسین نامدارپور، عبدالله جامی و مجید میرزایی – متولد: ۱۳۶۹ به همراه علی‌صفر میرویسی – متولد: ۱۳۵۷، شهروندان اهل شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

تا لحظه تنظیم این خبر از نام ارگان بازداشت کننده، مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است. 

در خبری دیگر، امروز جمعه ۱۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، ساسان محمدولی، اهل روستای گل گل علیا از توابع آبدانان در استان ایلام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت ساسان محمدولی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری وی صورت گرفته است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهاماتی که منجر به بازداشت ساسان محمدولی شده اطلاعی در دسترس نیست.

وبسایت حال وش هم با انتشار اخباری اعلام کرد، روز جمعه ۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، محمود خارکوهی، ۱۹ ساله، فرزند: عبدالله، اهل زاهدان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به نقل از یک‌ منبع مطلع:”وی در تاریخ ۷ بهمن ماه در حال بازگشت از مسجد مکی به طرف منزل بود که توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شد.” 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مصادیق حقوقی اتهامات، روند حقوقی پرونده و وضعیت محمود خارکوهی اطلاعی حاصل نشده است. 

افزون بر این، روز یکشنبه ۹بهمن ماه ۱۴۰۱، سعید بلیده، فرزند: امین، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت سعید بلیده، هنگامی صورت گرفت که وی در حال مراجعه به بیمارستان بوده است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و علت دقیق بازداشت سعیده بلیده اطلاعی حاصل نشده است. 

در خبری دیگر؛ در ساعات پایانی دوشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، حمیدرضا ریگی، ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی در این شهر، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”بازداشت حمیدرضا ریگی در خیابان بزرگمهر واقع در شهر زاهدان صورت گرفته است.”

وبسایت کُردپا هم با انتشار اخباری اعلام کرد؛ روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، حاصل قدو و عبدالرحمن محمدی ارشد، اهل پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان نقده آزاد شدند.

براساس این گزارش، آزادی این افراد با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان برای هر نفر صورت گرفته است.

لازم به اشاره است، حاصل قدو و عبدالرحمن محمدی ارشد، طی ماه های اخیر، در جریان برگزاری اعتراضات مردمی در شهرستان پیرانشهر بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه مرکزی اداره اداره ارومیه و طی مراحل بازجویی سپس به زندان نقده منتقل شده بودند. 

در خبری دیگر، روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، احمد باباخانی، اهل شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان کامیاران آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی احمد باباخانی پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، احمد باباخانی، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان کامیاران بازداشت و جهت بازجویی به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سنندج منتقل و پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان کامیاران منتقل شده بود. 

کانال تلگرامی دانشجویان متحد هم‌ با انتشار خبری اعلام کرد؛ روز پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، شورا فکری، دانش آموخته رشته اقتصاد از دانشگاه مازندران، پس از اتمام بازجوئی ها و تحمل ۷۵ روز بلاتکلیفی و فشارهای روحی و روانی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی شورا فکری پس از تفهیم‌ اتهام و تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، شورا فکری، در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان آمل از توابع استان مازندران بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بود. 

شورا فکری، پیشتر هم‌ در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، با پرونده سازی و محکومیت حبس تعزیری مواجه و پس از بازداشت و تحمل محکومیت کیفری خود آزاد شده بود. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالان دانشجوییفعالان دانشجویی دانشگاه تهرانفعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجویی،فعالان دانشجوئیفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامیقائمشهر مازندرانملیکا سمساریانملیکاسمساریانمازندرانمتی کلامجید میرزاییمجید میرزائیمجیدمیرزاییمجیدمیرزائیمجتبی سعیدیمحمود خارکوهیمحمودخارکوهیمحمد چراغیمحمد غلامیمحمدچراغیمحمدغلامیمحاکمه فعالان دانشجوییمحاکمه و بلاتکلیفیمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱معصومه بناگرنوشهر مازندرانآملآبدانانآبدانان ایلامآزادی بازداشت شدگانامیرحسین نامدارپوراحمد باباخانیاحمدباباخانیاسامی بازداشت شدگان تهرانبلاتکلیفیبلاتکلیفی افراد بازداشت شدهبلاتکلیفی افراد بازداشتیبلاتکلیفی افراد در بازداشتبلاتکلیفی بازداشت شدگانبلاتکلیفی در زندانبلاتکلیفی زندانیبازداشت فعالان دانشجویی در ایرانبازداشت فعالان دانشجوئیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت بلاتکلیفبازداشت بلاتکلیفیبازداشت بلاتکلیفی شهروندانجامعه دانشجو در ایرانجامعه دانشجوییجامعه دانشجویی ایرانجامعه دانشجویی در ایرانجامعه دانشجویانجامعه دانشجویان ایرانجامعه دانشجوئی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحمیدرضا ریگیحمیدرضاریگیحاصل قدوذبیح الله جمادیذبیح اله جمادیزندان متی کلازندان متی کلا آملزندان مرکزی ایلامزندان‌متی کلاسامان مرادیسامان مرادی وندانساریساسان محمد ولیساسان محمدولیسجاد مرادیسجاد مرادی وندیسجادمرادیسجادمرادی وندیسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسعید بلیدهسعیدبلیدهشهرستان آبدانانشورا فکریشورا فکری فعال دانشجوییشورافکریشورافکری فعال دانشجوییعلی صفر میرویسیعبدالرحمن محمدیعبدالرحمن محمدی ارشد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.