چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت مجتبی حفیظیان توسط نیروهای امنیتی در شهرستان دهدشت

0
54

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان دهدشت مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، مجتبی حفیظیان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، مجتبی حفیظیان، اهل شهرستان دهدشت مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این شهروند، در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

به نقل از یک‌ منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”بازداشت مجتبی حفیظیان حدود ظهر امروز صورت گرفته اما از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و وضعیت حقوقی پرونده وی اطلاعی در دست نیست.”

لازم به اشاره است، مجتبی حفیظیان، در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، توام با ضرب و شتم، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد منتقل و پس از سپری کردن دوران بازجویی، در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۴۰۱، به زندان مرکزی این شهر منتقل و در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.